Zapalenie spojówek – 8 domowych sposobów
Zapalenie spojówek to dolegliwość, w której przezroczysta membrana pokrywająca powiekę i biała część oka ulegają zapaleniu. Membrana posiada malutkie naczynia krwionośne, które ulegają podrażnieniu pod wpływem drobnoustrojów i cząstek znajdujących się w powietrzu, co prowadzi do zaczerwienienia i pieczenia.
Większość przypadków obejmuje infekcje wirusowe lub bakteryjne, jednak przypadłość ta może być również spowodowane przez alergie lub kontakt z substancjami działającymi drażniąco na oko. Mimo, że objawy z reguły mijają już po kilku dniach bez stosowania żadnego leczenia, dobrze jest wiedzieć jak przyspieszyć proces regeneracji oka.
Dlatego zebraliśmy 8 najlepszych sposobów, które będą pomocne jeśli przytrafi ci się zapalenie spojówek. Zacznij notować!
1. Zimny kompres na zapalenie spojówek
Stosowanie zimnego kompresu na powieki może przynieść ulgę przy palącym uczuciu, które bardzo często towarzyszy zapaleniu spojówek
Jak stosować zimny kompres?
- Zawiń kilka kostek lodu w czystą tkaninę i delikatnie przyłóż ją na chory obszar.
- Trzymaj okład na oczach od 5 do 10 minut.
- Pamiętaj, aby umyć i zdezynfekować tkaninę przed jej ponownym użyciem.
Polecamy także: Okłady z lodu na skórę – 7 korzyści
2. Rumianek
Kwiat rumianku posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne , które pomagają w regeneracji oczu.
Jak stosować rumianek?
- Włóż do zamrażalki kilka torebek herbatki z rumianku (wcześniej zagotowanych), a kiedy już się zmrożą, połóż je na oczy.
- Trzymaj okład na oczach przez ok. 5 minut.
- Stosuj 2-3 razy dziennie.
3. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy może być przydatny przy leczeniu zapalenia spojówek, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Działa orzeźwiająco i nawilża podrażnione tkanki przynosząc ulgę.
Jak stosować ocet jabłkowy?
- Rozcieńcz ocet w równych proporcjach z wodą.
- Zamocz wacik w roztworze i nałóż go na powiekę.
- Stosuj dwa razy dziennie.
4.Ogórek
Ogórek jest świetnym źródłem wody i przeciwutleniaczy co czyni go korzystnym dla oczu. Stosowanie go bezpośrednio na oczy poprawia krążenie i przynosi ulgę.
Doskonale sprawdza się jako środek zmniejszający opuchliznę i cienie pod oczami, jak również zaczerwienienia i swędzenie.
Jak stosować ogórka?
- Schłódź kilka plastrów ogórka i połóż je na oczach.
- Trzymaj plastry na oczach od 10 do 15 minut.
- Powtarzaj czynność 3 razy dziennie.
5. Ziemniaki
Ziemniaki działają podobnie do ogórków. Ich naturalny sok ma właściwości przeciwzapalne, które łagodzą podrażnione naczynka krwionośne.
Jak stosować ziemniaki?
- Pokrój ziemniaka w plastry i włóż do lodówki
- Kiedy już schłodzone, połóż plastry wokół i na oczach na 10 minut.
- Powtarzaj czynność 2-3 razy dziennie w zależności od potrzeby.
6. Zielona herbata na zapalenie spojówek
Zielona herbata zawiera aktywne składniki, które pomagają przy leczeniu problemów z oczami. W przypadku zapalenia spojówek, zmniejsza ona opuchliznę i polepsza przepływ krwi.
Jak stosować zieloną herbatę?
- Połóż dwie torebki zielonej herbaty na powieki.
- Trzymaj je od 5 do 10 minut.
- Stosuj 3 razy dziennie
7. Olej kokosowy
Olej kokosowy doskonale sprawdza się w walce ze zmarszczkami, ale czy wiedziałaś, że jest również przydatny w zwalczaniu podrażnień wynikających z infekcji oczu?
Jego właściwości antybakteryjne powstrzymują mikroorganizmy przed rozwojem i mogą okazać się korzystne w przynoszeniu ulgi przy opuchnięciach i uczuciu kłucia.
Jak stosować olej kokosowy?
- Nałóż organiczny olej kokosowy na wacik i delikatnie wmasuj w zainfekowany obszar.
- Pozostaw olej na skórze wokół oczu bez zmywania go. Aplikuj codziennie na noc.
Zobacz również: Olej kokosowy – 10 korzyści dla urody
8. Słona woda
Ten prosty środek działa na kilka sposobów na problemy z oczami. Przede wszystkim, jego właściwości dezynfekujące oczyszczają zainfekowany obszar zatrzymując rozwój bakterii.
Słona woda działa również jako naturalny lubrykant nawilżający gałkę oczną, kiedy nasze oko wytwarza mniej łez.
Jak stosować słoną wodę?
- Rozpuść w misce niewielką ilość soli w ciepłej wodzie.
- Zanurz twarz w miksturze na kilka sekund, otwierając przy tym oczy, aby płyn mógł dostać się do ich wnętrza.
- Wytrzyj twarz do sucha. Powtarzaj czynność do 2 razy dziennie.
Jeśli objawy nie ustąpią lub pogorszą się, skonsultuj się z lekarzem. Chociaż zapalenie spojówek rzadko kiedy prowadzi do poważniejszych schorzeń, może głębiej się rozwinąć i wystąpią komplikacje, które wpłyną na twoje widzenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Azari AA, Arabi A. Conjunctivitis: A Systematic Review. J Ophthalmic Vis Res. 2020 Aug 6;15(3):372-395.
- Bilkhu PS, Wolffsohn JS, Naroo SA, Robertson L, Kennedy R. Effectiveness of nonpharmacologic treatments for acute seasonal allergic conjunctivitis. Ophthalmology. 2014 Jan;121(1):72-78.
- Jeannet-Peter N, Piletta-Zanin PA, Hauser C. Facial dermatitis, contact urticaria, rhinoconjunctivitis, and asthma induced by potato. Am J Contact Dermat. 1999 Mar;10(1):40-2.
- Mukherjee PK, Nema NK, Maity N, Sarkar BK. Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. 2013 Jan;84:227-36..
- Ousaaid D, Laaroussi H, Bakour M, Ennaji H, Lyoussi B, El Arabi I. Antifungal and Antibacterial Activities of Apple Vinegar of Different Cultivars. Int J Microbiol. 2021 Aug 7;2021:6087671.
- Subiza J, Subiza JL, Alonso M, Hinojosa M, Garcia R, Jerez M, Subiza E. Allergic conjunctivitis to chamomile tea. Ann Allergy. 1990 Aug;65(2):127-32.