Zapalenie strun głosowych: przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie strun głosowych: przyczyny, objawy i leczenie
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zapalenie strun głosowych powoduje zmiany głosu i ból. Czasami ma pochodzenie zakaźne, ale czasami jest wynikiem nadmiernego wysiłku głosu. Jak wygląda leczenie tej choroby? Opiszemy to szczegółowo w tym artykule.

Kiedy mamy zapalenie strun głosowych nasz głos staje się dziwny. A ból w okolicy szyi ostrzega nas, że coś jest nie tak. Zimą wiąże się to z wychodzeniem na zewnątrz w zimno i ze zmianami temperatury. Jednak za tym zaburzeniem stoją również patologie związane z wykonywanym zawodem.

Struny głosowe to bardzo małe mięśnie, które znajdują się w krtani. Powietrze przepływa przez nie, abyśmy mogli artykułować głos dzięki wibracjom, które pojawiają się w tych włóknach. Kiedy w tej okolicy gromadzi się płyn zapalny logicznym jest, że nasz głos będzie brzmiał inaczej.

Zapalenie strun głosowych – przyczyny

Struny głosowe mogą same w sobie ulec zapaleniu, w całości lub w wyniku procesu wzrostu na ich powierzchni. Chociaż należy zauważyć, że przyczyny mogą być zaraźliwe lub niezakaźne.

Wśród czynników zakaźnych znajdują się wirusy i bakterie. Zapalenie krtani tego pochodzenia ma swój szczytowy początek jesienią i zimą, kiedy niskie temperatury sprzyjają rozprzestrzenianiu się cząstek wirusowych i mikroorganizmów kolonizujących obszar anatomiczny.

Aby się bronić, układ odpornościowy mobilizuje białe krwinki i immunoglobuliny do regionu, co zwiększa przepływ płynów, które z powodu cienkości strun powoduje ich zapadanie się. W ten sposób ich funkcjonalność zmniejsza się podczas trwania choroby.

Zakaźne zapalenie krtani może trwać do 3 tygodni, wiele razy bez obecności środka początkowego. Dzieje się tak, ponieważ reakcja immunologiczna jest wydłużona w czasie, a stan zapalny utrzymuje się pomimo braku przyczyny, która go wywołała.

Z drugiej strony niezakaźne formy zapalenia krtani mają głównie pochodzenie zawodowe. Nauczyciele, profesorowie i mówcy dobrze wiedzą, że niewielka dbałość o głos i nadmierny wysiłek prowadzą do pojawienia się guzków i polipów.

Zapalenie strun głosowych w miejscu pracy jest przedmiotem badań medycyny sądowej. Uważa się je za konsekwencję braku zapobiegania w miejscach pracy, szczególnie w szkołach.

W przypadku nadmiernego używania głosu przez długi czas bez odpoczynku, bez nawodnienia i przy wysokim poziomie hałasu, małe mięśnie krtani gromadzą płyn, ocierając się o siebie. Jeśli to się powtarza rezultatem jest chroniczne zapalenie krtani.

Ból gardła

Zapalenie strun głosowych może być wynikiem procesu zakaźnego lub niezakaźnego. Jest powszechny u nauczycieli, mówców i śpiewaków.

Objawy zapalenia krtani

Mówiąc o zapaleniu krtani lub zapaleniu strun głosowych pierwszą rzeczą, którą rozpoznajemy jest zmiana głosu. Jednak, jak zobaczymy poniżej, nie jest to jedyna oznaka problemu.

Zmiany w głosie są różne. Niektórzy ściszają głos, wciąż chcąc krzyczeć lub próbując zwiększyć tonację. Dla innych jest to całkowita utrata głosu, która nosi nazwę afonii.

Może pojawić się również ból. Czasami zapalenie strun głosowych mylone jest z zapaleniem gardła lub z trudnościami w połykaniu, które błędnie wiąże się z przełykiem. Zapalenie krtani jest podstępnie i wywołuje powtarzalny ból przez cały czas, komplikując chwile odpoczynku i snu.

Do tego stopnia, że ​​chrapanie jest częstym objawem zapalenia strun głosowych. U osób z nadwagą staje się to bardziej oczywiste, ponieważ w pozycji poziomej ciężar szyi wywiera większy nacisk na krtań i utrudnia przepływ powietrza.

Paraliż strun głosowych spowodowany zapaleniem jest najpoważniejszą postacią zaburzenia. Mając do czynienia z mięśniami, mogą one być wyczerpane nadmiernym wysiłkiem. Mogą nawet stracić charakterystyczne napięcie mięśniowe.

Jak leczyć zapalenie strun głosowych?

Leczenie patologii będzie zależeć od przyczyny. Wirusowe zapalenie krtani to nie to samo, co polip na strunach spowodowany chorobą zawodową. Podobnie długoterminowe leczenie osoby z przewlekłą dysfonią różni się od afonii z powodu infekcji, która ustąpi w ciągu kilku dni.

Przeanalizujmy leczenie w najczęstszych przypadkach:

  • Wirusowe zapalenie krtani: jest to najczęstsza infekcja strun głosowych. Nie ma specjalnego leczenia, ponieważ antybiotyki nie działają. Spróbuj odpocząć i poczekaj na powrót do zdrowia. Czasami wymagane są środki przeciwzapalne, aby złagodzić ból i pomóc rozrzedzić wydzielinę w gardle. Środki przeciwkaszlowe nie są zalecane, ponieważ nie przynoszą korzyści.
  • Guzki i polipy: te przerosty na strunach głosowych są leczone badaniem, które może być również terapeutyczne, takim jak laryngoskopia. Przez nos wprowadza się urządzenie, które zawiera aparat i narzędzia chirurgiczne. W razie potrzeby podejmuje się próbę ich usunięcia, a jeśli to nie działa proponuje się zadanie rehabilitacyjne z logopedami.
  • Rak krtani: plan podejścia onkologicznego dla tej patologii jest określany na podstawie klasyfikacji ciężkości i stadiów. To określi, czy wymagany jest zabieg chirurgiczny, radioterapia, chemioterapia lub połączenie tych wszystkich.
Pacjent u lekarza

Konieczne jest ustalenie pochodzenia zapalenia strun głosowych w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Czasami wystarczy kilka dni odpoczynku. W innych przypadkach potrzebne będzie leki i inne procedury.

Zobacz także: Ból gardła – 3 naturalne sposoby by go złagodzić

Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Struny głosowe to delikatne organy. Troska o nie jest niezbędna, ponieważ głos pozwala nam komunikować się z innymi na poziomie ekspresji, która cierpi, jeśli nie mamy lub stracimy głos.

W przypadku wystąpienia dysfonii, afonii lub bólu gardła zaleca się konsultację z lekarzem. Jeśli jest to wirusowe zapalenie krtani wskazane będzie leczenie zachowawcze i odpoczynek. Jeśli istnieją podejrzenia guzków lub polipów otolaryngolog przeprowadzi inwazyjną procedurę, aby zobaczyć na żywo, co się dzieje w naszym gardle. To będzie szybki zabieg i przybliży nas do diagnozy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de las Casas Battifora, Rosa Mª, and José Mª Ramada Rodilla. “Disfonías funcionales y lesiones orgánicas benignas de cuerdas vocales en trabajadores usuarios profesionales de la voz.” Archivos de prevención de riesgos laborales 15.1 (2012): 21-26.
  • Espinosa, Guillermo José López, Grisel Aparicio Manresa, and René Quintana Mugica. “Repercusión del ambiente laboral en el desarrollo de las enfermedades profesionales.” Acta Médica del Centro 6.1 (2012): 122-126.
  • Martínez, Eduardo Bracamontes, Rigoberto Astorga del Toro, and María del Carmen Jiménez Martínez. “La laringitis crónica por abuso de voz en pacientes profesionales de la voz, se encuentra asociada con reflujo gastroesofágico no aparente.” Revista del Instituto Nacional de Enfermedades Respiratorias 16.2 (2003): 64-69.
  • Buiret, G., S. Tringali, and P. Céruse. “Laringitis agudas del adulto.” EMC-Otorrinolaringología 38.3 (2009): 1-7.
  • Bothe, Carolina, et al. “Etiología y tratamiento de la parálisis laríngea: estudio retrospectivo de 108 pacientes.” Acta Otorrinolaringológica Española 65.4 (2014): 225-230.
  • Fernández, Cristina Povedano. “1.4. TRATAMIENTO FARMACOLÓGICO Y DISFONÍA.” DISFONÍA: 32.
  • Ortega, Gonzalo, Alejandra Rivadeneira, and Felipe Cardemil. “Pólipo bilateral de cuerda vocal: Presentación de un caso clínico.” Revista de otorrinolaringología y cirugía de cabeza y cuello 77.2 (2017): 164-168.
  • Alfonso Muñoz, Eulalia. “Caracterización clínica y epidemiológica de pacientes con cáncer laríngeo.” Revista Cubana de Medicina Militar 47.3 (2018): 1-9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.