Zespół jelita drażliwego u kobiet

Warto zadbać o swoją równowagę emocjonalną, gdyż nadmiar stresu może negatywnie wpływać na funkcjonowanie układu trawiennego, w tym jelit.
Zespół jelita drażliwego u kobiet
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zespół jelita drażliwego u kobiet zdarza się bardzo często. W rzeczywistości przypadłość ta dotyka około 22% całej populacji. Jednakże wśród cierpiących na to schorzenie największą grupę stanowią kobiety.

Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są znane i żadna z hipotez nie została dotychczas oficjalnie potwierdzona, jednak można domniemywać, że wpływają na to takie czynniki jak stres i napięcie emocjonalne.

Dzisiaj opowiemy Ci o tym, jak objawia się zespół jelita drażliwego u kobiet i jak można leczyć tę dolegliwość w całkowicie naturalny sposób.

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (ang. IBS) to rodzaj zaburzeń w funkcjonowaniu jelit i układu trawiennego. Towarzyszy im silny ból brzucha, nie ma to jednak związku z żadną infekcją.

Kobieta z bólem brzucha

Nie należy także mylić tej dolegliwości z zapaleniem okrężnicy czy zespołem jelita nadwrażliwego, czyli schorzeniem charakteryzującym się zaburzeniami rytmu wypróżnień. Zespół jelita drażliwego dotyka najczęściej kobiety poniżej 35. roku życia.

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy tej choroby, niezwłocznie udaj się do lekarza, który zleci Ci odpowiednie badania i postawi diagnozę.

Czym jest spowodowany zespół jelita drażliwego u kobiet?

Jak już wspominaliśmy, konkretne przyczyny i mechanizmy wywołujące drażliwość jelita wciąż nie są znane. IBS można jednak uznać za chorobę przewlekłą, jej epizody potrafią bowiem powtarzać się każdego miesiąca. Objawy to między innymi problemy trawienne, ogólny dyskomfort czy zaburzenia ruchów jelit.

Specjaliści uważają, że pod pewnymi względami okrężnica może zachowywać się zupełnie jak mózg oraz odbierać bodźce nerwowe i emocjonalne, co w konsekwencji przekłada się na problemy z trawieniem. Nadmiar stresu i napięcie emocjonalne mogą wywoływać pewne zaburzenia.

Uważa się również, że zespół jelita drażliwego może być spowodowany przez niektóre produkty żywnościowe, zmiany hormonalne czy też czynniki genetyczne. Jeśli ktoś z najbliższej rodziny, na przykład Twoja mama, cierpi na IBS, jest bardzo prawdopodobne, że problem ten dotknie również Ciebie.

Jak objawia się IBS?

1. Ból brzucha

Jest to główny i najbardziej ewidentny objaw IBS. Jest to przede wszystkim ból w podbrzuszu rozchodzący się na boki lub tylko na jedną ze stron.

Silny ból brzucha - zespół jelita drażliwego u kobiet

Chorzy określają ten rodzaj bólu mianem pieczenia, które promieniuje do lędźwi, a czasami nawet do nóg. Ból dopada nagle, jest kłujący i piekący, wywołuje dyskomfort i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

2. Bolesne miesiączki a zespół jelita drażliwego u kobiet

Ze statystyk wynika, że zespół jelita drażliwego znacznie częściej dotyka kobiet, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek. Dolegliwość ta jest uwarunkowana działaniem hormonów, które sprawiają, że skurcze mięśni są intensywniejsze, a co za tym idzie – bardziej bolesne.

W związku z tym można stwierdzić, że w zależności od poziomu tych hormonów, można oszacować, czy dana kobieta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na IBS. Wyjaśnia to także fakt, że choroba ta może być dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Pamiętaj o tym!

3. Zaparcia i biegunki

Jest to bardzo powszechny objaw towarzyszący zespołowi jelita drażliwego. Bywają okresy, kiedy praktycznie nie korzystasz z toalety, później przychodzą dni, gdy dopada Cię uciążliwa biegunka, a ruchy jelit sprawiają ból. Dyskomfort jest na tyle duży, że odbiera apetyt, towarzyszą mu także uczucie ciężkości i gazy.

4. Napięcie emocjonalne

IBS pozostaje w bardzo silnym związku z Twoim stanem emocjonalnym. Gdy przechodzisz przez okres zwiększonego napięcia emocjonalnego i stresu, od razu reaguje na to Twój układ trawienny. Z kolei, gdy czujesz się zrelaksowana, Twój stan znacznie się poprawia.

Właśnie dlatego warto dbać o swoją równowagę emocjonalną, by uniknąć szkodliwego wpływu stresu na nasze narządy wewnętrzne i funkcjonowanie całego organizmu.

Jeśli chorujesz na zespół jelita drażliwego, z pewnością wiesz, że prędzej czy później choroba znowu da o sobie znać. Z IBS jest trochę jak z bólem głowy – nie musisz cierpieć na żadną konkretną dolegliwość, która go wywołuje.

Równie dobrze może być on związany ze złą dietą, stresem czy lękiem. Właśnie dlatego warto nauczyć się panować nad swoimi emocjami.

Jak leczyć IBS?

Oto kilka prostych sposobów, by przynieść sobie ulgę, gdy cierpisz z powodu zespołu jelita drażliwego:

Koktajl truskawkowy
  • Unikaj produktów o kwaśnym pH, takich jak kawa czy napoje zawierające kofeinę, typu cola.
  • Ogranicz spożycie słodyczy i produktów zawierających rafinowaną mąkę.
  • Wyniki wielu badań sugerują osobom cierpiącym na IBS przejście na dietę bezglutenową, gdyż składnik ten może pogarszać ich stan.
  • Unikaj białek zwierzęcych, zarówno tych obecnych w czerwonym mięsie, jak i w rybach.
  • Jedz mniejsze porcje kilka razy dziennie i pamiętaj, by dokładnie przeżuwać każdy kęs.
  • Pij dużo wody wymiennie z sokiem z buraków z dodatkiem marchewki.
  • Zwiększ swoje spożycie probiotyków. Produkty takie jak zsiadłe mleko czy jogurt poprawią funkcjonowanie Twoich jelit.
  • Świetnym rozwiązaniem są cytrusy, a także brzoskwinie, truskawki, kiwi, jabłka oraz papaja.
  • Wypróbuj różne napary, np. koper włoski, miętę czy melisę.

Przede wszystkim jednak staraj się pamiętać, jak ważne dla Twojego zdrowia jest radzenie sobie ze swoimi własnymi emocjami. Ustal sobie pewne priorytety i zorganizuj życie według własnych potrzeb. Pracuj nad swoją samooceną i daj sobie prawo do odpoczynku. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.