Zatrucie rtęcią: jak je rozpoznać i leczyć?
Zatrucie rtęcią wpływa źle szczególnie na mózg, nerki i płuca. Wiele przedmiotów w naszym codziennym otoczeniu zawiera ten groźny metal ciężki. Przeczytaj uważnie dzisiejszy wpis aby dowiedzieć się jak wykryć zatrucie rtęcią.
W tym artykule pomożemy Ci rozpoznać najczęstsze symptomy i podpowiemy Ci jak zapobiegać zatruciu oraz, jak oczyścić organizm z rtęci.
Jak rozpoznać zatrucie rtęcią?
Jeśli chodzi o zatrucie rtęcią, rodzaj i nasilenie objawów występujących u zatrutych osób zależeć będzie od ilości rtęci i rodzaju kontaktu z tym pierwiastkiem.
Do najczęstszych objawów należą:
- Zaburzenia zmysłów i zdolności widzenia, słyszenia oraz mówienia
- Zaburzenia koordynacji
- Zaburzona zdolność odczuwania
- Odbarwienie skóry na palcach dłoni i stop oraz zaróżowienie policzków
- Objawy zapalne i łuszczenie się skóry
- Nadmierna potliwość
- Przyspieszone bicie serca
- Ślinotok
- Nadciśnienie
- Zaburzenie pracy nerek
- Problemy z pamięcią
- Bezsenność
Przeczytaj koniecznie: Nadmierna potliwość? Są na to sposoby!
Zatrucie rtęcią może również powodować wystąpienie następujących chorób oraz schorzeń:
- Choroba Parkinsona
- Akrodynia
- Mukopolisacharydoza
- Choroba z Minamaty
- Choroba Alzheimera
Jak unikać zatrucia rtęcią?
Uważaj na ryby zimnowodne
Regularne spożywanie dużych ilości ryb zimnowodnych to jedna z najczęstszych przyczyn zatrucia rtęcią. Dlatego właśnie uważać należy na następujące rodzaje ryb:
- Łosoś
- Tuńczyk
- Makrela kawala
- Włócznik
AECOSAN zaleca wręcz kobietom w ciąży oraz dzieciom do trzeciego roku życia unikanie spożycia tego typu ryb. Możesz śmiało zastąpić je sardynkami, anchois i makrelą. Łosoś jest bezpieczny, jeśli jest dziki lub pochodzi z bezpiecznych hodowli. Białe ryby to także świetny wybór, jeśli chodzi o pożywienie wolne od metali ciężkich.
Dowiedz się więcej: Metale ciężkie: 14 sposobów oczyszczenia
Naturalne, organiczne produkty i mniej zanieczyszczeń
Niestety rtęć znajduje się w glebie, wodzie i atmosferze. Tak więc trudno jest całkowicie uniknąć kontaktu z tym pierwiastkiem. Pewna jego ilość zawsze dostanie się do naszych organizmów.
Można jednak wybierać naturalne, organiczne produkty – zarówno jeśli chodzi o mięso, jak i o warzywa i owoce. Jeżeli mieszkasz w mieście, staraj się wyjechać czasem na wieś lub do lasu by uniknąć zanieczyszczonego powietrza.
Zatrucie rtęcią – inne powody
Pamiętaj także o tym, że zatrucie rtęcią może również być powodowane przez inne często występujące czynniki, takie jak na przykład:
- Termometry rtęciowe. Obecnie znacznie częściej spotyka się termometry elektroniczne, ale te stare rtęciowe wielu z nas wciąż ma w domach. Korzystają z nich też niektóre szpitale i przychodnie. Zawsze istnieje ryzyko rozbicia takiego termometru i zagrożenia bezpośrednim kontaktem z metalem ciężkim.
- Żarówki energooszczędne. Choć rtęć usuwa się teraz z przedmiotów codziennego użytku, żarówki energooszczędne nadal są wyjątkiem. Jeśli stłuczesz taką żarówkę i będziesz wdychać opary, możesz narazić się na niebezpieczeństwo.
- Wypełnienia dentystyczne. Wiele lat temu w niektórych krajach używano w stomatologii srebrnych wypełnień zawierających rtęć. Gdzieniegdzie używa się ich do dzisiaj. W związku z tym, że te wypełnienia znajdują się w naszej jamie ustnej, stopniowo rtęć dostaje się do naszego układu trawiennego i całego organizmu. Kwaśne potrawy i gorące dania przyspieszają rozkład substancji jeszcze bardziej. Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie tych wypełnień, udaj się koniecznie do doświadczonego lekarza. W innym wypadku ryzyko zatrucia wzrośnie.
- Szczepionki. Niektóre szczepionki zawierają odmianę rtęci, która pełni funkcję konserwantu. Należy jednak podkreślić, że organizacje takie jak WHO czy National Academy of Medicine dowodzą, iż nie ma ona żadnego negatywnego wpływu na zdrowie.
Jak oczyścić organizm z rtęci?
Zatrucie rtęcią jest problematyczne, ponieważ pierwiastek ten stopniowo gromadzi się w organizmie. Naturalne terapie należy koniecznie przeprowadzać pod okiem lekarza. Wymagają one również cierpliwości i systematyczności. Efekty pojawią się dopiero po kilku miesiącach.
Produkty i składniki często wykorzystywane podczas terapii w zatruciu rtęcią to:
- Chlorella (Chlorella pyrenoidosa): to rodzaj alg posiadających bardzo silne właściwości odtruwające. Chlorella powinna być organiczna – dzięki temu unikniesz wprowadzania do organizmu kolejnych zanieczyszczeń.
- Kolendra
- Kurkuma
- Czosnek
- Glutation
Pewne minerały również pomagają leczyć zatrucie rtęcią:
- Magnez
- Mangan
- Miedź
- Molibden
- Cynk: pomaga chronić nerki przed działaniem metali ciężkich podczas leczenia
- Selen: zwiększa poziom glutationu w organizmie
Pamiętaj także o tym, że są lekarze specjalizujący się w oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich i innych toksyn przy pomocy kroplówek i wlewów dożylnych. I choć takie terapie zazwyczaj są długotrwałe i raczej nieprzyjemne, potrafią przynieść pozytywne rezultaty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
González-Estecha, M., Bodas-Pinedo, A., Guillén-Pérez, J. J., Rubio-Herrera, M. Á., Ordóñez-Iriarte, J. M., Trasobares-Iglesias, E. M., … Calle-Pascual, A. (2014). Methylmercury exposure in the general population; toxicokinetics; differences by gender, nutritional and genetic factors. Nutrición Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2014.30.5.7727
-
Bose-O’Reilly, S., McCarty, K. M., Steckling, N., & Lettmeier, B. (2010). Mercury exposure and children’s health. Current Problems in Pediatric and Adolescent Health Care. https://doi.org/10.1016/j.cppeds.2010.07.002
-
Tchounwou, P. B., Ayensu, W. K., Ninashvili, N., & Sutton, D. (2003). Environmental exposure to mercury and its toxicopathologic implications for public health. Environmental Toxicology. https://doi.org/10.1002/tox.10116
-
Syversen, T., & Kaur, P. (2012). The toxicology of mercury and its compounds. Journal of Trace Elements in Medicine and Biology. https://doi.org/10.1016/j.jtemb.2012.02.004