Zawsze pachnące stopy — czy to możliwe?
Z pewnością nie ma osoby, która lubi, gdy jej stopy zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Niestety bardzo trudno jest tego uniknąć, ponieważ często musimy nosić obuwie przez długie godziny. Sprawy na pewno nie ułatwia także to, że na podeszwie stopy znajduje się niezliczona ilość gruczołów potowych.
Czasami także materiał, z którego zostały wykonane buty, może dodatkowo zwiększyć dyskomfort i nasilić nieprzyjemny zapach. Wpływ na to mają również bakterie.
Jeżeli zatem należysz do osób, które mają problem z nieprzyjemnym zapachem stóp, zastanów się nad zastosowaniem kosmetyku do walki z tą wstydliwą przypadłością.
Użyj kosmetyku, który nie tylko zapobiegnie wydzielaniu nieprzyjemnych zapachów, lecz także zagwarantuje odpowiednie środowisko zapobiegające rozwijaniu się bakterii i grzybów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać przepis na dezodorant do stóp.
Czy Twoje stopy nieprzyjemnie pachną?
Przepis na domowy dezodorant do stóp
Aby przygotować ten domowy, naturalny dezodorant do stóp będziesz potrzebować trzech składników, dzięki którym:
- zwalczysz grzyby i bakterie,
- zdezynfekujesz stopy,
- zapewnisz im trwałe uczucie świeżości,
- zapewnisz równowagę pH skóry stóp.
Jednym z tych składników jest mięta, która nie wywołuje reakcji alergicznych.
Przeczytaj także: Nieprzyjemny zapach stóp: 5 środków
Opisany dezodorant to skuteczny środek leczniczy, który zapobiega wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu. Można stosować go każdego dnia.
Oto kilka wskazówek, jak go przygotować:
Składniki:
- 0,5 litra wody
- 5 łyżek sody oczyszczonej (50 g)
- 7 kropli olejku z drzewa herbacianego
- 5 łyżek liści mięty (50 g)
Niezbędne przybory kuchenne:
- garnek
- butelka ze spryskiwaczem
Sposób przygotowania:
- Najpierw przygotuj napar z liści mięty. Zagotuj pół litra wody ze świeżymi liśćmi rośliny.
- Gotuj napar przez około pół godziny. Po upływie zalecanego czasu zdejmij mieszankę z ognia i odcedź.
- Następnie do tego samego garnka z naparem dodaj pięć łyżek sody oczyszczonej i krople olejku herbacianego. Wszystko dokładnie wymieszaj.
- Umieść przygotowany preparat w butelce ze spryskiwaczem.
- Przed użyciem wstrząśnij butelką. Stosuj codziennie na czyste i suche stopy, a następnie odczekaj, aż wyschnie.
- Aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt, spryskaj na noc wnętrze obuwia.
Odświeżający i relaksujący proszek na stopy
Już wiesz jak przygotować odświeżający dezodorant do stóp. W takim razie czas poznać drugi sposób, który nie tylko zminimalizuje nieprzyjemny zapach, który wydzielają stopy, lecz także skutecznie je zrelaksuje i odpręży.
Dlaczego warto mieć w domu proszek odświeżający i odprężający stopy?
Używanie dezodorantów do stóp w proszku jest ryzykowne, ponieważ regularne stosowanie tej formy kosmetyku może doprowadzić do ostrego lub przewlekłego podrażnienia płuc.
Talki i dezodoranty w proszku rzeczywiście skutecznie eliminują nieprzyjemny zapach i łagodzą podrażnienia. A wszystko to dzięki krzemianowi magnezu, który jest niebezpieczny dla płuc, szczególnie w momencie wdychania.
Na szczęście w domu można przygotować preparaty, które równie efektywnie eliminują nieprzyjemny zapach stóp, jednakże nie niosą za sobą żadnego ryzyka. Proszki te skutecznie absorbują wilgoć, a do tego zwalczają grzyby i bakterie.
Może zainteresuje Cię również: Nadmierna potliwość stóp – 5 domowych sposobów
Składniki:
- 2,5 łyżeczki mąki lub skrobi kukurydzianej (25 g)
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3 krople olejku z drzewa herbacianego
- 5 kropli olejku lawendowego
Niezbędne przybory kuchenne:
- szklane naczynie w kształcie miski
- szklana butelka o pojemności 100 g
- łyżka
Sposób przygotowania:
- Umieść mąkę kukurydzianą w szklanym naczyniu, dodaj sodę oczyszczoną i dokładnie wymieszaj.
- Po dokładnym połączeniu składników dodaj krople olejku z drzewa herbacianego i lawendowego. Szczególnie ważny jest olejek herbaciany, ponieważ ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
- Przy użyciu łyżki dokładnie połącz ze sobą wszystkie składniki. W efekcie otrzymasz silnie pachnącą mieszankę, którą możesz stosować codziennie.
- Gdy proszek do stóp będzie gotowy, pamiętaj, aby odpowiednio go przechowywać. Najlepszym rozwiązaniem są szklane słoiki lub butelki. Pamiętaj również, aby dokładnie je zamknąć i przechowywać w miejscu niedostępnym dla promieni słonecznych.
- Stosuj go zaraz po kąpieli.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Árbol de Té. [Internet]. ¿Para qué sirve el árbol de té? Descubre sus más de 60 usos. Disponible en: https://www.arboldete.es/para-que-sirve.html
- Botanical-Online. [Internet]. Lavanda. Disponible en: https://www.botanical-online.com/medicinalslavanda.htm
- Botanical-Online. [Internet]. Aceite esencial del árbol del té. Disponible en: https://www.botanical-online.com/aceiteesencialdearboldete.htm
- ESPodología. [Internet]. Cómo combatir el olor de pies. 2018. Disponible en: http://www.espodologia.es/2018/09/07/combatir-olor-pies/
- MedlinePlus. [Internet]. Intoxicación con polvo de talco. 2017. Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/002719.htm
- PodoActiva. [Internet]. ¿Por qué huelen los pies? Causas y tratamientos. 2018. Disponible en: https://www.podoactiva.com/es/blog/patologias-y-tratamientos/por-que-huelen-los-pies-causas-y-tratamientos?utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.es%2F