Zapalenie wielomięśniowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Zapalenie wielomięśniowe jest rzadką chorobą, która polega na stanie zapalnym pewnego, rozległego obszaru ciała. Występuje ono najczęściej u kobiet i u osób w wieku od 30 do 50 lat. Stanowi ona również podtyp w grupie chorób zwanych ogólnym zapaleniem mięśni.
W dalszej części artykułu opowiemy nieco więcej o tej chorobie.
Objawy cechujące zapalenie wielomięśniowe
Co do zasady, to zaburzenie ma charakter systemowy, tzn. może wpływać na każdy obszar ciała. Zwykle u pacjenta występuje szereg zmian lub objawów, które mogą być związane z tą chorobą. Zapalenie wielomięśniowe pojawiają się stopniowo i nasila się wraz z rozwojem stanu zapalnego.
Tak więc do objawów, które pojawiają się najczęściej zaliczamy:
- Zmęczenie, znużenie lub ogólne osłabienie.
- Gorączka, która może mieć różne nasilenie, ale zazwyczaj nie jest wysoka.
- Zmiany skórne, które są zgrupowane pod nazwą zapalenia skórno-mięśniowego. Jest to choroba, w której występuje obrzęk i tworzenie się wysypek na skórze.
- Tkliwość skóry w miejscach dotkniętych chorobą.
- Intensywny ból lub dyskomfort w mięśniach szkieletowych. Stan ten pogarsza się zwłaszcza po pewnym czasie intensywnej aktywności fizycznej.
- Poranna sztywność w objętych chorobą stawach.
Innym charakterystycznym objawem jest osłabienie mięśni, zwykle dotyczące ramion i bioder. Może to powodować kilka ogólnych problemów:
- Trudności w połykaniu (dysfagia).Ten stan z kolei może prowadzić do słabego apetytu. Dlatego możliwe jest zauważalne obniżenie masy ciała w krótkim okresie czasu (bez zamiaru odchudzania).
- Zmiany, które modyfikują normalny ton głosu osoby chorej.
- Trudności w oddychaniu, które mogą prowadzić nawet do niewydolności oddechowej. Może również dojść do przedostania się pokarmu, śliny itp. do płuc. W tym przypadku znacznie wzrasta ryzyko zapalenia płuc.
- Trudności w wykonywaniu serii czynności z udziałem chorych mięśni. Na przykład podnoszenie przedmiotów ponad głowę lub wstawanie, gdy pacjent siedzi.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Środki zwiotczające mięśnie: 3 naturalne maści
Przyczyny choroby
Obecnie nie zidentyfikowano konkretnej przyczyny lub czynnika wywołującego zapalenie wielomięśniowe. Jednak ostatnie badania wykazały cechy podobne do chorób autoimmunologicznych.
W tych chorobach komórki naszego organizmu błędnie atakują wewnętrzne tkanki, stopniowo je degradując. Z drugiej strony, przyczyną może być również infekcja zewnętrzna.
Diagnoza
Zespół lekarski może przeprowadzić szereg badań w celu postawienia diagnozy. W ten sposób można zidentyfikować chorobę i jednocześnie wykluczyć inne o podobnych objawach. Do najczęstszych procedur należą między innymi:
- Badanie fizykalne. Podczas niego specjaliści sprawdzają objawy, jakie może odczuwać pacjent, przeglądać historię choroby oraz badać konkretne
- Biopsja mięśnia. Niewielka ilość chorego mięśnia jest pobierana i analizowana za pomocą testów laboratoryjnych.
- Obrazowanie wewnętrzne, na przykład za pomocą rezonansu magnetycznego na mięśniach objętych chorobą.
- Wykorzystanie elektromiografii do sprawdzenia zarówno stanu nerwów jak i mięśni w danym obszarze.
- Inne rutynowe badania, takie jak analiza krwi i moczu.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Badania przesiewowe w kierunku raka piersi
Leczenie zapalenia wielomięśniowego
Nadal nie ma ostatecznego lekarstwa na tę chorobę, ale zostało opracowanych kilka terapii. Obecnie jednak ostatecznym celem leczenia będzie złagodzenie objawów występujących u pacjenta i poprawa jakości jego życia. Jeśli chodzi o leczenie, uwzględniamy zalecenia takie jak:
- Stosowanie leków. Na przykład są to kortykosteroidy i inne leki uzupełniające. Ich stosowanie musi być kontrolowane przez zespół medyczny, ponieważ długotrwałe zażywanie takich środków może wywołać szereg bardzo szkodliwych skutków ubocznych.
- Różne rodzaje terapii. Mamy tu na myśli fizjoterapię, wskazówki dotyczące odzyskania normalnej mowy oraz stosowanie odpowiedniej diety w miarę postępu choroby.
Zapalenie wielomięśniowe jest chorobą o dobrych perspektywach terapeutycznych na przyszłość. Leczenie objawów znacznie poprawia jakość życia pacjenta.
Obecnie prowadzone są badania nad opracowaniem etiologicznego leczenia choroby i wyeliminowaniem jej przyczyny, ale wszystkie z nich są nadal w fazie badań klinicznych i nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Thanarajasingam, U., & Ernste, F. (2014). Polymyositis. In Challenging Cases in Rheumatology and Diseases of the Immune System. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-5088-7_9
- Marie, I., & Mouthon, L. (2011). Therapy of polymyositis and dermatomyositis. Autoimmunity Reviews. https://doi.org/10.1016/j.autrev.2011.06.007
- Van der Meulen, M. F. G., Bronner, I. M., Hoogendijk, J. E., Burger, H., Van Venrooij, W. J., Voskuyl, A. E., … De Visser, M. (2003). Polymyositis: An overdiagnosed entity. Neurology. https://doi.org/10.1212/WNL.61.3.316
- Hohlfeld, R., & Engel, A. G. (2006). Polymyositis and Dermatomyositis. In The Autoimmune Diseases. https://doi.org/10.1016/B978-012595961-2/50037-8