Wątroba zdrowa i sprawna - 3 niezawodne zupy

Zdrowa i sprawnie pracująca wątroba jest ściśle powiązana z jakością naszego życia. Ze względu na wiele elementow, które jej szkodzą, warto przeprowadzić od czasu do czasu swego rodzaju detoks oczyszczający.
Wątroba zdrowa i sprawna  - 3 niezawodne zupy

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2018

Abyśmy czuły się zdrowe, witalne i mogły uniknąć tej niechcianej nadwagi, konieczna jest sprawna, odpowiednio funkcjonująca wątroba. Jest ona nierozerwalnie związana z jakością naszego życia.

W tym artykule powiemy Ci jak wyeliminować toksyny, które sprawiają, że Twoja wątroba nie spełnia należycie swoich zadań.

Najlepsze jest to, że nasze sposoby sa niezwykle skuteczne, ekonomiczne, a przy okazji przepyszne. Dowiedz się wszystkiego o tych 3 wyjątkowych zupach.

Dlaczego wątroba powinna być wolna od toksyn?

Nieustannie mówi się nam, że wątroba i toksyny nie idą w parze. Ale dlaczego? To właśnie ten narząd jest odpowiedzialny za oczyszczanie naszego organizmu z tych złowrogich elementów. Zdarza się jednak, że jest ich zbyt wiele i nasza wątroba nie daje rady ich wszystkich usunąć.

Jakie są źródła pochodzenia toksyn?

  • Produkty, których nie możemy dobrze strawić.
  • Produkty przepełnione tłuszczami utwardzanymi.
  • Nadmiar białka pochodzenia zwierzęcego.
  • Ulepszacze spożywcze: konserwanty, koloranty, regulatory smakowe itp.
  • Alkohol.
  • Tytoń i inne toksyczne nawyki.
  • Zanieczyszczenie powietrza.
  • Negatywne emocje.

Jak możecie zauważyć, istnieje wiele czynników, które sprawiają, że nasza wątroba staje się niewydolna i mogą prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych. Na szczęście, istnieją sposoby i diety oczyszczające, dzięki którym usprawnimy pracę tego jakże ważnego organu.

Zupy, o których Wam dzisiaj powiemy, są jedną z najlepszych opcji.

Zupy czy kremy?

W naszym artykule powiemy sobie o zupach, ale równie dobrze możesz – przy pomocy blendera – zamienić je w pyszne kremy warzywne. Będą wtedy jeszcze bardziej sycące. Pamiętaj jednak, że zupy na bazie bulionów możemy jadać przez cały dzień i w większych ilościach. Wtedy ich działanie detoksykacyjne jest jeszcze lepsze.

Proponujemy, żebyś przez 15 dni (albo nawet cały miesiąc) jadała na co dzień litr jednej z poniższych zup. Możesz jeść zawsze tę samą, albo raz jedną, raz drugą. Jak wolisz. Pamiętaj, żeby jadać je na pół godziny przed każdym posiłkiem i na pusty żołądek.

Nie zapomnij doprawić Twoich zup oliwą z oliwek wysokiej jakości i odrobiną wody morskiej zamiast soli kuchennej. W ten sposób nadasz im wyjątkowego smaku, a przy okazji zwiększysz ich właściwości oczyszczające.

Karczochy, jabłko i cytryna

Karczochy i wątroba to z pewnością najlepsze połączenie. Możesz też przygotowywać napary z liści tych warzyw. Działają rewelacyjnie!

Napar

Gorzkawy smak karczochów neutralizuje słodki i łagodny smak jabłka. Owoc ten, oprócz wielu innych właściwości, równie skutecznie usprawnia działanie naszej wątroby.

Cytryna, z kolei, nada Twojej zupie kwaśnawego posmaku, a przy okazji pomoże w procesie spalania tłuszczów, za co nasza wątroba na pewno będzie jej wdzięczna.

Seler, płatki owsiane i imbir

Seler działa wyjątkowo oczyszczająco: nie tylko poprawia pracę wątroby i woreczka żółciowego, ale też usprawnia nerki, co jest niezwykle ważne w procesie detoksykacji organizmu.

Płatki owsiane

Oprócz tego, dostarcza wyjątkowego smaku naszym zupom. Owies – poza tym, że nadaje konsystencji – zawiera błonnik i białka pochodzenia roślinnego, które pomagają wyeliminować toksyny z oganizmu.

Jest też wyjątkowo odżywczy i poprawia perystaltykę jelit. Na koniec dodajemy odrobinę korzenia imbiru, który przyspiesza trawienie tłuszczów.

To właśnie one sprawiają, że nasza wątroba pracuje wolniej.

Kapusta, rzodkiew i kurkuma

Wszystkie warzywa z rodziny kapustnych (brokuły, kalafior itp.) mobilizują enzymy trawienne i zapobiegają powstawaniu komórek nowotworowych.

Biała rzodkiew, używana zazwyczaj do bulionów, przyspiesza proces spalania tłuszczów. Jest niezastąpiona w dietach oczyszczających.

Zupa cebulowa

Kurkuma, natomiast, działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Pomaga też udrożnić i usprawnić pracę narządów układu pokarmowego. Wystarczy jedna łyżka stołowa (6,8 g) na każdy litr wody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salem, M. Ben, Affes, H., Ksouda, K., Dhouibi, R., Sahnoun, Z., Hammami, S., & Zeghal, K. M. (2015). Pharmacological Studies of Artichoke Leaf Extract and Their Health Benefits. Plant Foods for Human Nutrition. https://doi.org/10.1007/s11130-015-0503-8
  • Mahmoud, R. H., & Elnour, W. A. (2013). Comparative evaluation of the efficacy of ginger and orlistat on obesity management, pancreatic lipase and liver peroxisomal catalase enzyme in male albino rats. European Review for Medical and Pharmacological Sciences. https://doi.org/http://doi.acm.org.proxy.lib.umich.edu/10.1145/1166253.1166296
  • Aggarwal, B. B., Sundaram, C., Malani, N., & Ichikawa, H. (2007). Curcumin: The Indian solid gold. Advances in Experimental Medicine and Biology. https://doi.org/10.1007/978-0-387-46401-5_1
  • Watanabe, S., Katsube, T., Hattori, H., Sato, H., Ishijima, T., Nakai, Y., … Sonomoto, K. (2013). Effect of Lactobacillus brevis 119-2 isolated from Tsuda kabu red turnips on cholesterol levels in cholesterol-administered rats. Journal of Bioscience and Bioengineering. https://doi.org/10.1016/j.jbiosc.2013.01.009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.