Zapalenie wyrostka robaczkowego - 7 objawów

Objawy zapalenia wyrostka łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, dlatego też warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę.
Zapalenie wyrostka robaczkowego - 7 objawów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie wyrostka może zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu, dlatego też nie warto ignorować jego potencjalnych objawów. Wyrostek robaczkowy znajduje się w prawej dolnej części jamy brzusznej. Choć jego dokładna rola w naszym organizmie nie jest nadal znana, potrafi być on źródłem naprawdę poważnych problemów zdrowotnych.

Zapalenie wyrostka to stan, w którym coś blokuje ten mały wystający element, przez co wzrasta nacisk na wyrostek, a ograniczony przepływ krwi wywołuje stan zapalny.

Pierwszym objawem zapalenia wyrostka jet intensywny ból brzucha. Jest to jednak na tyle mało charakterystyczny symptom, że warto poznać także inne towarzyszące objawy, aby móc w porę rozpoznać tę dolegliwość.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – jak je rozpoznać?

Zapalenie wyrostka robaczkowego dotyka najczęściej osoby pomiędzy 10. a 30. rokiem życia, choć oczywiście może przydarzyć się w każdym wieku.

Stosunkowo rzadko zdarza się u dzieci poniżej 2 roku życia. Może być to stan zagrażający życiu, jako że organ ten może pęknąć, rozprzestrzeniając tym samym infekcję po całym organizmie.

Pamiętaj, że im wcześniejsza diagnoza, tym mniejsze ryzyko dla Twojego życia i zdrowia. Koniecznie zapoznaj się więc z poniższą listą symptomów ostrzegawczych.

1. Ostry ból brzucha

Ostry ból brzucha, którego źródło możemy określić jako prawa dolna część jamy brzusznej, to podstawowy objaw zapalenia wyrostka.

Ręce na brzuchu i zapalenie wyrostka robaczkowego

Ból może różnić się intensywnością. Najczęściej rozpoczyna się w okolicy pępka, promieniując także do dolnej części pleców. Może się nasilać podczas poruszania nogami bądź brzuchem, np. gdy kichniemy lub zakaszlemy.

2. Gorączka i dreszcze

Gorączka i dreszcze to objawy, które łatwo można wziąć za towarzyszące tzw. grypie żołądkowej. Jeśli jednak towarzyszą im inne opisywane w tym artykule objawy, jest to powód do niepokoju i powinno nas to skłonić do wizyty u specjalisty.

Lekarze ostrzegają, że nagłe wahania temperatury ciała w połączeniu z ostrym bólem brzucha to wskazanie do szybkiej interwencji medycznej. W innym wypadku może dojść do poważnych powikłań, takich jak zapalenie otrzewnej.

Nie zawsze jednak zapaleniu wyrostka towarzyszą wysoka gorączka i dreszcze. W wielu przypadkach zapalenie rozwija się przy lekkim stanie podgorączkowym.

3. Nudności i wymioty a zapalenie wyrostka

Nudności, wymioty i utrata apetytu to trzy symptomy, które bardzo często występują przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Szacuje się, że są to objawy towarzyszące niemal 90% przypadków, niemal zawsze razem z bólem dolnej części brzucha.

Kobieta wymiotuje

Niestety bardzo wiele osób ignoruje te objawy, jako że mogą mieć one źródło w wielu innych prozaicznych dolegliwościach, takich jak chociażby zatrucie pokarmowe. Jeśli zauważysz u siebie takie symptomy i będą się one nasilać z czasem lub nawracać, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, tak szybko jak to możliwe.

4. Zaparcia i biegunka

Zarówno zaparcia, jak i biegunka mogą towarzyszyć zapaleniu wyrostka robaczkowego. Tak samo, jak i pozostałe opisywane tutaj objawy, zaparcia i biegunka mogą świadczyć o wielu innych dolegliwościach i problemach zdrowotnych. Najczęściej nie są jednak powodem do niepokoju.

Najlepiej jednak zasięgnąć porady specjalisty, zwłaszcza jeżeli towarzysza im inne objawy typowe dla takich schorzeń jak zapalenie wyrostka.

5. Gazy jelitowe a zapalenie wyrostka

Wiele produktów, które spożywamy na co dzień, może być przyczyną wzdęć i krępujących gazów jelitowych. Jeśli jednak pojawiają się one zupełnie bez przyczyny jest to sygnał, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

Dłonie na brzuchu

Zapalenie wyrostka robaczkowego może bowiem wywoływać przewlekłe stany zapalne, gazy i bóle brzucha.

6. Utrata apetytu

Jeśli zazwyczaj odżywiasz się standardowo, lecz nagle zauważysz u siebie utratę apetytu, warto zainteresować się tym, jaka przyczyna kryje się za taką zmianą.

Do chronicznej utraty apetytu mogą przyczynić się różne poważne problemy zdrowotne, w tym właśnie zapalenie wyrostka czy też rak jelita grubego.

Nie zawsze zmniejszone łaknienie powinno być powodem do niepokoju, jednak najlepiej jest trzymać rękę na pulsie.

7. Tkliwość brzucha

Wyraźna tkliwość w obrębie prawej strony podbrzusza to kolejny typowy objaw zapalenia wyrostka robaczkowego. Należy jednak unikać naciskania na brzuch zbyt mocno, gdyż może to wywołać dalsze komplikacje. Jeśli odczuwasz taki lub podobny objaw, koniecznie udaj się do lekarza.

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną Twoich dolegliwości może być zapalenie wyrostka robaczkowego, nie wahaj się i niezwłocznie umów się na wizytę lekarską. Odpowiednia diagnoza pozwoli Ci uniknąć dalszych problemów zdrowotnych.

Gdy potwierdzi się diagnoza o zapaleniu wyrostka, przeprowadzona zostanie drobna operacja, po której konieczne będzie zażywanie antybiotyków, które ochronią Cię przed poważną infekcją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.