Zapalenie żył - 3 domowe sposoby leczenia
Zapalenie żył to schorzenie wynikające z zaburzeń krążenia, w wyniku którego w naczyniach krwionośnych pojawia się stan zapalny. W zależności od stadium zaawansowania choroby, może się ona wiązać między innymi z różnym nasileniem objawów, od uczucia bólu aż do tworzenia się zakrzepów na ściankach żył. To z kolei może prowadzić do tak zwanego zakrzepowego zapalenia żył.
Zapalenie żył jest chorobą obejmująca głównie naczynia krwionośne górnych i dolnych kończyn, przez co może ona znacznie obniżać jakość życia i utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków.
Jako że jest to choroba dość powszechna, chcemy przedstawić kilka domowych sposobów jej leczenia.
Zapalenie żył – odmiany choroby
W zależności od poziomu zaawansowania choroby, zapalenie żył można podzielić na:
- Zapalenie żył powierzchownych: choroba obejmuje naczynia krwionośne znajdujące się tuż pod skórą. Objawia się ona występowaniem niewielkich zakrzepów, które zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
- Zapalenie żył głębokich: obejmuje żyły biegnące wewnątrz mięśni i tkanek. W tym wypadku zakrzepy utrudniają przepływ krwi, przez co podnosi się ciśnienie wewnątrz żył. Co więcej, tego rodzaju zakrzepy mogą pękać i przemieszczać się do serca i być przyczyną tzw. zatorowości, która wymaga interwencji medycznej.
Zapalenie żył – przyczyny
Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że zapalenie żył może wynikać z całego szeregu różnych przyczyn, a niektóre osoby są bardziej podatne na tego typu schorzenia.
Zobacz także: Zdrowe żyły – 5 sposobów leczenia
Powinieneś mieć na uwadze to, że najczęstsze przyczyny występowania tej choroby są następujące:
- Ciąża
- Zmiany nowotworowe w organizmie
- Niewydolność żylna
- Zaburzenia krążenia krwi
- Palenie
- Otyłość
- Nieprawidłowa postawa
- Urazy
- Oparzenia
- Infekcje bakteryjne
Objawy
Przede wszystkim zapalenie żył bardzo często przebiega względnie bezobjawowo i jest diagnozowane przy okazji rutynowych badań. Objawy, jakie najczęściej towarzyszą tej chorobie to:
- Nieustanny ból dolnych lub górnych kończyn
- Nadwrażliwość na dotyk
- Uczucie ciepła w kończynach
- Podwyższony puls
- Gorączka
Przyjrzyjmy się zatem bliżej objawom każdego z dwóch typów zapalenia żył.
Zapalenie żył powierzchniowych – objawy
- Gorączka
- Nasilenie bólu podczas dotykania chorego miejsca
- Wyraźne powiększenie żył
- Opuchlizna
- Zaczerwienienie skóry
Zapalenie żył głębokich – objawy
- Gorączka
- Częstoskurcz
- Silny ból nóg, rąk lub ramion
- Żółtawa skóra
- Stan zapalny chorego obszaru
- W bardziej zaawansowanych przypadkach – gangrena
Spójrz także na: Żyły i tętnice – zawalcz z miażdżycą udrożniając je!
Leczenie
Jeśli zostanie u Ciebie zdiagnozowane zapalenie żył, koniecznie zastosuj się do wszystkich zaleceń lekarza. Prawidłowo prowadzone leczenie pozwala znacznie złagodzić objawy zapalenia w zaledwie kilka tygodni, a w mniej zaawansowanych przypadkach – nawet w kilka dni.
- Pamiętaj o tym, aby zażywać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne w celu zapobiegania rozwojowi choroby.
- Ponadto wcieraj w chore okolice przepisaną przez lekarza maść, która poprawi krążenie krwi w kończynach.
- Po nałożeniu maści, owiń chorą kończynę bandażem elastycznym.
- Po antybiotyki sięgaj tylko jeśli zapalenie żył w twoim przypadku wynika z infekcji bakteryjnej.
Zapalenie żył – domowe sposoby leczenia
1. Żurawina
Powinieneś wiedzieć także o tym, że ten malutki owoc zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych i ma liczne właściwości wspomagające m.in układ krążenia.
Flawonoidy zawarte w żurawinach pomagają oczyścić krew, przyspieszają jej krążenie i łagodzą stany zapalne oraz pomagają zmniejszyć opuchliznę i zaczerwienienie.
2. Ciepłe i zimne okłady
Dzięki okładom o zmiennej temperaturze możesz skutecznie złagodzić stany zapalne oraz poczuć ulgę w dokuczliwym bólu mięśni.
- Przyłóż do chorego miejsca gorący kompres na 10 minut.
- Zdejmij go i natychmiast przyłóż w to samo miejsce zimy okład i odczekaj kolejnych 1o minut.
- Następnie powtarzaj ten zabieg przez pół godziny.
- Jeśli zapalenie obejmuje kończynę dolną, połóż się na kanapie i unieś nogi do góry, aby poprawić krążenie krwi.
3. Kupalnik
Kupalnik jest ogólnie rzecz biorąc uważany za najlepszy naturalny środek przeciwbólowy. Dzięki swoim właściwościom, kupalnik poprawia też krążenie krwi w żyłach i sprawia ponadto, że siniaki staja się mniej widoczne. W aptekach można dostać maści, olejki i kremy z kupalnika. Warto również pamiętać o tym, aby pić napary z tej dobroczynnej rośliny.
Zapobieganie zapaleniu żył
Najważniejszym krokiem, jaki należy podjąć, aby zapobiegać zapaleniu żył jest zwiększenie aktywności fizycznej. Spędzamy bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej i jest niezwykle ważne dla zdrowia, aby każdego dnia znaleźć czas choćby na krótki spacer.
Oto główne zalecenia, do których należy się stosować aby chronić żyły przed stanami zapalnymi:
- Zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w błonnik i mnóstwo płynów, a jednocześnie ubogą w sól. W ten sposób wzmocnisz swój układ krwionośny.
- Pamiętaj także o tym, aby unikać siedzącego trybu życia. Jeśli nie chcesz codziennie ćwiczyć, znajdź nieco czasu na krótki spacer, a wieczorem poleż chwilę z uniesionymi nogami.
- Dbaj o utrzymanie odpowiedniej wagi, aby nie gromadziła się w twoim organizmie zbędna tkanka tłuszczowa prowadząca do otyłości.
- Ogólnie rzecz biorąc staraj się unikać wysokich temperatur, gdyż mają one niekorzystny wpływ na układ krążenia.
Zalecenia
- Jeśli pracujesz na siedząco, pamiętaj o tym, aby co dwie godziny wstać i rozruszać nogi oraz ramiona.
- Wieczorem spędzaj kilka do kilkunastu minut z pozycji leżącej, z uniesionymi nogami.
- Kiedy tylko możesz, zdejmuj buty i chodź na boso, przede wszystkim po to, aby wzmocnić mięśnie nóg.
- Pamiętaj o tym, aby ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu.
- Nie pal papierosów ponieważ podnoszą one ciśnienie krwi i mają bardzo szkodliwy wpływ na krążenie.
- Spróbuj spać z nogami wspartymi na poduszce.
Pamiętaj także o tym, że są to jedynie ogólne wskazówki i że diagnoza oraz prawidłowe leczenie są uzależnione od opinii specjalisty. Nie zaniedbuj tak ważnego aspektu zdrowia, jakim jest Twój układ krążenia i jeśli zauważysz opuchliznę lub ból w kończynach, zgłoś się do lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zoraya Rojas-Sánchez, L., Parra, D. I., & Camargo-Figuera, F. A. (2015). Factores asociados al desarrollo de flebitis: resultados del estudio piloto de una cohorte. Abstract Resumo. https://doi.org/10.12707/RIII13141
- Velázquez-Mendoza, S., Gómez-Alonso, C., Cuamatzi-Peña, M. T., Izquierdo-Puente, M. I., & Neonatos, @bullet. (2009). Conocimiento y criterios de enfermería para evitar flebitis en neonatos con catéter venoso periférico Palabras clave. Rev Enferm Inst Mex Seguro Soc.
- Arias-Fernández, L., Suérez-Mier, B., Martínez-Ortega, M. del C., & Lana, A. (2017). Incidencia y factores de riesgo de flebitis asociadas a catéteres venosos periféricos. Enfermeria Clinica. https://doi.org/10.1016/j.enfcli.2016.07.008