Zespół alienacji rodzicielskiej: co to jest i jak go uniknąć
Czy chciałbyś się dowiedzieć, czym dokładnie jest zespół alienacji rodzicielskiej? Jedną z najważniejszych rzeczy, które dziecko powinno zrozumieć, jest to, że pomimo separacji, jego rodzice nigdy nie przestaną go kochać lub spędzać z nim czasu.
Zespól alienacji rodzicielskiej nie jest koncepcją jakiejkolwiek instrukcji psychiatrycznej, ale każdy powinien być świadomy jego istnienia.
Jest wielu rodziców, którzy pozostają razem czy to dlatego, że mają wymówkę, iż ich dzieci potrzebują zjednoczonej rodziny czy też dlatego, że tak bardzo zależą od drugiej osoby, że spróbują wszystkiego, by pozostać razem zanim zdecydują się na zakończenie związku.
Jednak, gdy w grę wchodzą dzieci, rozwiązanie problemów małżeńskich powinno być szybkie i możliwie najmniej skomplikowane. Rodzice powinni zawsze starać się zakończyć związek w relacjach partnerskich, aby nikt nie został zraniony podczas całego procesu.
Zakończenie związku ze współmałżonkiem, aby można było położyć kres swoim problemom, nie oznacza poddania się. Zamiast tego jest to sygnał, że jako rodzice myślicie o tym, co jest najlepsze dla Waszych dzieci.
“Twój tata jest bardzo złym facetem”
Zespół alienacji rodzicielskiej może doprowadzić do tego, że dziecko pomyśli o jednym z rodziców “mój tata jest złym człowiekiem”. Gdy rodzice są już rozwiedzeni lub są w trakcie tego procesu, mogą zacząć rzucać w siebie przysłowiowymi kamieniami i mówić źle o drugim rodzicu.
Wielu rodziców nie myśli o szkodach, które mogą wynikać z ich postaw. To tak, jakby myśleli tylko o sobie. Zapominają, że ich dzieci są na bardzo wrażliwym etapie, w którym biorą bardzo do siebie wszystko co się dzieje, a wszelkie negatywne doświadczenia mogą pozostawić w nich ślady, które wpłyną na nie w przyszłości.
Kiedy matka mówi do swojego dziecka: “Twój tata jest złym facetem”, zaczyna ono kultywować w sobie syndrom alienacji rodzicielskiej. W związku z tym dziecko straci zaufanie do ojca, zachowa się wobec niego niesprawiedliwie i może nawet zacząć nim gardzić. W rzeczywistości jednak ojciec nie zrobił niczego złego.
Jeśli ojciec również źle mówi o swojej byłej żonie, to możliwe, że dziecko będzie miało do czynienia z huśtawką emocji, z którą nie będzie wiedziało, jak sobie poradzić.
W tym przypadku nie będzie miało zaufania do żadnego z rodziców. Z tego powodu dziecko doświadczy poczucia nieufności, nieustannie zmieniając strony, gdy rodzice będą próbowali wpłynąć na jego decyzję.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Traumatyczny rozwód – 7 wskazówek, jak go pokonać
Zespół alienacji rodzicielskiej – jak mu zapobiec?
Zespół alienacji rodzicielskiej może sprawić, że każde dziecko poczuje się niepewnie, mniej ufnie i straci szacunek dla swoich rodziców. Może także sprawić, że będzie podatne na opinie innych i będzie miało tendencje do tego, by dać się im porwać. Wynika to z niskiej samooceny w związku z ich doświadczeniami.
Z tego powodu należy unikać zachowań, które mogą powodować rozwój tego zespołu. Unikanie ich, zapobiegnie również szkodom, które mogą wpłynąć na przyszłość dziecka.
Niektóre z zachowań to:
- Mówienie źle o drugim rodzicu w obecności swojego dziecka.
- Próby manipulowania dzieckiem, sprawiające, że poczuje się ono źle, chcąc zobaczyć drugiego rodzica.
- Przyjmowanie i oklaskiwanie wszelkich słów lub postaw, które są sprzeczne z drugim rodzicem.
- Mówienie o separacji nieszczegółowo.
W takich przypadkach ważne jest, aby nie “używać” dziecka jako wsparcia lub nie traktować w sposób okrutny drugiego rodzica. Wasze dzieci nie ponoszą za nic winy. Na dodatek postępując w ten sposób, sam stawiasz się w złym świetle.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Po rozwodzie: czego możesz się spodziewać?
Bądź uczciwy i szczery wobec dzieci
Trzeba rozmawiać o rozstaniu nawet z najmłodszymi dziećmi. Wielu rodziców błędnie uważa, że maluchy nie zrozumieją powagi sytuacji, ponieważ są tak małe.
Aby to zrobić, musisz użyć prostego języka i wyraźnie odpowiedzieć na wszelkie pytania. Najważniejsze, że dziecko wie, że to się dzieje i dlaczego tak się dzieje, bez poczucia zagubienia, jakie pojawi się, gdy nie będzie wiedziało o co chodzi.
Dzieje się tak, ponieważ dzieci muszą zrozumieć, że separacja jest czymś naturalnym. Muszą sobie uświadomić, że fakt iż jego rodzice się rozchodzą nie jest najgorszą rzeczą na świecie. Nadal będą je kochać tak samo jak przedtem.
Wszystko to pomoże dziecku, powstrzymując je od smutku i poczucia rozłąki w związku z separacją rodziców. W ten sposób dziecko zrozumie, że źle nastawione wobec siebie otoczenie nie sprawia, że ludzie są szczęśliwi. A jeśli doświadczy podobnego w przyszłości, najlepszym rozwiązaniem będzie odejście.
Jedną z najważniejszych rzeczy, które dziecko powinno zrozumieć to fakt, iż pomimo separacji, jego rodzice nigdy nie przestaną go kochać lub spędzać z nim czasu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Maida, A. M., Herskovic, V., & Prado, B. (2011). Síndrome de alienación parental. Revista chilena de pediatría, 82(6), 485-492.
-
Vilalta, R., & Nodal, M. W. (2017). Sobre el Mito del Síndrome de Alienación Parental (SAP) y el DSM-5. Papeles del psicólogo, 38(3), 224-231.
-
Howard, W. A. L. T. E. R. (2014). El síndrome de alienación parental. Revista de Derecho de la Universidad de Montevideo, 144.