Zatrzymanie płynów w organizmie - 4 naturalne metody leczenia
Zatrzymanie płynów w organizmie to bardzo powszechne schorzenie, które nie daje żadnych objawów w początkowej fazie, ale jeśli się rozwinie, staje się dość poważnym problemem.
Choć często jest zaburzeniem, które nie ma związku z innymi chorobami, to w wielu przypadkach zatrzymanie płynów jest objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu różnych narządów.
Dlatego też nigdy nie wolno go ignorować i należy udać się do lekarza, który zleci stosowane badania mające na celu zidentyfikowanie źródła problemu.
Częstymi przyczynami mogą bowiem być schorzenia nerek, serca lub zaburzenia systemu trawiennego.
Zatrzymanie płynów – główne przyczyny
Jak sama nazwa wskazuje, zatrzymanie płynów to nagromadzenie wody w różnych tkankach organizmu. Zazwyczaj stan ten jest ściśle powiązany z pokarmami i płynami, jakie przyjmujemy. Różnorodne czynniki mogą sprawić, że naszemu ciału będzie trudno się ich pozbyć.
Zatrzymanie płynów jest przede wszystkim wywołane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organów i układów, które są odpowiedzialne za trawienie i wydalanie substancji z organizmu.
Ciało może mieć trudności z przeprowadzaniem tych procesów w poniższych przypadkach:
- Ciąża
- Choroby nerek
- Choroby wątroby
- Menopauza
- Zaburzenia pracy żołądka
- Siedzący tryb życia
Jak rozpoznać zatrzymanie płynów w organizmie?
Jak już wspomnieliśmy, zatrzymanie płynów nie jest samo w sobie chorobą, a raczej objawem jakiegoś schorzenia. Ważne jest jednak umieć rozpoznać jego objawy.
Aby dowiedzieć się, czy cierpisz na zatrzymanie płynów w organizmie, sprawdź, czy występują u Ciebie następujące symptomy:
- Zmęczenie
- Uczucie ciężkości (szczególnie w nogach)
- Stopniowo powiększająca się opuchlizna dolnych kończyn
- Opuchlizna w okolicy brzucha
- Bóle brzucha
- Stany zapalne innych części ciała (rzadki, ale możliwy objaw)
Przeczytaj również: Obrzęk palców – co go powoduje? Poznaj przyczyny
Naturalne metody leczenia
Choć istnieje wiele różnych sposobów leczenia zatrzymania płynów w organizmie, najlepiej jest zastosować naturalne metody. Staraj się najpierw wypróbować alternatywne sposoby, zanim sięgniesz po przepisane przez lekarza środki farmakologiczne.
Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z tych sposobów.
1. Pij więcej wody
Nawodnienie jest bardzo ważne dla ciała, nawet, jeśli organizm zatrzymuje dużo płynów. Choć może to nie brzmieć jak sensowne rozwiązanie, to jeśli Twoje ciało zatrzymuje płyny, potrzebuje ono jeszcze więcej wody.
W przeciwnym razie nagromadzone substancje będą tkwić w twoim organizmie jeszcze dłużej.
Jeśli nie będziesz pić większej ilości wody, Twoje ciało automatycznie będzie zatrzymywać płyny, aby pokryć niespodziewane zapotrzebowanie na wodę.
Ważne jest, aby woda obecna w organizmie była cały czas uzupełniana i wymieniana na nową.
2. Zielona herbata
Pokarmy i napoje o działaniu moczopędnym są idealna alternatywą dla osób, które cierpią na zatrzymanie płynów. Jednym z najlepszych diuretyków jest zielona herbata .
Zielona herbata nie tylko pomaga usunąć z organizmu nagromadzony płyn, ale również toksyny, które są wydalane wraz z moczem.
Jeśli nie chcesz pić zielonej herbaty codziennie, staraj się ją spożywać przynajmniej trzy razy w tygodniu. Najlepiej jest zaparzyć ją z rana w domu i popijać w ciągu dnia.
3. Jedz ananasy
Ananas to pyszny i soczysty owoc popularny na całym świecie, szczególnie w klimacie tropikalnym. Ludzie jedzą ananasy nie tylko ze względu na ich wspaniały smak, ale również z powodu składników odżywczych, jakich dostarczają.
Ananas składa się głównie z wody, dzięki czemu jest skutecznym diuretykiem, pomagającym usunąć z organizmu nadmiar płynów.
Co więcej, regularne jedzenie ananasów pomaga usprawnić krążenie krwi i walczyć z cellulitem.
4. Napar z pietruszki
Napar z pietruszki, podobnie jak zielona herbata, ma właściwości moczopędne i oczyszczające.
Oto jak możesz go przyrządzić:
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżeczka natki pietruszki (10 g)
Sposób przygotowania
- Zagotuj wodę i dodaj do niej łyżeczkę natki pietruszki. Odstaw na 10 minut.
- Pij przynajmniej dwie filiżanki tego naparu dziennie.
Jeśli nie chcesz pić naparu z pietruszki, możesz zrobić z natki sok.
Przeczytaj również: Czerwone soki – czy pozwolą Ci schudnąć?
Zatrzymanie płynów – inne metody leczenia
Oprócz wymienionych wyżej sposobów, istnieją również alternatywne metody, które możesz wykorzystać do zminimalizowania objawów zatrzymania płynów w organizmie.
Są to między innymi:
- Długotrwałe pływanie
- Unoszenie nóg
- Unikanie nadmiaru soli w diecie.
Wypróbuj powyższe sposoby, a zobaczysz, że przy regularnym stosowaniu tych metod, opuchlizna zacznie stopniowo zanikać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tuller, M., Dani, O., & Dudley, L. M. (1999). Adsorption and capillary condensation in porous media: Liquid retention and interfacial configurations in angular pores. Water Resources Research. https://doi.org/10.1029/1999WR900098
- van Den Dool, H., & Dec. Kratz, P. (1963). A generalization of the retention index system including linear temperature programmed gas—liquid partition chromatography. Journal of Chromatography A. https://doi.org/10.1016/S0021-9673(01)80947-X
- Yoon, Y., Westerhoff, P., Snyder, S. A., Wert, E. C., & Yoon, J. (2007). Removal of endocrine disrupting compounds and pharmaceuticals by nanofiltration and ultrafiltration membranes. Desalination. https://doi.org/10.1016/j.desal.2005.12.033