Zapalenie woreczka żółciowego: 3 naturalne remedia
W poniższym artykule zebraliśmy trzy naturalne remedia na zapalenie woreczka żółciowego: sok z cytryny połączony z oliwą z oliwek, kurkuminę oraz ostropest plamisty.
Zapalenie woreczka żółciowego to choroba wywoływana najczęściej przez kamienie żółciowe. Inne możliwe przyczyny to guzy lub infekcje. Dlatego jeśli wiesz lub domyślasz się, że cierpisz na jedno z tych zaburzeń, kluczowe staje się dobranie odpowiedniego sposobu leczenia.
Na szczęście istnieją doskonałe naturalne substancje, które pomogą w leczeniu zapalenia woreczka żółciowego i doskonale uzupełnią zalecenia lekarskie.
Trzy naturalne sposoby na zapalenie woreczka żółciowego
Czytając ten artykuł poznasz ciekawe alternatywne sposoby leczenia zapalenia woreczka żółciowego: picie soku z cytryny wymieszanego z oliwą z oliwek, spożywanie kurkuminy lub ostropestu plamistego. Ich stosowanie może wspomóc terapię w przypadku zapalenia o średnim natężeniu.
Jednak zanim rozpoczniesz jakąkolwiek terapię na własną rękę, powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej.
Przeczytaj również: Wątroba i woreczek żółciowy – eliminujemy toksyny!
Na czym polega zapalenie woreczka żółciowego?
Zapalenie woreczka żółciowego to schorzenie organu, który znajduje się pod wątrobą i żebrami, po prawej stronie ciała. Mieści się w nim żółć, substancja, którą produkuje wątroba i która uczestniczy w procesach trawiennych, zwłaszcza w trawieniu tłuszczów.
Jednak w niektórych przypadkach w woreczku mogą tworzyć się kamienie żółciowe, które wywołują stan zapalny powodując gromadzenia się żółci w woreczku. Prowadzi to do pojawienia się niezwykle ostrego bólu jamy brzusznej.
Oprócz tego kamienie blokują przewody żółciowe, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, jeśli nie wprowadzi się szybko odpowiedniego leczenia.
Przeczytaj również: Kamienie żółciowe — naturalne środki zapobiegawcze
Czynniki ryzyka
Chociaż zapalenie woreczka żółciowego może dotknąć każdą osobę, to istnieją określone czynniki, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Na przykład schorzenie to pojawia się częściej u starszych kobiet. Istnieją także inne czynniki, które mogą prowadzić do rozwoju zapalenia woreczka żółciowego:
- Ciąża
- Terapia hormonalna
- Otyłość i nagłe wahania wagi
- Cukrzyca
Naturalne remedia na wyleczenie zapalenia woreczka żółciowego
1. Sok z cytryny i oliwa z oliwek
Domowy napój z oliwy z oliwek i soku z cytryny może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie woreczka żółciowego i wątroby.
Pierwszy, a zarazem najprostszy i najtańszy naturalny środek na zapalenie woreczka żółciowego to sok z cytryny. W starożytności stosowano cytrusy, aby rozpuszczać kamienie żółciowe. Czasem łączono je z innymi środkami o działaniu leczniczym, na przykład z oliwą z oliwek.
Na niektórych stronach internetowych nadal można znaleźć informacje o tym, jak oczyszczać wątrobę używając cytrusów, oliwy z oliwek i soli gorzkiej. Jednak pamiętaj, że takie działanie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych, dlatego też nie powinnaś stosować go bez nadzoru lekarskiego.
Aby skorzystać z tej metody w sposób bezpieczny dla Twojego zdrowia, przyjmuj codziennie rano na pusty żołądek łyżkę stołową oliwy z oliwek wymieszaną z łyżką soku z cytryny. Dzięki temu będziesz wspierać pracę wątroby i woreczka żółciowego w delikatny i naturalny sposób.
2. Suplementy z kurkuminą
Badania pokazują, że przyjmowanie doustnie suplementów z kurkuminą może wspomagać leczenie zapalenia woreczka żółciowego. Główny składnik tego suplementu to kurkuma, naturalna substancja o działaniu przeciwzapalnym.
Chociaż trzeba przeprowadzić dalsze badania odnośnie takich sposobów leczenia, to wydaje się, że kurkumina może stymulować skurcze woreczka żółciowego. To z kolei pomaga zmniejszyć ryzyko formowania kamieni żółciowych oraz ułatwia usuwanie tych, które już powstały.
Poza tym ten suplement nie ma skutków ubocznych, nawet w przypadku długotrwałego stosowania. Jednak zaleca się przyjmować go pod nadzorem lekarza, który postawi właściwą diagnozę, przeprowadzi badania kontrole i dobierze odpowiednią dawkę.
3. Ostropest plamisty
Ostropest plamisty to naturalny środek, ceniony już w czasach starożytnych ze względu na korzystne oddziaływanie na wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Możesz go pić lub przyjmować w formie suplementów.
Ostropest plamisty to roślina o właściwościach medycznych, która wyróżnia się na tle innych dzięki korzystnemu oddziaływaniu na wątrobę. Poza tym może nawet wspomóc regenerację uszkodzonych tkanek w tym organie.
Co więcej, ostropest plamisty pomaga oczyścić pęcherzyk żółciowy oraz usunąć kamienie żółciowe. Dlatego też powinnaś spożywać to zioło jeśli cierpisz na zapalenie woreczka żółciowego. To naturalny i prosty sposób walki z tym schorzeniem.
- Możesz dodać ziarna ostropestu plamistego do wybranego napoju lub przyjmować suplement w formie kapsułki lub tabletki. Kolejny sposób to przyjmowanie skoncentrowanych dawek substancji aktywnej obecnej w tej roślinie: sylibiny.
Czy mam zapalenie woreczka żółciowego?
Na sam koniec warto wspomnieć, że jeśli cierpisz na kolkę żółciową, musisz przestrzegać następujących porad:
- Unikaj jedzenia póki kolka nie przejdzie.
- Pij dużo wody. Możesz również pić naturalny sok jabłkowy bez dodatku cukru.
- Kiedy znowu zaczniesz jeść, unikaj tłustych pokarmów i produktów, które wywołują nadkwasotę.
Poza tym powinnaś natychmiast udać się do lekarza jeśli ból jest bardzo intensywny, wymiotujesz lub masz trudności z oddychaniem. Zwracaj również uwagę na kolor moczu: jeśli jest brązowy, natychmiast udaj się po pomoc. Szukaj również natychmiastowej pomocy medycznej, gdy Twoje oczy lub skóra mają żółtawy odcień.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rasyid, A., & Lelo, A. (1999). The effect of curcumin and placebo on human gall-bladder function: An ultrasound study. Alimentary Pharmacology and Therapeutics. https://doi.org/10.1046/j.1365-2036.1999.00464.x
- Abenavoli, L., Capasso, R., Milic, N., & Capasso, F. (2010). Milk thistle in liver diseases: Past, present, future. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.3207
- Sun, J. (2007). D-limonene: Safety and clinical applications. Alternative Medicine Review.
- Gupta SC, Patchva S, Aggarwal BB. Therapeutic roles of curcumin: lessons learned from clinical trials. AAPS J. ;15(1):195–218. doi:10.1208/s12248-012-9432-8
- Gaby, A. R. (2009). Nutritional approaches to prevention and treatment of gallstones. Alternative Medicine Review.