Zapobieganie otyłości u dzieci jest możliwe: dowiedz się, co należy robić

Dobra dieta i aktywność fizyczna są kluczem do zapobiegania otyłości u dzieci. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Powiemy ci tutaj.
Zapobieganie otyłości u dzieci jest możliwe: dowiedz się, co należy robić
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli chodzi o zapobieganie otyłości u dzieci, konieczne jest zachęcanie do praktykowania zdrowych nawyków już od wczesnego dzieciństwa. Chociaż istnieje wiele czynników, które wpływają na rozwój tego zaburzenia, odpowiednie odżywianie i ćwiczenia znacznie zmniejszają ryzyko otyłości u dziecka.

U dziecka stwierdza się otyłość, gdy jego waga przekracza normy ustalone dla jego wieku i wzrostu. Ten stan jest dość niepokojący dla rodziców, ponieważ prowadzi do rozwoju groźnych chorób. Zwiększa się ryzyko cukrzycy, nadciśnienia a poziom cholesterolu się niebezpiecznie podnosi, o czym świadczą badania opublikowane w Anales del Sistema Sanitario de Navarra .

Ponadto duża nadwaga może powodować depresję i problemy z samooceną, zwłaszcza gdy dziecko chodzi do szkoły. Jak więc zdiagnozować otyłość u dzieci? I co możesz zrobić, aby jej zapobiec?

W tym artykule przyjrzymy się tym pytaniom i odpowiedziom.

Objawy dziecięcej otyłości

Zapobieganie dziecięcej otyłości
Istnieje wiele czynników, które wpływają na otyłość u dzieci.

Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że nie wszystkie dzieci, które mają „dodatkowe kilogramy”, cierpią na nadwagę lub otyłość. Niektóre mają większą niż przeciętna budowę ciała jak na swój wiek. Podobnie waga dziecka zmienia się na każdym etapie rozwoju.

Dlatego, aby mówić o otyłości u dzieci, konieczna jest diagnoza specjalisty. Lekarz może ocenić wskaźnik masy ciała (BMI) dziecka, aby ustalić, czy rzeczywiście stanowi problem. Ponadto dziecko może mieć inne powiązane objawy, takie jak:

  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Hipercholesterolemia
  • Niska adaptacja do wysiłku fizycznego
  • Skłonność do ataków astmy
  • Izolacja społeczna oraz trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu przyjaźni
  • Trudności ze snem i chrapanie
  • Depresja i niepokój
  • Problemy ze stawami i kośćmi
  • Schorzenia skóry
  • Niska samoocena

Zapobieganie otyłości u dzieci: kluczowe wskazówki

Czynniki genetyczne i hormonalne wpływają na wagę dzieci. Jednak główne czynniki odpowiedzialne za nadwagę mają związek ze stylem życia i dietą. Dlatego zapobieganie otyłości u dzieci powinno uwzględnić pewne zalecenia, które mogą pomóc.

Karmienie piersią to pierwszy krok, jeśli chodzi o zapobieganie otyłości u dzieci

zapobieganie otyłości u dzieci poprzez karmienie piersią

Pierwszym krokiem do zapobiegania otyłości u dzieci jest karmienie dziecka mlekiem matki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy jego życia. Właściwie warto nawet przedłużyć karmienie piersią do pierwszego roku życia, ponieważ pokarm matki stanowi dobre uzupełnienie ich żywienia.

W związku z tym kilka badań zgodnie podaje, że karmienie noworodka wyłącznie mlekiem matki wiąże się z niższym ryzykiem otyłości u dzieci. Ryzyko to zmniejsza się jeszcze bardziej, jeśli karmienie piersią trwa dłużej niż sześć miesięcy.

Zaplanowanie dobrej diety dla dzieci

Dobre nawyki żywieniowe mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej wagi dziecka. Dlatego uczenie ich prawidłowego odżywiania od pierwszych lat życia może pomóc w zapobieganiu nadwadze i powiązanym z nią chorobom. Ale co oznacza dobre odżywianie w przypadku dzieci?

Dieta dzieci musi się zmieniać na każdym etapie ich rozwoju uwzględniając ich potrzeby żywieniowe. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dobra dieta to taka, która zawiera zdrową, naturalną żywność dobrej jakości.

Rodzice mają obowiązek zaprojektować zdrowe menu dla swoich dzieci. Dlatego powinni postępować zgodnie z wytycznymi piramidy żywieniowej, bez ograniczeń ale też bez popadania w skrajności.

Zasadniczo dzieci mogą spożywać następujące pokarmy:

  • Dużo świeżych owoców i warzyw
  • Niskotłuszczowe produkty mleczne
  • Pełne ziarna i rośliny strączkowe
  • Nasiona i orzechy (z wyjątkiem małych dzieci ze względu na ryzyko zadławienia)
  • Naturalne soki i woda
  • Chude mięsa i ryby

Zapobieganie otyłości u dzieci to również zachęcanie do aktywności fizycznej

zapobieganie otyłości u dzieci za pomocą sportu
Aktywność fizyczna jest jednym z kluczy, aby zapobiegać otyłości u dzieci.

Najlepszym uzupełnieniem dobrego odżywiania w zapobieganiu otyłości u dzieci są ćwiczenia fizyczne, czego dowodem jest badanie opublikowane w Revista Médica Clínica Las Condes. Chociaż małe dzieci nie powinny przestrzegać ścisłej rutyny treningowej, mogą uprawiać sporty, które pozwolą na aktywność i pomogą im unikać siedzącego trybu życia.

Gry na świeżym powietrzu, sport i taniec to atrakcyjne i zabawne sposoby zachęcania do aktywności fizycznej i zapobiegania nadmiernemu przybieraniu na wadze. Jednak najlepszą opcją jest poświęcenie co najmniej 20 minut na ćwiczenia 3 do 5 razy w tygodniu.

Przeczytaj też ten artykuł: Choroby, które powoduje otyłość u dzieci

Ścisła kontrola spożycia słodyczy i przekąsek

Dzieci uwielbiają słodycze i przekąski. W rzeczywistości te potrawy smakują tak pysznie, że wiele dzieci chciałoby je jeść zamiast głównych posiłków!

Zachowaj jednak dużą ostrożność i czujność w tym względzie. Chociaż te pokarmy są nieszkodliwe w niewielkich ilościach, ich regularne spożywanie prowadzi do nadwagi i otyłości.

Pokarmy te mogą nawet powodować zaburzenia metaboliczne, które prowadzą do nadmiernej akumulacji tłuszczu. Mogą również prowadzić do podwyższonego poziomu cukru we krwi, nadmiaru cholesterolu i problemów żywieniowych.

Najpopularniejsze, tuczące smakołyki to:

  • Czipsy
  • Czekolada i cukierki
  • Przemysłowe produkty piekarnicze
  • Kiełbasy i przetwory mięsne
  • Przekąski i fast foody

Zdrowe pudełka śniadaniowe to sposób na zapobieganie otyłości u dzieci

Przygotowanie zdrowego posiłku dla dzieci w domu to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania otyłości u dzieci.

Przemysłowe produkty spożywcze proponowane do szkolnych pojemników na lunch nie są najlepszym sposobem na zapobieganie otyłości u dzieci. Chociaż nie wszystkie z nich są szkodliwe, większość z nich zawiera cukry i dodatki chemiczne, które mogą źle wpływać na ich zdrowie.

Dlatego, aby zagwarantować zdrową wagę i dobrą koncentrację, najlepszą opcją jest wcześniejsze przygotowanie zdrowych lunchboxów. Istnieje wiele składników, które pomogą zaspokoić głód w szkole lub między posiłkami.

Oto niektóre opcje:

  • Galaretka z owocami
  • Jabłka i gruszki
  • Jogurt naturalny
  • Kanapki warzywne
  • Mleko roślinne

To rodzice powinni najbardziej zaangażować w zapobieganie otyłości u dzieci, zwłaszcza jeśli w ich rodzinie istnieją już czynniki ryzyka. Nauczenie zdrowych nawyków i wykonywanie regularnych badań lekarskich to najlepsze metody aby dzieci było zdrowe i szczupłe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.