Zdrowie pochwy: czego musisz unikać?

Czy wiesz o tym, że jedzenie jest również jednym z czynników decydujących o dobrym zdrowiu i kondycji Twojej pochwy? Na przykład nadmiar cukru powoduje zaburzenia równowagi flory bakteryjnej, która chroni ten wrażliwy narząd.
Zdrowie pochwy: czego musisz unikać?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większość kobiet martwi się o dobre zdrowie pochwy. I chociaż niektóre z nich wolą w ogóle nie rozmawiać na ten temat, to jednak konieczne jest zachowanie pewnych nawyków, aby zapobiegać rozwojowi różnego rodzaju chorób w rejonie tego niezwykle wrażliwego narządu.

Obszar ten jest chroniony przez naturalną florę bakteryjną. Jest ona odpowiedzialna za tworzenie bariery ochronnej przeciwko licznym mikroorganizmom powodującym infekcje. Także aktywność estrogenu ma znaczący wpływ na zdrowie pochwy. Ta grupa hormonów zapewnia odpowiednie nawilżanie wnętrza Twojej pochwy i zapewnia elastyczność jej ściankom.

Ponadto wszelkie czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne, które mają wpływ na zdrowie pochwy, mogą wywoływać różnego rodzaju nieprzyjemne objawy. Większość z nich może negatywnie wpływać na życie seksualne kobiety, jej samopoczucie, poczucie własnej wartości i płodność.

Dlatego też, aby uniknąć jakichkolwiek potencjalnych komplikacji, najlepiej jest mieć pełną wiedzę na temat tego, co może negatywnie wpłynąć na zdrowie pochwy. A wszystkie niezbędne informacje uzyskasz po przeczytaniu naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy zatem do lektury!

Korzystanie z prysznica może negatywnie wpływać na zdrowie pochwy

Wiele kobiet regularnie, kilka razy w ciągu dnia bierze prysznic. A wszystko to dlatego, że uważają to za zdrową praktykę, która eliminuje na przykład pozostałości po menstruacji i inne płyny, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy.

Prysznic

Prawda jest taka, że choć powszechnie uważa się, że prysznic jest korzystnym zabiegiem z punktu widzenia higieny osobistej, to jednak nie chroni praktycznie wcale przed infekcją. Co więcej, zbyt częste branie prysznica w intymnych obszarach ciała kobiety może wywoływać efekty przeciwne do zamierzonych.

Prysznic bowiem powoduje zaburzenia równowagi w naturalnej florze bakteryjnej, która chroni i zapewnia zdrowie pochwy. Może także zmieniać poziom kwasowości dróg rodnych.
Zbyt częste branie prysznica zwiększa także ryzyko infekcji drożdżakowych i bakteryjnych.

Golenie miejsc intymnych

Golenie włosów łonowych jest wciąż dość kontrowersyjnym tematem. Chociaż wiele osób uważa, że jest to nieszkodliwy nawyk, to jednak jego regularne stosowanie może powodować liczne objawy, które negatywnie wpływają na zdrowie pochwy.

Włosy łonowe chronią bowiem skórę przed otarciami i niektórymi mikroorganizmami, które mogą powodować infekcje dróg rodnych.

Gdy kobiety się go pozbywają, mieszki włosowe mają tendencję do pęcznienia. Mogą utrudniać pojawianie się nowych włosów. Co więcej, sprzyja to także niepożądanemu zjawisku wrastania włosów i dodatkowych obrażeń, np. skaleczeń.

Noszenie stringów

Stringi są cieszą się szeroką popularnością wśród kobiet. Są seksowne i mogą być całkiem wygodne, gdy nosi się je do określonych rodzajów ubrania.

Stringi

Problem polega na tym, że wiele stringów wykonano z materiałów zatrzymujących wilgoć, co negatywnie wpływa na równowagę naturalnej wartości pH Twojej pochwy. Ten rodzaj bielizny ułatwia także przenoszenie się szkodliwych bakterii z obszaru okolic odbytu do wnętrza pochwy. W efekcie może to sprzyjać różnym rodzajom infekcji dróg rodnych i moczowych.

Gdy stringi są dodatkowo zbyt ciasne, mogą także powodować niewielkie otarcia i podrażnienia w delikatnej skórze zewnętrznych części Twojej pochwy.

Spożywanie potraw o intensywnym zapachu i aromacie

Wiele potraw i produktów spożywczych może zmieniać pH płynów waginalnych, co naturalnie niekorzystnie wpływa na zdrowie pochwy. Powoduje to także powstawanie silnych zapachów, które są łatwiej zauważalne, czy raczej wyczuwalne.

Curry

Jeśli niektóre z takich produktów są częścią Twojej regularnej diety, powinnaś rozważyć ograniczenie ich spożycia. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć konieczności radzenia sobie z tym irytującym objawem, który sprawia, że kobiety czują się niepewnie.

Czosnek, szparagi i curry to tylko niektóre składniki, które należy spożywać z umiarem, aby uniknąć zmiany naturalnego zapachu Twojej pochwy.

Spożywanie nadmiernych ilości cukru

Nadmierne spożycie cukru zmienia pH Twojego organizmu. To z kolei powoduje brak równowagi w florze bakteryjnej, która chroni pochwę.

Kostki cukru

Nagromadzenie tej substancji w organizmie zmienia na niekorzyść kondycję błony śluzowej w miejscach intymnych kobiety. W efekcie powstaje środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się bakterii i drożdży, a to zdecydowanie negatywnie wpływa na zdrowie Twojej pochwy.

Kiedy wzrasta poziom cukru we krwi, rośnie także ryzyko infekcji takich jak kandydoza pochwy. Ponadto składnik ten wpływa na skład wydzieliny pochwowej, zwiększa także poczucie swędzenia i nieprzyjemny zapach w okolicach miejsc intymnych.

Zażywanie niektórych rodzajów leków

Długotrwałe stosowanie niektórych rodzajów leków może powodować zaburzenia w poziomie i aktywności zdrowej flory bakteryjnej chroniącej miejsca intymne i zdrowie pochwy.

Lekarstwa

Dotyczy to na przykład antybiotyków, które służą do zabijania bakterii chorobotwórczych. Ale skutkiem ubocznym ich stosowanie jest to, że zabijają także i uszkadzają „dobre” bakterie znane jako pałeczki kwasu mlekowego.

Przyjmowanie antybiotyków może spowodować rozrost drożdży, które powodują na przykład kandydozę pochwy. Również inne leki, takie jak leki przeciwhistaminowe, mogą wpływać na naturalne nawilżanie miejsc intymnych i powodować nadmierną suchość pochwy.

Skąd mam wiedzieć, czy mam infekcję pochwy?

Objawy infekcji pochwy różnią się w zależności od konkretnego drobnoustroju, który ją wywołuje. Istnieją jednak pewne typowe objawy, które powinny stanowić dla Ciebie wskazówkę, że coś jest nie tak z kondycją Twojej pochwy:

  • Żółta, zielona lub szara wydzielina z pochwy
  • Swędzenie lub podrażnienie zewnętrznej części pochwy
  • Silny lub nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych
  • Gęste, śluzowate upławy
  • Ból podczas współżycia lub oddawania moczu

Ważne jest przy tym to, aby określić, czy infekcja jest spowodowana przez którykolwiek z powyższych czynników. Jeśli nie, najlepiej będzie udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny zaburzeń zdrowia Twojej pochwy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.