Zespół bolesnej kostki - dowiedz się czegoś więcej!

Zwichnąłeś staw skokowy? Idź do lekarza, by kontuzja nie przekształciła się w zespół bolesnej kostki. Uraz ten może nawet wymagać interwencji chirurgicznej.
Zespół bolesnej kostki - dowiedz się czegoś więcej!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zespół bolesnej kostki zwykle dotyczy osób aktywnych fizycznie. Dlatego wielu sportowców zna ten termin. Podpowiadamy, jak rozpoznać ten problem, przedstawiamy objawy i możliwe sposoby leczenia.

Staw skokowy odgrywa ważną rolę w przemieszczaniu się na dwóch nogach i dystrybucji ciężaru ciała.

Dlatego w przypadku pojawienia się bólu w tym miejscu należy udać się do specjalisty w celu wykonania badań diagnostycznych. Zespół bolesnej kostki może bowiem obniżać jakość życia pacjenta.

Zespół bolesnej kostki a zwichnięcie

Możliwe, że problem ten kojarzy się ze zwichnięciem. Jednak nie jest to dokładnie to samo. Zwichnięcie prowadzi do nadmiernego rozciągnięcia się więzadeł i powstania mikrouszkodzeń lub naderwań.

Ból kostki

Co dzieje się, gdy zwichnięcie nie jest odpowiednio leczone? Wówczas może dojść do pojawienia się zespołu bolesnej kostki. Przyczyną jest fakt, że uszkodzone więzadła gojąc się wytwarzają strukturę, która ulega uwięźnięciu podczas ruchu.

Gdy zwichnięta noga nie odpoczywa i nie jest nawet zabandażowana, tworzy się duża blizna na tkance.

Objawy

Do objawów zespołu bolesnej kostki należy postępujący ból. Jeśli nie udamy się do specjalisty po diagnozę i zalecenia, cierpienie będzie stawało się coraz bardziej dokuczliwe, aż w końcu negatywnie wpłynie na jakość życia.

  • Podczas gry w piłkę nożną, ból stawu skokowego będzie pojawiał się przy każdym kopnięciu.
  • Podczas zajęć baletu, dolegliwości będą występować przy wspinaniu się na palce.

Ból może pojawić się też przy ćwiczeniach takich jak pilates i przy przyjmowaniu pozycji wymagających stawania na palcach oraz angażowania przedniej części stawu skokowego. Może także pojawić się stan zapalny.

Leczenie

Okład na staw skokowy

Ból może ograniczyć nas w uprawianiu wspomnianych dyscyplin sportowych.

Dlatego należy oddać się w ręce specjalisty i wykonać rezonans magnetyczny. Leczenie obejmuje następujące metody:

  • Środki przeciwzapalne: można podawać je w formie maści, preparatów doustnych lub po prostu stosować okłady z lodu. Celem jest ukojenie bólu i stanu zapalnego.
  • Kortykosteroidy: jeśli ból jest intensywny, sterydy mogą okazać się pomocne.
  • Zabieg chirurgiczny: gdy zbliznowaciała struktura osiągnie duże rozmiary, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

We wszystkich przypadkach lekarz zaleci odpoczynek i oszczędzanie stawu skokowego. Na nawrót bólu powinno się zareagować kolejną wizytą u specjalisty. Tylko w ten sposób można zapobiec pogłębianiu się problemu.

Czy zdarzyło ci się zwichnąć staw skokowy i nie stosować do zasad rekonwalescencji? Zdiagnozowano u ciebie zespół bolesnej kostki? Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył ci charakterystykę tego urazu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cuéllar-Avaroma, A, King-Hayata, MA, Martínez-de Anda, MC, King-Martínez, M, & King-Martínez, AC. (2017). Tratamiento endoscópico del pinzamiento posterior del tobillo. Acta ortopédica mexicana31(1), 24-29. Recuperado en 07 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2306-41022017000100024&lng=es&tlng=es.
  • Inzulza C, Alonso, & Robertson C, Winston. (2002). PINZAMIENTO ANTEROLATERAL DEL TOBILLO: EVALUACION ECOTOMOGRAFICA. Revista chilena de radiología8(1), 28-32. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-93082002000100007
  • Márquez Arabia, Jorge Jaime, Márquez Arabia, William Henry, & Gómez Hoyos, Juan Carlos. (2013). Lesiones en bailarines de ballet. Revista Cubana de Ortopedia y Traumatología27(1), 109-122. Recuperado en 07 de marzo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-215X2013000100011&lng=es&tlng=es.
  • OSORIO CIRO, J., & CLAVIJO RODRÍGUEZ, M., & ARANGO V., E., & PATIÑO GIRALDO, S., & GALLEGO CHING, I. (2007). Lesiones deportivas. Iatreia, 20 (2), 167-177.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.