Zatkane lub zablokowane uszy: możliwe przyczyny i leczenie
Zatkane lub zablokowane uszy często powodują dyskomfort u osób w każdym wieku. Słaba percepcja dźwięku i wysiłek, aby coś usłyszeć mogą stać się prawdziwym wyzwaniem. Czy chcesz poznać najczęstsze przyczyny zatkanych uszu?
Podróże lotnicze, nurkowanie i wędrówki górskie to jedne z najczęstszych powodów. W większości przypadków ten dyskomfort nie jest poważnym problemem i ustępuje po kilku minutach. Podobnie istnieją pewne domowe środki, które przynoszą szybką ulgę.
Z drugiej strony, gdy uczuciu zatkanych lub zablokowanych uszu towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka lub ból, może to wskazywać na poważniejszy stan. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty otorynolaryngologii w celu uzyskania kompleksowej oceny.
Najczęstsze przyczyny zatkanych uszu
Ucho jest złożonym narządem odpowiedzialnym za percepcję dźwięku i równowagę. Ogólnie rzecz biorąc, składa się z małżowiny usznej, zewnętrznego przewodu słuchowego, błony bębenkowej, łańcucha kosteczek słuchowych i ślimaka.
Wszelkie zmiany w tych obszarach mogą sprawić, że uszy się zatkają.
Uczucie zablokowanych uszu jest prawie zawsze wynikiem zablokowania trąbki Eustachiusza. Odpowiada ona za komunikację ucha środkowego z tylną częścią nosa. Wyrównuje i kompensuje ciśnienia między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem ucha.
1. Nagromadzenie wosku
Gruczoły łojowe i woskowate w zewnętrznym przewodzie słuchowym nieprzerwanie wytwarzają wosk. Ten wosk jest płynny, ale z czasem miesza się z innymi substancjami, takimi jak martwe komórki lub kurz, i zestala się. Woskowina jest zwykle usuwana poprzez ruchy żuchwy podczas rozmowy, żucia lub ziewania.
U niektórych osób ten mechanizm samooczyszczania może jednak zawieść i wosk zostaje uwięziony. Może nawet tworzyć czopy.
Zatkanie uszu woskowiną jest częstą przyczyną zablokowania uszu. Ponadto osoba może odczuwać pogorszenie ostrości słuchu, swędzenie, dzwonienie i ból w uszach.
Ponadto użycie wacików bawełnianych może spowodować zablokowanie poprzez zagęszczenie woskowiny w przewodzie słuchowym. Podobnie korzystanie z aparatów słuchowych jest czynnikiem ryzyka dla tego stanu. Inne przyczyny to zwężone uszy i zanik gruczołów woskowinowych.
Leczeniem z wyboru jest płukanie uszu przez profesjonalistę. Zabieg zmiękcza nagromadzoną woskowinę i sprzyja jej późniejszemu usunięciu. Ta metoda jest przeciwwskazana u osób po niedawnej operacji ucha i perforacji błony bębenkowej.
Dowiedz się więcej tutaj: Usuń czop z woskowiny bez uszkadzania uszu
2. Woda w uszach
Woda może dostać się do przewodu słuchowego podczas brania prysznica, pływania w basenie lub nurkowania w morzu. Ogólnie rzecz biorąc, woda łatwo wpływa i wypływa, nie powodując dyskomfortu. Jednak u niektórych osób krople mogą zostać uwięzione.
W większości przypadków woda wypływa samoistnie pod wpływem nacisku i ruchów głowy w ciągu kilku minut. Jednym z zaleceń jest szybkie przechylenie głowy na bok, wstrzymując oddech.
Należy zawsze usuwać uwięzioną wody, ponieważ stan ten zwiększa ryzyko tzw. “ucha pływaka”. Jeśli uczucie utrzymuje się po kilku dniach, zaleca się wizytę u specjalisty.
3. Zmiana ciśnienia
Podróżowanie samolotem i wspinaczka górska może spowodować chwilową niedrożność uszu. Zjawisko to powstaje, gdy trąbka Eustachiusza nie ma możliwości wyrównywania i kompensowania wymiany ciśnień między otoczeniem a uchem środkowym. Coś podobnego dzieje się u osób nurkujących na duże głębokości.
Przez kilka minut możemy odczuwać, że mamy zatkane uszy, aż ciało się przystosuje. Następnie to uczucie znika, gdy przenosimy się na niższą wysokość. U niektórych osób może również wystąpić choroba wysokościowa, charakteryzująca się bólem głowy, zawrotami, nudnościami, sennością i dusznością.
Wskazówka, aby uniknąć tego dyskomfortu, to oddychanie przez usta lub żucie gumy podczas startu. Podobnie ziewanie i głębokie oddychanie mogą pomóc wyeliminować to uczucie.
4. Przeziębienie i alergiczny nieżyt nosa
Przeziębienie to powszechna infekcja wirusowa nosa i gardła. Przekrwienie i zapalenie górnych dróg oddechowych mogą utrudniać usuwanie wydzieliny i zwiększać ciśnienie, przez co nos i uszy mogą być zatkane.
Według statystyk alergiczny nieżyt nosa to choroba zapalna błony śluzowej nosa po ekspozycji na alergen, który dotyka od 10 do 15% światowej populacji. Reakcja nadwrażliwości sprzyja uwalnianiu histaminy, wywołując następujące objawy:
- Kichanie
- Łzawiące oczy
- Zatkane uszy
- Katar
- Zmniejszony węch
- Swędzący nos i gardło
Możesz być zainteresowany: 5 metod leczenia alergicznego nieżytu nosa
5. Zapalenie zatok
Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej zatok. Są to wypełnione powietrzem wnęki, które działają jak filtry górnych dróg oddechowych.
W zapaleniu zatok przekrwienie i gromadzenie się śluzu utrudniają wymianę powietrza przez trąbkę Eustachiusza i powodują uczucie zatkania uszu. Ten stan zwykle powodują wirusy, a również niektóre bakterie.
Inne objawy to przekrwienie błony śluzowej nosa, ból twarzy, bóle głowy, kaszel i wydzielina z nosa. W większości przypadków zapalenie zatok ustępuje samoczynnie po kilku dniach, więc leczenie jest objawowe.
6. Zapalenie ucha
Zapalenie ucha to nic innego jak infekcja i stan zapalny ucha. Najczęściej występuje zapalenie ucha środkowego, które powstaje w wyniku niedrożności trąbki Eustachiusza.
Uszy są zatkane na skutek przekrwienia, któremu towarzyszą inne objawy, takie jak:
- Niska gorączka
- Ból w uszach
- Ogólne złe samopoczucie
- Wydzielanie ropnego płynu
- Swędzenie wewnątrz ucha
Badania szacują, że od 70 do 80% dzieci poniżej 6 roku życia chorowało na zapalenie ucha. Najczęstszymi czynnikami sprawczymi są Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae. Leczenie różni się w zależności od rodzaju zapalenia ucha, przy czym podstawą zawsze są antybiotyki.
7. Zapalenie błędnika
Chodzi o zapalenie błędnika kostnego, struktury anatomicznej zlokalizowanej w uchu wewnętrznym i odpowiedzialnej za równowagę. Główne przyczyny są pochodzenia zakaźnego z powodu miejscowej inwazji lub migracji z ucha środkowego. Stan zapalny może być surowiczy lub ropny.
Jest to powszechny problem, w którym ludzie mogą odczuwać zatkane uszy, intensywne zawroty głowy i nudności. Mogą również występować szumy uszne i częściowa utrata słuchu.
Obecnie nie ma ostatecznego leczenia zapalenia błędnika. Jednak wczesne udanie się do specjalisty i rozpoczęcie leczenia może spowolnić rozwój choroby i złagodzić objawy.
Przeczytaj też: Jak leczyć infekcje ucha
8. Problemy z gardłem
Zapalenie gardła to powszechny dyskomfort, który może prowadzić do zatkania uszu. Ludzie zazwyczaj zgłaszają ból, swędzenie i suchość w gardle.
Zdaniem ekspertów, u niektórych pacjentów zapalenie gardła może wywołać dyskomfort w uszach z powodu zajęcia nerwów lub spowodować zapalenie ucha przez rozszerzenie. W postaciach wirusowych do łagodzenia objawów stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Stosowanie antybiotyków dotyczy wyłącznie infekcji bakteryjnych.
9. Perlak
Jest to łagodny guz lub torbiel, który tworzy się w uchu środkowym lub w okolicy wyrostka sutkowatego. Perlak zwykle stopniowo powiększa się i może nawet uciskać sąsiednie struktury i niszczyć ucho środkowe.
Objawy tego stanu obejmują:
- Zmniejszona ostrość słuchu w jednym uchu
- Zatkane uszy
- Wypływ surowiczego płynu
- Chroniczny ból
- Zawroty głowy
Badania sugerują, że przewlekłe zapalenie ucha środkowego jest najczęstszą przyczyną perlaka. Ostateczne leczenie ma charakter chirurgiczny, jednak istnieje kilka metod mających na celu zmniejszenie symptomatologii i poprawę jakości życia.
10. Nerwiak słuchowy
Nerwiak słuchowy, zwany także nerwiakiem przedsionkowym, jest łagodnym nowotworem, który tworzy się na nerwie przedsionkowym. Nerw ten przemieszcza się z ucha wewnętrznego do pnia mózgu i odpowiada za utrzymanie równowagi. Osoby dotknięte chorobą mogą odczuwać dzwonienie w uszach, uczucie duszności i niepewność podczas chodzenia.
Ponadto stan może powodować postępującą, jednostronną utratę słuchu, osłabienie i drętwienie twarzy. W diagnostyce tej choroby pomocne są badania lekarskie, audiometria i metody obrazowania.
W przypadku dużych guzów o przyspieszonym wzroście, zaleca się usunięcie chirurgiczne.
11. Bruksizm
Jest to zaburzenie, w którym człowiek nieświadomie zgrzyta, zagryza i zaciska zęby. Ten stan może wystąpić w ciągu dnia lub w nocy, często podczas snu. Napięcie mięśni żuchwy może powodować zatkanie uszu.
Ogólnie rzecz biorąc, bruksizm powinien być leczony przez dentystę. Podobnie ważne jest, aby skontaktować się ze specjalistą medycznym w celu kompleksowej oceny w poszukiwaniu przyczyny.
12. Zespół Meniere’a
Zespół Meniere’a jest jedną z najbardziej znanych chorób powodujących zawroty głowy na świecie, choć nie najczęstszą. Towarzyszą jej nawracające epizody zawrotów głowy, obniżona ostrość słuchu, szumy uszne i zatkane uszy.
Badania szacują, że częstość występowania w kraju takim jak Hiszpania wynosi 75 przypadków na 100 000 mieszkańców, częściej u kobiet w wieku 30 lat. Ten stan nie ma lekarstwa, ale można go leczyć lekami, które mogą złagodzić objawy. Osoby dotknięte chorobą powinny unikać stresu, braku snu, kofeiny i alkoholu.
Kiedy szukać pomocy medycznej?
W większości przypadków uczucie zatkania i zablokowania uszu jest tymczasowym objawem, który ustępuje samoistnie. Jednak utrzymywanie się tego objawu może wskazywać na chorobę ucha wymagającą profesjonalnej uwagi.
Inne znaki ostrzegawcze, które wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej, to:
- Nagła utrata równowagi
- Uporczywy ból ucha
- Ubytek słuchu lub głuchota
- Wypływ ropnej wydzieliny lub krwi
Zatkane uszy mają różne przyczyny. Grudki, woskowina i woda w uszach są najczęstsze i można je łatwo usunąć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sánchez B. Problemas otológicos (I): otitis y tapones de cerumen. Farmacia Profesional. 2016; 30(4): 18-22.
- Carretero M. Rinitis alérgica. Offarm. 2009; 28(5): 116-118.
- Esteva E. Faringitis. Offarm. 2005; 24(1): 46-50.
- Pérez M. Otitis. Tratamiento de la infección. Farmacia Profesional. 2002; 16(5): 44-49.
- Isaacson G. Diagnóstico del colesteatoma pediátrico. Pediatrics. 2007; 64(3): 153-157.
- Sommerfleck P. Enfermedad de menière: Concepto y criterios diagnósticos. Revista FASO. 2015; 22(1): 65-68.