Zaparcia wywołane spowolnioną perystaltyką
Zaparcia wywołane spowolnioną perystaltyką to nie tylko typowe zatrzymanie kału. Mogą one również wywoływać wzdęcia i bolesne ruchy jelit. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia czytając poniższy artykuł.
Zaparcia wywołane spowolnioną perystaltyką wywołują wolniejsze trawienie i zatwardzenia. Zazwyczaj pojawiają się w wyniku zmian zachodzących w perystaltyce jelit. To one sprawiają, że ruchy jelit są wolniejsze niż zazwyczaj, przez co stolec staje się twardszy, a defekacja jest bolesna.
Ogólnie rzecz biorąc zaparcia wywołane spowolnioną perystaltyką mogą mieć wiele przyczyn. Często wiążą się z siedzącym trybem życia oraz dietą, która jest uboga w błonnik. Mogą nawet być wywoływane przez brak równowagi flory jelitowej lub choroby. To zdarza się dość często.
Brak możliwości wypróżniania się we właściwy sposób może wywoływać problemy zdrowotne i pogarszać samopoczucie. Dlatego też w dzisiejszym artykule zamieściliśmy wszystkie informacje na temat zaparć i porady, które pomogą Ci rozwiązać ten bolesny problem.
Na czym polegają zaparcia wywołane spowolnioną perystaltyką?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zaparcia wywołane spowolnioną perystaltyką sprawiają, że mięśnie jelit działają o wiele słabiej i wolniej niż zazwyczaj. Z tego powodu masy kałowe przechodzą wolniej przez jelita, a stolec staje się twardszy. Gdy do tego dochodzi, należy spodziewać się wystąpienia zaparć.
Osoba, która cierpi z powodu tego schorzenia, nie jest w stanie się wypróżnić. A jeśli jej się to uda, cały proces jest niezwykle bolesny. Poza tym podczas prób wypróżnienia może dojść do uszkodzenia odbytu lub odbytnicy. Spowolnionym ruchom jelit towarzyszą wzdęcia brzucha oraz gazy.
W niektórych przypadkach takie problemy mogą prowadzić do rozwoju hemoroidów, gdy dana osoba z całych sił stara się oddać stolec. Pacjenci często czują się pełni i może występować o nich brzydki oddech z ust po przebudzeniu, wywoływany przez gromadzące się w jelitach gazy.
Przeczytaj również: Zaparcia – środki przeczyszczające ułatwią wypróżnianie
Co wywołuje zaparcia wywołane spowolnioną perystaltyką?
Zazwyczaj taką sytuację wywołują czynniki nie związane z chorobami, takie jak choćby wiek. Częściej występuje u osób starszych niż u młodszych. Może ją również wywoływać siedzący tryb życia.
To jeden z najważniejszych czynników ryzyka zwiększających ryzyko wystąpienia zaparć wywołanych spowolnioną perystaltyką jelit. Ćwiczenia fizyczne sprawiają, że całe ciało jest aktywne, a oprócz tego wspierają ruchy jelit.
Niezdrowe jedzenie i złe nawyki żywieniowe to kolejna przyczyna. Dieta z niewielką ilością błonnika i płynów zwiększa ryzyko pojawienia się tego schorzenia.
Należy również zauważyć, że zaparcia może wywoływać przyjmowanie niektórych leków, a zwłaszcza korzystanie ze środków przeczyszczających. Stymulują one jelita. Tym samym, jeśli ktoś przyjmuje je przez dłuższy czas, jego jelita się do nich przyzwyczają, leki przestaną działać, a ruchy jelit zwolnią.
Czasami zaparcia tego typu mogą stanowić objaw chorób metabolicznych lub uszkodzeń nerwów, chociaż nie zdarza się to zbyt często. Dochodzi do tego, gdy uszkodzone zostaną nerwy, które stymulują ruchy tego organu, na przykład podczas urazów rdzenia kręgowego.
Przeczytaj również: Mango zwalcza zaparcia! – Jak je jeść, by poczuć ulgę?
Co możesz zrobić, aby poprawić swój stan?
Jeśli cierpisz z powodu tego problemu, powinnaś przede wszystkim jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem. Z dużym prawdopodobieństwem zaleci dokonanie zmian w diecie lub stylu życia, aby spróbować rozwiązać ten problem w sposób naturalny.
Przede wszystkim musisz wprowadzić do diety więcej pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce i warzywa. Poza tym eksperci rekomendują zmniejszenie spożycia nabiału oraz mocno przetworzonych produktów spożywczych. Oprócz tego należy pamiętać o piciu odpowiednich ilości wody.
Poza dietą powinnaś również zadbać o codzienne ćwiczenia fizyczne. Nawet codzienny godzinny spacer może poprawić Twój stan. Niektórzy eksperci polecają również częste zmienianie pozycji podczas siedzenia na toalecie, aby pobudzić ruchy jelit i wypróżnienie.
Jeśli mimo zastosowania tych kroków musisz przyjmować środki przeczyszczające, wypróbuj te naturalne. Pomoże Ci zielona herbata oraz niektóre owoce, na przykład kiwi. Możesz również spróbować wykonać enemę, jednak jedynie jeśli zostanie zalecona przez lekarza.
Chociaż zaparcia wywoływane spowolnioną perystaltyką zazwyczaj mają podłoże psychologiczne i można je leczyć wprowadzając proste zmiany w życiu, jeśli Twój stan się nie poprawia powinnaś skontaktować się z lekarzem. Zleci wykonanie odpowiednich badań, które pomogą odkryć prawdziwą przyczynę Twoich problemów zdrowotnych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Intestino perezoso: síntomas, nutrición y remedios naturales. (n.d.). Retrieved January 19, 2020, from https://es.blastingnews.com/salud-belleza/2016/01/intestino-perezoso-sintomas-nutricion-y-remedios-naturales-00745919.html
- Los peligros de un intestino “perezoso” | CuidatePlus. (n.d.). Retrieved January 19, 2020, from https://cuidateplus.marca.com/enfermedades/digestivas/2010/10/04/peligros-intestino-perezoso-20676.html
- Síndrome del intestino perezoso: todo lo que debes saber sobre este problema digestivo. (n.d.). Retrieved January 19, 2020, from https://www.elespanol.com/ciencia/salud/20191218/sindrome-intestino-perezoso-debes-saber-problema-digestivo/452705267_0.html