Zaparcia – zwalcz je zdrową kolacją!
Zaparcia to powszechny problem wśród kobiet, który wywołuje dyskomfort i frustrację, a nieleczony może prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób.
Jeśli cierpisz na zaparcia, staraj się unikać środków przeczyszczających. Podrażniają one bowiem ściany jelita oraz niszczą naturalną florę bakteryjną.
Dziś chcemy ci zaproponować skuteczny, naturalny sposób na zaparcia. Poznaj przykłady zdrowej kolacji, która poprawi pracę jelit i pozwoli pozbyć ci się tego uciążliwego problemu.
Zaparcia – dlaczego ważna jest kolacja?
Odpowiednia kolacja jest jednym z kluczowych elementów walki z zaparciami. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?
Wątroba jest ściśle związana z jelitami, a z kolei kolacja jest posiłkiem, który najbardziej wpływa na pracę tego narządu. Jego regeneracja następuje bowiem w godzinach nocnych. Dlatego też lekka i wczesna kolacja jest pierwszym i najważniejszym krokiem w walce z uciążliwymi zaparciami.
Jeśli dodatkowo wybierzesz odpowiednie produkty, które wspomagają pracę wątroby i jelit, z pewnością następnego ranka odczujesz pozytywne rezultaty naszej kolacji, a zaparcia nie będą już stanowiły dla ciebie problemu.
Przeczytaj również: Zdrowa kolacja – kilka przepisów
Bakłażany zapiekane z pomidorami i mozzarellą
Bakłażan – oprócz tego, że ma doskonały smak – jest warzywem bardzo bogatym w błonnik, czyli składnik który intensywnie wspiera pracę jelit. Co więcej, dzięki dużej zawartości wody, bakłażan dostarcza uczucia sytości na długo. Ponadto doskonale zwalcza nadciśnienie tętnicze oraz obniża poziom cholesterolu.
Jednym z najprostszych i najzdrowszych sposobów na przygotowanie bakłażana jest jego zapiekanie w piekarniku. Przed przygotowaniem należy jednak pamiętać o tym, aby zanurzyć warzywo przynajmniej na pół godziny w osolonej wodzie.
Bakłażan będzie jeszcze pyszniejszy, jeśli dodamy do niego kilka zmiksowanych pomidorów i cienkie plastry mozzarelli. Przekonaj się sama, że nie będziesz mogła się oprzeć temu przepysznemu daniu. Dla podniesienia walorów smakowych zalecamy przyprawienie go świeżą bazylią i oregano.
Krem z dyni na zaparcia
Dynia jest cennym źródłem błonnika oraz pomaga wyeliminować nadmierne zatrzymywanie wody w tkankach organizmu. Dlatego też roślina ta jest doskonałym wyborem na kolację, zwłaszcza w dni, kiedy czujemy się pełne, obrzęknięte czy też cierpimy na zaparcia.
Klasycznym sposobem na podanie dyni jest przygotowanie z niej kremu. Wykonasz go szybko i bez wysiłku. Gęsty i sycący krem jest idealnym, zdrowym wyborem na kolację.
Przypraw krem odrobiną oliwy z oliwek i wody morskiej. Te dwa składniki również wspomagają funkcje wątroby oraz regulują pracę jelit.
Na koniec dodaj do kremu kilka pestek dyni. Dynia jest nie tylko źródłem cennych substancji odżywczych, ale również doskonałym naturalnym środkiem zwalczającym pasożyty jelitowe, które także są przyczyną powstawania zaparć.
Zwalcz zaparcia: krem z awokado z nasionami lnu
Nie zawsze mamy czas i siły na przygotowywanie kolacji. W takim wypadku proponujemy ekspresowy przepis na krem z awokado. Jest on podobny do klasycznego guacamole, jednak jego smak jest łagodniejszy i bardziej odpowiedni na kolację.
Awokado jest bogatym źródłem białka, witamin, niezbędnych kwasów tłuszczowych, wspomagających perystaltykę jelit składników odżywczych oraz rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika.
Przygotowanie kremu jest niezwykle proste: wystarczy rozmiażdżyć awokado widelcem lub je zmiksować, a następnie dodać przyprawy, na przykład czosnek, oliwę z oliwek, ocet jabłkowy i odrobinę soli. Dodaj również kilka nasion lnu – są one skutecznym lekiem na zaparcia już od czasów starożytnych.
Jedz krem razem z pełnoziarnistym chlebem lub waflami ryżowymi.
Przeczytaj również: 1 awokado dziennie – milion korzyści!
Cukinia faszerowana pełnoziarnistym ryżem
Cukinia jest warzywem bogatym w śluz roślinny. Jest to rodzaj włókien o właściwościach zmiękczających, które pomagają usunąć stan zapalny błon śluzowych. Pojawia się on często jako skutek stosowania niezdrowej diety i powoduje zaparcia.
Cukinia posiada również właściwości delikatnie przeczyszczające, dlatego jest produktem wskazanym do walki z zaparciami. Generalnie powinny ją spożywać osoby, które cierpią na wszelkiego rodzaju zaburzenia trawienne.
Podobnie, jak w przypadku bakłażanów, cukinię też można zapiekać. My dziś proponujemy warzywo to nadziewane ryżem pełnoziarnistym – zbożem o cennych właściwościach odżywczych, bogatego w składniki odżywcze i błonnik, które sprawi, że nasza kolacja będzie zdrowa i zrównoważona.
Sugerujemy, aby przyprawić nadziewane cukinie samodzielnie przygotowanym według własnych upodobań sosem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bautista-Casasnovas, A. L. (2011). Estreñimiento. Anales de Pediatria Continuada. https://doi.org/10.1016/S1696-2818(11)70030-0
- Pastor, M. A., & Berenguer, J. (2001). Tratamiento del estreñimiento crónico. Revista Clinica Espanola. https://doi.org/10.1016/S0014-2565(01)70856-9
- Remes-Troche, J. M. (2005). Estreñimiento: evaluación inicial y abordaje diagnóstico. Revista de Gastroenterología de México.
- Revista de Gastroenterología del Perú. (2004). Estudios preclínicos de cucurbita máxima (semilla de zapallo) un antiparasitario intestinal tradicional en zonas urbano rurales. http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1022-51292004000400004
- NCBI. (2018). A randomized trial of the effects of flaxseed to manage constipation, weight, glycemia, and lipids in constipated patients with type 2 diabetes. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5944250/
WebMD. Flaxseed. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-991/flaxseed