Zapalenie spojówek u dzieci - jak postępować?

Zapalenie spojówek u dzieci - jak postępować?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Zapalenie spojówek u dzieci może mieć różne przyczyny: bakterie, wirusy, procesy alergiczne lub dostanie się ciał obcych do oka. Przed jakimikolwiek objawami dyskomfortu u dziecka należy koniecznie udać się do pediatry.

Zapalenie spojówek u dzieci i dorosłych jest chorobą, w której dochodzi do zapalenia warstwy spojówki, przezroczystej błony śluzowej wyściełającej oko. Stan ten powoduje swędzenie i zaczerwienienie oczu, ale według National Library of Medicine w Stanach Zjednoczonych zwykle nie pogarsza wzroku.

Wbrew powszechnym przekonaniom zapalenie spojówek może mieć wiele przyczyn, poza infekcjami bakteryjnymi. Ponieważ bierze się pod uwagę również wirusy, reakcje alergiczne, urazy, stosowanie soczewek kontaktowych, a nawet bezsenność.

Ponadto w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność podczas radzenia sobie z tą patologią. Organizacje takie jak Dospediatrasencasa ostrzegają nas, że zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Nie martw się, w tym artykule pokażemy Ci, jak zachować się w przypadku tej choroby.

Zapalenie spojówek – jak wygląda?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, zapalenie spojówek odnosi się do zapalenia warstwy spojówki oka. Według źródeł specjalizujących się w okulistyce, takich jak Pro visu, najczęściej dotyka obu oczu w tym samym czasie, chociaż może być również rozprowadzane asymetrycznie.

Badania naukowe pokazują, że u dzieci w wieku od 1 do 9 lat jest to najczęstsza choroba oczu. Spośród wszystkich wizyt pediatrycznych z powodu dyskomfortu w oku prawie 41% odpowiada zapaleniu spojówek, podczas gdy pozostałe 30% jest spowodowanych urazami.

Ból oka

Zapalenie spojówek jest powszechne w dzieciństwie, ale bakterie nie są jedyną przyczyną.

Zobacz także: Ostre zapalenie spojówek – zwalcz 7 sposobomi

Zapalenie spojówek u dzieci – objawy

Po określeniu charakteru tej choroby i jej częstości występowania u niemowląt nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak ją wykrywać. Źródła pediatryczne, takie jak Kidshealth, pomagają nam w tym wymieniając najważniejsze objawy u dzieci. Są to:

  • Zaczerwienienie oczu.
  • Dyskomfort w oku: dziecko może powiedzieć, że czuje „piasek”.
  • Wydzielina z oka.
  • Ból i zapalenie spojówek.
  • U niektórych dzieci może wystąpić zapalenie powiek i światłowstręt (bezpośrednie światło powoduje dyskomfort).

Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny

Jak już powiedzieliśmy, przyczyn zapalenia spojówek nie podsumowuje się tylko w przypadku infekcji. Cytowane już źródła oraz National Eye Institute (NEI) badają różne przyczyny zapalenia spojówek. Opowiemy o nich poniżej.

Bakteryjne zapalenie spojówek: najczęstsza forma choroby

U dzieci infekcja bakteryjna jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek (występuje nawet w 78% przypadków). Nie dotyczy to dorosłych, ponieważ wirusy powodują 36% objawów, a bakterie 40%.

Mikroorganizmy wywołujące tę patologię to zwykle te same, które powodują choroby układu oddechowego lub występują na skórze: Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis.

Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci

Jest to znacznie mniej powszechny czynnik przyczynowy u niemowląt, ponieważ wirusy powodują około 13% przypadków zapalenia spojówek. Według Biblioteca Virtual em Saúde adenowirusy (ADV) są przyczyną do 50% wirusowego zapalenia spojówek u dzieci.

Inne przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

Nie wszystko jest kwestią wirusów czy bakterii. Przedstawiamy niektóre z możliwych przyczyn, które pozostają do zbadania:

  • Alergiczne: odpowiada 2% przypadków zapalenia spojówek u niemowląt. Są sezonowe i często wiążą się z zapaleniem zatok.
  • Z powodu ciał obcych: dostanie się ciał obcych do oczu lub w wyniku stosowania soczewek kontaktowych.
  • Infekcje drożdżakowe.
  • Infekcje spowodowane przez ameby.
  • Zanieczyszczenie: wewnętrzne lub zewnętrzne, spowodowane zanieczyszczeniem lub środkami chemicznymi.
  • Traumatyczne: od uderzeń i zadrapań.

Dzieci są znacznie mniej narażone na rozwój tego typu zapalenia spojówek. Rzadko zdarza się sytuacja, w której niemowlę jest narażone na działanie toksycznych chemikaliów lub nosi soczewki kontaktowe wystarczająco długo, aby mogła rozwinąć się patologia.

Opieka w domu

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek jest wysoce zaraźliwe. Dlatego w przypadku dziecka z tym schorzeniem konieczne są ekstremalne środki ostrożności. Obejmuje to następujące zachowania:

  • Często myj ręce mydłem i ciepłą wodą, szczególnie po kontakcie z maluchem.
  • Unikaj dotykania i tarcia oczu. Podobnie, naucz niemowlę, aby tego nie robiło. Zapobiega to przenoszeniu się choroby i pogarszaniu się obrazu klinicznego pacjenta.
  • Pierz poszewki, prześcieradła, ręczniki i inne materiały swojego dziecka częściej niż zwykle.
  • Nie używaj rzeczy osobistych zarażonego dziecka.
Wpuszczanie kropli do oka

Leczenie kroplami do oczu powinno być wskazane przez lekarza.

Kiedy udać się do lekarza?

Jak wskazały organizacje pediatryczne, o których już wspomnieliśmy istnieją poważne choroby oczu, które mają podobne objawy jak zapalenie spojówek. Dlatego bez względu na to, jak poważna może być ta choroba, jeśli dziecko skarży się na dyskomfort oczu, wizyta u pediatry jest obowiązkowa.

Zapalenie spojówek pochodzenia wirusowego zwykle ustępuje samoistnie, to znaczy goi się samo w ciągu kilku dni. Z drugiej strony te wywoływane przez bakterie wymagają stosowania antybiotyków w postaci kropli lub maści.

Nie lecz zapalenia spojówek na własną rękę

Zabawa w lekarza w domu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Na przykład nie ma sensu leczenie dziecka z wirusowym zapaleniem spojówek antybiotykami. Co więcej, może to tylko pogorszyć stan niemowlęcia.

Dlatego stojąc przed jakimkolwiek dyskomfortem wzroku, który zgłasza Twoje dziecko, konsultacja z pediatrą jest logicznym i odpowiedzialnym krokiem. Nie każdy ból oka to reakcja na zapalenie spojówek, dlatego konieczne jest szybkie i dokładne postawienie diagnozy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.