Zaparcia - 9 zdrowych sposobów na ich zapobieganie

Oprócz zwiększenia spożycia błonnika, ważne jest również pijanie większej ilości wody. Niedobór płynów tylko pogorszy Twój stan.
Zaparcia - 9 zdrowych sposobów na ich zapobieganie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaparcia to zaburzenia trawienia, które pojawiają się kiedy ruchy jelitowe stają się spowolnione. To natomiast wpływa na ich zdolność usuwania odpadów z organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować kroki, które pozwolą nam uniknąć tych zaburzeń.

Ponadto zaparcia są dzisiaj dość powszechne, ponieważ w większości przypadków wynikają z siedzącego stylu życia oraz nieodpowiedniego żywienia.

Zaparcia mogą obniżyć jakość życia wielu osób, kiedy jedzenie zalega w jelicie grubym. A to dlatego, iż powoduje to zapalenia, gazy oraz uczucie dyskomfortu.

Jednak najgorszą rzeczą jest to, że ludzie nie wiedzą jak zapobiegać zaparciom oraz jak je leczyć. Może doprowadzić to do pojawienia się poważniejszych problemów trawiennych.

Na szczęście zaparcia są zwykle łatwe w leczeniu, wystarczy zmienić kilka nawyków oraz podjąć pewne działania, które ułatwią trawienie. Dzisiaj pragniemy podzielić się dziewięcioma wskazówkami na to, jak można zapobiegać tym nieprzyjemnym zaburzeniom.

1. Zwiększ spożycie błonnika

Dieta bogata w błonnik jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania układu pokarmowego oraz zdrowego wypróżniania.

Błonnik na zaparcia

Poza tym, błonnik zwalcza zaparcia oraz zapobiega innym zaburzeniom trawienia, takim jak:

Niektóre artykuły żywnościowe bogate w błonnik:

  • Produkty pełnoziarniste
  • Nasiona chia i siemię lniane
  • Zielone warzywa
  • Cytrusy
  • Orzechy
  • Owoce jagodowe

2. Ogranicz spożycie tłuszczu

Przede wszystkim produkty bogate w tłuszcz nie tylko spowalniają metabolizm, ale i procesy trawienne. Innymi słowy, wymagają więcej czasu do przyswojenia. W rezultacie zwiększają one prawdopodobieństwo pojawienia się zaparć.

Niektóre z tych produktów to:

  • Kiełbasa
  • Pakowane przekąski
  • Jedzenie z dodatkiem soi i oleju palmowego
  • Niektóre sosy
  • Pizza
  • Hamburger
  • Hot dog

3. Jadaj chude mięso, by zwalczyć zaparcia

Mięso jest głównym źródłem wysokiej jakości białka. Jednakże zawarty w nim tłuszcz niełatwo ulega przyswojeniu. Dlatego najlepiej sięgać po chude mięso.

Czerwone mięso

Zalecamy jadanie większej ilości:

  • Wieprzowiny
  • Kurczaka i indyka

4. Zwracaj uwagę na to kiedy jadasz

Na początek, aby zapobiec zaparciom, powinieneś zawsze jadać główny posiłek o tej samej porze dnia. Oczywiście niczemu nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu naruszysz swój rytm. Jednak generalnie najlepiej posiadać określone pory na jedzenie śniadania, obiadu i kolacji.

5. Pij więcej wody

Codzienne picie wody to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić, by uniknąć zaparć oraz problemów z trawieniem. Ten podstawowy płyn łączy włókna, by uformować bardziej miękki stolec, co ułatwia jego przejście przez okrężnicę.

6. Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia fizyczne są niezbędne do wspierania funkcji układu pokarmowego, co również sprawia, że zaparcia dotykają Cię rzadziej. Dodatkowo, kiedy poruszasz swoim ciałem, przesuwanie odpadów przez jelita ulega poprawie, co ułatwia ich wydalanie.

7. Dodaj probiotyki do swojej diety

Probiotyk to żywność, które zawiera żywe kultury bakterii, które regulują florę bakteryjną Twoich jelit. W zamian, poprawia to funkcje trawienne oraz wzmacnia układ odpornościowy, zapobiegając jednocześnie zaparciom.

Poza tym, regularne spożywanie tych produktów pomaga zwalczać infekcje żołądkowo-jelitowe oraz ułatwia przyswajanie ciężkich posiłków.

Żywność kwaszona to naturalny probiotyk na zaparcia

Niektóre z zalecanych źródeł probiotyków to:

  • Kefir
  • Jogurt naturalny
  • Herbata kombucza
  • Zupa miso
  • Ogórki kiszone

8. Spożywaj naturalne środki przeczyszczające

Naturalne środki przeczyszczające do produkty żywnościowe o właściwościach wspomagających trawienie. Wspomagają one wypróżnianie oraz zwalczają zaparcia.

Dodatkowo produkty te zawierają mnóstwo błonnika, wody oraz antyoksydantów. To wszystko poprawia procesy trawienne oraz przyswajanie produktów, które zwykle spowalniają metabolizm.

Niektóre z nich to:

9. Nie zwlekaj z korzystania z toalety

Uważaj! Ponieważ podobnie jak ze wstrzymywaniem moczu, niewypróżnianie się kiedy czujesz taką potrzebę niekorzystnie wpływa na zdrowie Twojego układu pokarmowego i wydalniczego.

I chociaż czasami jest to nieuniknione, najlepiej udać się do toalety za każdym razem, kiedy Twoje ciało wysyła Ci takie sygnały. Poza tym chroni to Twoją okrężnicę przed zapaleniami oraz formowaniem się gazów i związanego z nimi bólem.

Kobieta skarży się na ból brzucha

Czy cierpisz na zaparcia? A może czujesz się ociężały? Powinieneś zastosować się do powyższych wskazówek, by uniknąć zaparć i innych problemów z trawieniem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.