Zespół Ramsaya Hunta: co to jest?

Zespół Ramsaya Hunta jest jedną z głównych przyczyn porażenia obwodowego twarzy. Ponadto może powodować inne objawy, takie jak utrata słuchu lub zawroty głowy. Wyjaśnimy ci to w tym artykule.
Zespół Ramsaya Hunta: co to jest?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zespół Ramsaya Hunta pojawia się jako konsekwencja wirusa ospy wietrznej. Obejmuje zestaw objawów i oznak, które pojawiają się z powodu tego, że ten wirus może wpływać na pewne grupy nerwów. W szczególności dotyka nerw twarzowy.

Nerw twarzowy zawiera włókna motoryczne i czuciowe. Unerwia różne części twarzy, więc pomaga nam w mimice i ruchach, na przykład podczas jedzenia i mówienia.

Zespół Ramsaya Hunta może powodować paraliż części twarzy i utratę słuchu w uchu po tej samej stronie głowy. Choroba ta występuje dość często. Dlatego wyjaśniamy wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

Co to jest zespół Ramsaya Hunta?

Zespół Ramsaya Hunta jest jednym z objawów, które może wywołać wirus ospy wietrznej czy też półpaśca. Ta zakaźna cząstka należy do rodziny herpeswirusów.

Według artykułu opublikowanego w Annals of Internal Medicine, zespół Ramsaya Hunta polega na porażeniu nerwu twarzowego. Ponadto zwykle towarzyszą mu wykwity z pęcherzykami na małżowinie usznej lub nawet w jamie ustnej.

Jest drugą co do częstości przyczyną porażenia nerwu twarzowego na poziomie obwodowym. W rzeczywistości stanowi 7% wszystkich przypadków. Wiąże się to z faktem, że zakażenie wirusem ospy wietrznej-półpaśca jest bardzo częste w populacji ogólnej.

Inne badanie opublikowane w Medicina de Familia SEMERGEN potwierdza, że ​​obraz kliniczny tego zespołu jest bardzo zróżnicowany. Dlatego zwykle dzieli się go na 4 stadia w zależności od stopnia ciężkości. Pełna forma, a właściwie pierwsza opisana, zawiera następujące oznaki:

  • Ogólny zespół infekcyjny ze złym samopoczuciem, zmęczeniem i bólem.
  • Wysypka skórna i upośledzenie słuchu.
  • Wpływ na wrażenia smakowe.
  • Porażenie obwodowe twarzy.

Przyczyny zespołu Ramsaya Hunta

Przyczyną zespołu Ramsay Hunta jest wirus ospy wietrznej-półpaśca. Występuje u osób, które już chorowały na ospę wietrzną. Dzieje się tak, ponieważ ten wirus może pozostać utajony w organizmie. W szczególności ma tendencję do odkładania się w tkankach nerwowych.

Kiedy wirus się reaktywuje, wywołuje objawy. Jak stwierdzono w artykule Department of Health, zwykle przenosi się on z człowieka na człowieka poprzez dotykanie pęcherzy u osoby zarażonej.

Jednak może być również przenoszony w powietrzu przez kropelki, które są wydalane podczas kaszlu lub kichania. Można go złapać nawet z zanieczyszczonych przedmiotów. Zespół Ramsaya Hunta nie może rozwinąć się u osoby, jeśli nie została zakażona tym wirusem.

Dziecko chore na ospę
Ospa wietrzna jest warunkiem koniecznym, aby później pojawił się zespół Ramsaya Hunta, czasem nawet wiele lat później.

Czynniki ryzyka

Zespół Ramsaya Hunta może wystąpić u każdego, kto chorował na ospę wietrzną. Jest to warunek konieczny. Ważne jest, aby zrozumieć, że ten zespół sam w sobie nie jest zaraźliwy.

Podobnie jak w przypadku półpaśca, kiedy się pojawia, źródłem zakażenia może być sam wirus ospy wietrznej. Jeśli osoba, która nie chorowała na ospę wietrzną, wejdzie w kontakt z inną osobą z zespołem Ramsaya Hunta, rozwiną się u niej typowe objawy wysypki.

Należy również zauważyć, że obecnie istnieją szczepionki przeciwko temu wirusowi. Dlatego osoba zaszczepiona nie podlega ryzyku zarażenia.

Kwestia wieku jest kluczowa w tym przypadku. U dzieci bardzo rzadko rozwija się zespół Ramsaya Hunta. Zwykle pojawia się u osób powyżej 60 roku życia. Występuje również częściej u osób z osłabionym układem odpornościowym.

Jakie są jego objawy?

Jak widzieliśmy w pierwszej części, zespół Ramsaya Hunta ma wysoce zmienną ekspresję kliniczną. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Mayo, dwa główne objawy to paraliż twarzy i wysypka. Zwykle pojawia się wokół ucha lub w uchu. Występują również pęcherzyki wypełnione płynem.

W niektórych przypadkach wysypka nie pojawia się lub pojawia się dopiero po porażeniu. Może natomiast pojawić się ból ucha, ciągłe dzwonienie, a nawet utrata słuchu.

W przypadku paraliżu twarzy trudno jest zamknąć oko po stronie dotkniętej chorobą. Usta i oczy mogą być suche. Dzieje się tak, ponieważ nerw twarzowy unerwia również gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie łez i śliny.

Smak również można zmienić. Pacjenci tracą zdolność wyczuwania smak potraw w najbardziej przedniej części języka.

Możesz być również zainteresowany tym tematem: Rodzaje wysypek skórnych i ich przyczyny – 10 podstawowych typów

Powikłania zespołu Ramsaya Hunta

Zespół Ramsaya Hunta może powodować długotrwałe komplikacje. Jedną z najbardziej znanych jest nerwoból po półpaścu. Odnosi się do przewlekłego bólu, który utrzymuje się w miejscu, w którym wystąpiła wysypka.

Pojawia się, ponieważ obecność wirusa uszkadza włókna nerwowe. Podobnie, wrażliwość twarzy i słuch mogą zostać trwale upośledzone lub uszkodzone. Jednak jest to nieco mniej powszechne.

Wreszcie możliwe jest, że z powodu niemożności zamknięcia oka podczas zespołu Ramsaya Hunta może dojść do urazu oka. Do oka wnikają cząsteczki lub czynniki, które uszkadzają rogówkę, zaburzając zdolność widzenia.

Jak diagnozuje się zespół Ramsaya Hunta?

Rozpoznanie tej choroby zwykle opiera się na objawach i historii choroby pacjenta. Ponieważ jest to druga najczęstsza przyczyna porażenia obwodowego, zawsze należy ją wziąć pod uwagę.

Ponadto, jak wyjaśnia badanie opublikowane w Clinical Journal of Family Medicine, istnieje szereg badań, które mogą pomóc w postawieniu diagnozy. Pierwsze z nich to badanie serologiczne. Polega na wykryciu we krwi przeciwciał przeciwko wirusowi ospy wietrznej i półpaśca.

Innym testem, która może pomóc, jest reakcja łańcuchowa polimerazy (test PCR). W niektórych przypadkach, jeśli diagnoza jest niepewna, można wykonać badanie obrazowe, aby wykluczyć inną etiologię. Najczęściej stosowane jest obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego.

Zdjęcia mózgu
Wykorzystanie obrazowania w tym zespole jest uzasadnione tylko wtedy, gdy konieczne jest wykluczenie innych podejrzanych patologii, takich jak guz mózgu.

Dostępne metody leczenia

Leczenie zespołu Ramsaya Hunta ma na celu zmniejszenie ryzyka możliwych powikłań i dyskomfortu dla pacjenta. Z tego powodu najczęściej stosowanymi lekami są leki przeciwbólowe. Mają za zadanie zmniejszyć występujący ból. W przypadku zawrotów głowy można również przepisać leki anksjolityczne.

Środki antywirusowe mają natomiast zapobiegać dalszemu namnażaniu się wirusa. Najbardziej przydatne przeciw wirusowi ospy wietrznej-półpaśca są acyklowir i walacyklowir. Można je łączyć z kortykosteroidami w celu zwiększenia ich działania.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Świąd skóry (swędzenie): objawy, przyczyny i zalecenia

Zespół Ramsaya Hunta występuje jako wtórne zaburzenie ospy wietrznej

Należy pamiętać, że zespół ten występuje tylko u osób zakażonych wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Zwykle pojawia się wiele lat po zakażeniu, zwłaszcza u osób starszych.

Charakteryzuje się porażeniem nerwu twarzowego i wykwitem pęcherzykowym. Wobec jakichkolwiek objawów należy skonsultować się z lekarzem. Właściwie poprowadzone leczenie może zmniejszyć ryzyko długotrwałych powikłań, takich jak przewlekły ból.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.