Zdrowie psychiczne - 7 sposobów na to, by je ocenić

Dbanie o nasze zdrowie psychiczne i unikanie wszystkiego tego, co mogłoby mu zaszkodzić jest niezbędne, aby móc żyć pełnią życia i stać się bohaterem swojej własnej historii.
Zdrowie psychiczne - 7 sposobów na to, by je ocenić

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2019

Gdy porusza się temat, jakim jest zdrowie psychiczne, niemalże natychmiast przychodzą nam do głowy kliniczne przypadki osób chorych na tyle, że obniża się jakość ich życia i życia ich bliskich.

Okazuje się jednak, że całe mnóstwo osób na co dzień musi się zmagać z tym, że ich zdrowie psychiczne cierpi w taki czy inny sposób. Może to również nabierać zabarwienia problemów emocjonalnych.

Zaburzenia takie jak na przykład depresja czy stany lękowe bezpośrednio wpływają na wewnętrzną równowagę osoby, jej poczucie bezpieczeństwa i spokój. Prawda jest taka, że nikt z nas nie jest cudownie uodporniony na tego typu dolegliwości i mogą się nam one przydarzyć w dowolnym etapie naszego życia.

Dlatego właśnie należy zwracać baczną uwagę na nasze zdrowie psychiczne. Nasz wewnętrzny świat wymaga czasem przyjrzenia się mu, rozbicia go na drobne elementy i przebudowy.

W taki sposób będziemy w stanie wyjść życiu naprzeciw z odwagą, ze znacznie wyższym poczuciem własnej wartości oraz z jasno sprecyzowaną wolą, by wziąć we własne ręce cugle swojego życia.

W dalszej części dzisiejszego artykułu zaproponujemy Ci prosty sposób na bliższe przyjrzenie się sobie. Ocen, jak się ma Twoje zdrowie psychiczne, przyglądając się pewnym wymiarom swojego życia. Dowiesz się w ten sposób, czy jesteś w formie, czy może czegoś brakuje.

1. Skrajne przejmowanie się tym, co się jeszcze nie wydarzyło

Zdrowie psychiczne może zostać poważnie nadwątlone, jeśli nieustannie obawiamy się przyszłości, wyobrażając sobie zawsze najgorszy scenariusz wydarzeń. Nie chodzi o to, że nie mamy się zabezpieczać. Należy jednak unikać sytuacji, w której wydaje nam się, że niezależnie od tego, co zrobimy, wszystko pójdzie bardzo źle.

Ten rodzaj zachowania może przybrać rozmaite wymiary:

  • Ciągłe myślenie i analizowanie spraw do tego stopnia, że jesteśmy już wyczerpani i brakuje nam sił do tego, by działać. To tzw. ruminacje.
  • Popadanie w obsesję na punkcie pewnych detali, słów i czynów, analizowanie ich aż do najdrobniejszego szczegółu. Z czasem nadajemy pewnym szczegółom przesadne znaczenie, przez co zaburza się nasze postrzeganie rzeczywistości.

2. Zdrowie psychiczne a życie wyłącznie przeszłością

Kto skupia się wyłącznie na przeszłości, inwestując w nią swoją energię, myśli i uwagę, traci wszystko, co jest teraz.

Kobieta patrzy przez okno
  • Życie nostalgią nie jest ani dobre ani zdrowe. Popadamy w ten sposób w stan absolutnej bezbronności, aż do momentu, w którym tracimy nadzieję co do tego, że cokolwiek może się zmienić na lepsze.  Ogarnia nas paraliż.
  • Musisz zrozumieć jedną rzecz: wczoraj to szuflada, z której możesz wyciągnąć wiele lekcji, aby być mądrzejszym człowiekiem. Mądrość tę możesz zastosować dzisiaj. W taki sposób osiągniesz szczęście. Nie możesz jednak się w tej szufladzie zamknąć.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Zostaw przeszłość, żyj teraźniejszością

3. Zbytnie skupianie się na tym, co robią i mówią inni rujnuje nasze zdrowie psychiczne

Nie żyjemy na bezludnej wyspie. Musimy nawiązywać kontakty, współistnieć z innymi, pracować z nimi, przyjaźnić się, mieć sąsiadów i dbać o rodzinę.

  • Pamiętaj jednak, że współistnieć to nie to samo, co być od kogoś zależnym. Nikt nie ma obowiązku żyć w niewoli cudzych opinii i ich oceny sytuacji.
  • To, co robią i mówią inni nie powinno wpływać na nas na tyle, że przestaniemy żyć na nasz własny sposób i porzucimy bycie sobą.
  • Im mniej będziesz się przejmować cudzą krytyką i złośliwymi komentarzami, tym lepszym życiem będziesz się cieszyć.

4. Zawsze mam zły humor i wszystko mnie drażni

Bywa, że przychodzi nam znosić etap w naszym życiu, który jest naznaczony ciągłym złym humorem i wahaniami nastroju. Czujemy, że nic nie sprawia nam radości, nic nas nie rozśmiesza i mało co jest w stanie nas zainteresować. To zupełnie naturalne i zdarza się wszystkim.

Krzycząca kobieta

Pamiętaj jednak, że jeśli stan taki utrzymuje się przez okres dłuższy niż dwa miesiące, możemy mieć do czynienia z depresją. Stanu takiego nie wolno ignorować.

5. Zdrowie psychiczne wymaga skupienia się na tym, co ważne

Jeżeli przez dłuższy czas żyjemy pod presją stresu, przyniesie to nieuchronne konsekwencje: przestaniemy cenić i szanować nasze priorytety. Z czasem nawet możemy całkiem o nich zapomnieć lub przestać jasno je dostrzegać.

  • Jeżeli zapominasz, co tak naprawdę czyni Cię szczęśliwą osobą i odsuwasz od siebie to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, Twój wewnętrzny kompas przestanie działać i zupełnie zgubisz kurs w Twoim życiu.
  • Stres i niepokój sprawiają, że skupiamy się na celach takich jak poprawienie wydajności w pracy, myślimy tylko o denerwującym szefie, o współpracownikach, których zachowanie jest dla Ciebie przytłaczające…
  • Nasz umysł z czasem zaczyna być przesycony tym, co negatywne. To z kolei uniemożliwia nam odprężenie się i relaks. Nie możemy skupić się na tym, co w naszym życiu najważniejsze: na nas samych, na rodzinie, marzeniach…

Może zainteresuje Cię również artykuł: Stres, niepokój i lęk – oto 14 trików, aby je ujarzmić

6. Gdy mam jakiś problem, uciekam od niego i udaję, że wszystko jest w porządku

Kolejna bardzo powszechna wśród ludzi strategia będąca mechanizmem obronnym. Gdy coś nas drażni, martwi lub negatywnie wpływa na naszą równowagę wewnętrzną, bardzo często wybieramy ucieczkę od tematu. Lub – co gorsza – zakładamy na siebie maskę spokoju, jak gdyby nic się nie stało.

Kobieta w wodzie po pas - słabe zdrowie psychiczne
  • Jeżeli jestem nieszczęśliwy w domu, przez cały czas staram się być poza nim.
  • Jeżeli mam problem z jakąś osobą, unikam spotykania jej.

Prawda jest jednak taka, że wszystkie te zachowania nie przynoszą absolutnie żadnego rozwiązania problemu. Jedyne, do czego prowadzą to zwiększenie naszego złego samopoczucia i odwlekanie chwili, w której tak czy inaczej, przyjdzie nam stawić czoła problemowi.

7. Nie potrafię powiedzieć: “NIE”

Trening asertywności w naszym codziennym życiu wspomaga nasze zdrowie psychiczne i pomaga nam o nie zadbać. Jeżeli z kolei nie jesteśmy w stanie powiedzieć “tak” bez poczucia winy i “nie” bez strachu, będziemy dryfować po niebezpiecznych wodach oceanu pełnego frustracji i braku szczęścia.

  • Kto nie umie stawiać zdrowych granic bądź nie ośmiela się tego zrobić, wpuści do swojej osobistej przestrzeni igły niedoceniania, poniżania, manipulacji i podatności na kontrolę ze strony drugich.
  • Nie pozwól na to nigdy. Naucz się ustanawiać swoje granice asertywnie i dbaj o swoje zdrowie psychiczne.

Jeszcze raz zachęcamy Cię – nigdy o tym nie zapomnij, musisz zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Rozmyślaj nad tymi siedmioma wymiarami i sam oceń, które w Twoim przypadku wymagają jeszcze poprawy. Postaraj się poprawić to, co możesz, aby odnaleźć wewnętrzną równowagę i spokój. Tylko w taki sposób zbudujesz sobie prawdziwe, głębokie szczęście.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.