Cukinia – znasz jej dobroczynne właściwości?

4 lipca, 2019
Jeżeli chcesz korzystać ze zdrowotnych właściwości cukinii, ważne jest, by spożywać ją na surowo i przygotowaną na parze. Nie jest wskazane przechowywanie jej w lodówce dłużej niż przez pięć dni.

Cukinia zwana też kabaczkiem jest odmianą dyni zwyczajnej. Jako że w 95% składa się z wody i dostarcza niewielką ilość kalorii, jest niezwykle korzystna dla organizmu i ma wysoką wartość dietetyczną.

W badaniach przeprowadzanych nad tym warzywem wykazano, że 100 g cukinii dostarcza jedynie 15 kcal, a z drugiej strony jest ona źródłem minerałów i mikroelementów oraz zawiera fosfor, potas, magnez i wapń. Zawiera również duże ilości cukrów i witamin C, B1 i PP.

Chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze korzyści przyniesie Twojemu organizmowi cukinia?

Cukinia o jakiej jeszcze nie słyszałeś!

Aby w pełni wykorzystać wszystkie jej właściwości, powinna być gotowana na parze lub spożywana na surowo. Okazało się, że warzywo to zawiera wszystkie składniki, które są niezbędne do utrzymania zdrowia i ochrony układu krążenia.

Cukinia jest źródłem wielu witamin, które doskonale wpływają na stan skóry. Pamiętajmy o tym, że przy spożywaniu nie należy jej obierać, bo to właśnie tuż pod skórką, kryje się mnóstwo wartościowych składników.

W 100 g warzywa znajduje się 7 g witaminy C. Ta sama ilość oferuje 0,35g witaminy B3 i prowitaminy A. Roślina ta również zawiera błonnik pokarmowy. W 100 g produktu znajdziemy około 0,5-1,5 g.

Warto zaznaczyć, że składniki te dostarczy pod warunkiem, gdy cukinia będzie w optymalny stadium dojrzewania.

Cukinia z quinoa

Jeżeli przygotowujemy młodą cukinię – pektyny, które się w niej znajdują, sprawiają, że w momencie gotowania staje się ona miękka mimo tego, że nie osiągnęła ona jeszcze dojrzałości.

Natomiast starsze warzywa posiadają sporą ilość błonnika pokarmowego i z tego powodu charakteryzują się dużą ilością celulozy. Jest to polisacharyd, będący cząsteczką glukozy, który jest składnikiem budulcowym ścian komórkowych roślin wyższych.

Oprócz wysokiej zawartości błonnika,cukinia jest szczególnie zalecana przez lekarzy w przypadku problemów z żołądkiem i przy zapaleniu błony śluzowej żołądka.

Zobacz także:    Quiche z warzywami i serem – zrób go już dziś!

Korzyści o jakich nie słyszałeś!

Cukinia jest warzywem idealnie nadającym się dla osób, które marzą o stracie kilku zbędnych kilogramów. Wszystko dzięki błonnikowi, którego dostarcza i niewielkiej ilości kalorii.

Spożywając ją nawet w sporych ilościach, nie ma ryzyka przyrostu masy tłuszczowej, a wręcz przeciwnie! Uzupełnienie diety odpowiednią aktywnością fizyczną pozwoli na uzyskanie wymarzonej sylwetki.

Waga

Cukinia żółta może być konsumowana na surowo z dodatkiem odrobiny soku z cytryny. Tak podawana dostarczy wielu wartościowych składników odżywczych.

Warzywo powinno być spożywane świeże, a w lodówce nie powinno być przechowywane dłużej niż pięć dni. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że wszystkie odżywcze substancje zostaną utracone.

Wielu kucharzy zgodnie potwierdza, że warzywo to powinno być spożywane wtedy, gdy jest jeszcze młode, a przed użyciem powinna być dobrze schłodzona. Jest nieskomplikowana w przygotowaniu i może być uzupełnieniem dla wielu potraw.

Uniwersalny smak pozwala na umieszczanie jej w daniach obiadowych, koktajlach czy przekąskach.

Przeczytaj także: Obiad – klucz do zdrowej diety

Pamiętaj, że jeżeli marzysz o zdrowym ciele, pierwszym krokiem jest zdrowa, zbilansowana dieta. w której nie powinno zabraknąć nie tylko cukinii, ale i innych warzyw.

Już wiesz, że nie tylko nadaje ona niepowtarzalny smak potrawom i doskonale pasuje jako dodatek do dań. Ponadto dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych i korzystnie wpływa na zdrowie i ogólny stan organizmu.