Różne zastosowania rodzynek i korzyści płynące z ich spożywania

Rodzynki uzyskuje się przez odwodnienie świeżych winogron. Jedzenie rodzynek przynosi tak wiele zalet, że warto dodać je do swojej diety.
Różne zastosowania rodzynek i korzyści płynące z ich spożywania

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2022

Otrzymywanie rodzynek polega na odwodnieniu świeżych winogron. Są częścią grupy suszonych owoców, służących do gotowania lub spożywania ich samodzielnie. Są ulubioną przekąską dla dzieci, dla tych, którzy kochają słodko-gorzkie potrawy i dla tych, którzy lubią słodycze. Mają miękką i mięsistą konsystencję. Dowiedz się więcej o zaletach rodzynek i różnych sposobach ich spożywania!

Korzyści z rodzynek

Kilka rozsypanych rodzynek

1. Rodzynki dostarczają dużo trwałej energii

Rodzynki zawierają wszystkie składniki odżywcze świeżych winogron, ale w bardziej skoncentrowanych ilościach. Oferują dużo szybko przyswajalnych węglowodanów i 70% fruktozy. Rodzynki polecane są dla dzieci i młodzieży, ponieważ dostarczają dużo energii.

Dodatkowo korzyści z rodzynek dotyczą sportowców, którzy codziennie ćwiczą. Z tego samego powodu mogą pomóc osobom, które muszą przytyć. Rodzynki są również stosowane w leczeniu anemii, dostarczając żelazo, miedź i mangan.

Może ci się spodobać: Rodzynki – 6 powodów, by jeść je z rana

2. Wzmacniają układ nerwowy

Rodzynki działają orzeźwiająco i regenerująco, zawierają duże dawki minerałów i witamin (z grupy B). Są bardzo dobre dla osób cierpiących na wyczerpanie fizyczne, stres lub chroniczne zmęczenie.

Ponadto są odpowiednie dla studentów i osób starszych, ponieważ poprawiają pracę mózgu i mogą zapobiegać problemom z pamięcią. Są również doskonałym źródłem flawonoidów, przeciwutleniaczy i mirycetyny, które mogą chronić przed chorobą Alzheimera.

3. Pomagają leczyć zaparcia

Jedzenie rodzynek jest idealne do łagodzenia zaparć ze względu na ich łagodne właściwości przeczyszczające, kwasy organiczne, fruktozę i pektyny. Ta ostatnia pomaga oczyścić jelita i tworzyć grubszy kał. Lecząc zaparcia i oczyszczając okrężnicę, rodzynki mogą również zapobiegać rakowi okrężnicy.

Rodzynki

4. Dobre dla oczu

Rodzynki zawierają fitoskładniki, przydatne w ochronie zdrowia oczu. Fitoskładniki mogą pomóc chronić wzrok przed skutkami utleniania i upływu czasu, poprawiając krążenie krwi i odżywiając naczynia włosowate. Są idealne, gdy Twoje oczy są zmęczone, cierpisz na jaskrę, ślepotę nocną lub zaćmę.

5. Remineralizują kości

Rodzynki zawierają wysoki poziom wapnia i magnezu, bardzo ważnych składników odżywczych w rozwoju kości. Te składniki odżywcze pomagają chronić przed osteoporozą i poprawiają zdrowie stawów. Rodzynki polecane są kobietom w ciąży lub w okresie laktacji, kiedy zapotrzebowanie na wapń jest bardzo duże.

Rodzynki mogą również pomóc osobom z zapaleniem stawów lub chorobą zwyrodnieniową stawów (ponieważ mają również właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne). Nadają się do ograniczania szkodliwych skutków nadmiaru białka znajdującego się w produktach „odwapniających” takich jak gazowana cola czy kawa.

6. Mają właściwości afrodyzjakalne

W kilku krajach rodzynki uważane są za silny afrodyzjak. Dlatego są zawarte w wielu różnych deserach i słodyczach.

Wynika to głównie z ich właściwości energetyzujących oraz wysokiego stężenia aminokwasów (argininy). Aminokwasy są ściśle związane ze zwiększonym libido, leczeniem impotencji i niepłodności. W starożytnym Egipcie na intymne spotkania przygotowywano deser z rodzynek i miodu.

7. Jedzenie rodzynek pomaga obniżyć gorączkę

Rodzynki mogą pomóc w leczeniu gorączki, ponieważ zawierają więcej kwasów organicznych niż świeże winogrona, zapewniając wszystkie swoje odświeżające właściwości obniżające gorączkę. Rodzynki mają również właściwości antybiotyczne i mogą pomóc w leczeniu infekcji.

8. Mogą zmniejszać apetyt

Chociaż mówi się, że rodzynki nie są „dozwolone” osobom otyłym, ponieważ są stosunkowo wysokokaloryczne, okazuje się, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ obniżają poziom cholesterolu i apetyt, a także zapewniają uczucie sytości.

Rodzynki to również naturalny środek, który pomaga zapobiegać pokusie jedzenia cukierków lub słodyczy. Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ zawierają dużo cukru.

9. Neutralizują kwasicę

Kwasica to stan, w którym wzrasta kwasowość krwi i gazy oddechowe, co jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu, ponieważ może powodować kamienie nerkowe, dnę moczanową, guzy, nowotwory, zapalenie stawów, wypadanie włosów lub choroby skóry. Rodzynki zawierają dużo potasu i magnezu i pomagają ograniczyć rozwój tych kwasów.

Miseczka rodzynek

10. Poprawiają zdrowie zębów

Jednym ze związków rodzynek jest kwas oleanolowy, który odgrywa fundamentalną rolę w ochronie zębów przed próchnicą, nadwrażliwością i kruchością. Zapobiegają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych przede wszystkim za próchnicę i płytkę nazębną. Ponadto, jako pokarm bogaty w wapń, pomagają zapobiegać pękaniu lub uszkodzeniu szkliwa zębów.

11. Promują dobre zdrowie serca

Katechina to przeciwutleniacz obecny w rodzynkach, który jest bardzo skuteczny w usuwaniu cholesterolu i oczyszczaniu tętnic, zapobiegając problemom sercowo-naczyniowym. Służą również do regulacji ciśnienia krwi (idealne dla osób cierpiących na nadciśnienie) i pomagają poprawić krążenie krwi.

Rodzynki na wiele sposobów

Rodzynki są niezwykle smaczne, więc można je spożywać samodzielnie lub w różnych deserach, daniach na słono lub półsłodkich.

Oto kilka opcji posiłków i deserów, które zawierają rodzynki i z pewnością zaskoczą Cię tym, jak pyszne i aromatyczne są:

 • Boćwina smażona z rodzynkami i ziemniakami.
 • Polędwiczki wieprzowe z rodzynkami i orzeszkami pinii.
 • Lody kokosowe i rodzynki.
 • Ryż z pomarańczą i rodzynkami.
 • Makaron z orzechami i rodzynkami.
 • Pieczone jabłka z rodzynkami.
 • Budyń chlebowy z rodzynkami i kawałkami czekolady.
 • Cannelloni z porem, kurczakiem i rodzynkami.
 • Szarlotka i rodzynki.
 • Dorsz z orzeszkami pinii i rodzynkami.
 • Pasztety mięsne i rodzynki.
 • Słodki chleb z Genui.
 • Kuskus z rodzynkami.
 • Ryż tropikalny (zawiera rodzynki).
 • Ciasto marchewkowe z rodzynkami.
Keks

Zdjęcia dzięki uprzejmości Cary’ego Bassa Deschenesa, Jenn Durfey, Larry’ego i Teddy’ego Page’a, Jima Championa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Goraya, N., Simoni, J., Jo, C. H., & Wesson, D. E. (2013). A comparison of treating metabolic acidosis in CKD stage 4 hypertensive kidney disease with fruits and vegetables or sodium bicarbonate. Clinical Journal of the American Society of Nephrology8(3), 371-381.
 • Utreja, A., Lingström, P., Evans, C. A., Salzmann, L. B., & Wu, C. D. (2009). The effect of raisin-containing cereals on the pH of dental plaque in young children. Pediatric dentistry31(7), 498-503.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.