Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży - leczenie domowymi środkami

Jeśli podejrzewasz zapalenie pęcherza moczowego w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją naturalne środki, które mogą pomóc temu zapobiec lub przyczynić się do leczenia, chociaż nie jest to substytut antybiotyku.
Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży - leczenie domowymi środkami

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży zdarza się bardzo często, ponieważ anatomiczne cechy kobiety w ciąży sprzyjają tej infekcji dróg moczowych. Szacuje się, że cierpi na nią od 5 do 10% ciężarnych.

Dochodzi do tego, ponieważ powiększenie macicy prowadzi do ucisku pęcherza. W konsekwencji sprzyja to zatrzymywaniu płynów, a wraz z nim rozwojowi patogenów. Podobnie, jeśli jednocześnie zwiększa się obecność glukozy w moczu, bakterie rozmnażają się szybciej dzięki większą ilości substratu.

Oznaki i objawy wskazujące na zapalenie pęcherza moczowego w ciąży?

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży nie ma innych objawów niż podobny stan u kobiety, która nie jest w ciąży. Najbardziej charakterystycznym objawem jest piekące odczucie podczas oddawania moczu. Osoby dotknięte chorobą opisują jako pieczenie, ból, podrażnienie lub dyskomfort.

Bardzo często występuje również objaw zwany pollakisuria, czyli częstomocz. Polega on na bardzo częstym oddawaniu moczu, ale w niewielkich ilościach. Tylko w niektórych przypadkach występuje wielomocz, który oznacza wzrost objętości moczu.

Podobnie, zapalenie pęcherza moczowego w ciąży często powoduje nykturię lub pilną potrzebę oddania moczu już po udaniu się na spoczynek w nocy. Wiele kobiet cierpiących na ten problem wskazuje również, że czuje potrzebę ponownego oddania moczu zaraz po powrocie z toalety. Kiedy jednak próbuje to zrobić, nic się nie dzieje.

Ciężarna pijąca wodę
Nawodnienie ma kluczowe znaczenie w ciąży, ponieważ wspomaga oczyszczanie układu moczowego.

Przeczytaj również ten powiązany tematycznie artykuł: Zapalenie pęcherza moczowego – 6 ważnych zaleceń

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego w ciąży

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży należy leczyć natychmiast po jego wykryciu, ponieważ wszystkie infekcje dróg moczowych mogą być niebezpieczne dla płodu. Oprócz pójścia do lekarza i przestrzegania jego zaleceń istnieje również kilka domowych środków, które mogą przyjść z pomocą.

Zwiększ spożycie płynów

Badanie opublikowane w JAMA Internal Medicine, przygotowane w Stanach Zjednoczonych wskazuje na ciekawy fakt. Otóż zwiększenie dziennego spożycia płynów może zmniejszyć ryzyko nawracającego zapalenia pęcherza nawet o 50%.

Zaleca się wypijać od dwóch do trzech litrów wody dziennie, aby przyspieszyć uwalnianie toksyn.

Nawodnienie jest zawsze istotnym aspektem, ale szczególne znaczenie ma w czasie ciąży. Jeśli ponadto kobieta mieszka w gorącym klimacie lub przechodzi dużą część ciąży latem, koniecznie musi zwracać uwagę na spożycie wody.

Często oddawaj mocz

Utrzymywanie aktywnych nerek i regularne opróżnianie pęcherza pomaga zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego w ciąży. Dlaczego to takie ważne? Okazuje się, że resztkowy mocz, który gromadzi się z powodu niecałkowitego opróżnienia, podnosi ryzyko infekcji z powodu skażenia bakteryjnego.

W żadnym wypadku nie zaleca się natomiast zatrzymywania moczu. Ekstremalną postacią tego stanu jest ostre zatrzymanie moczu w czasie ciąży, sytuacja, w której odpływ płynu na zewnątrz jest zablokowany.

Przyjmuj probiotyki

Liczne badania dowiodły, że probiotyki zawierające pałeczki kwasu mlekowego są skuteczne w odbudowie flory pochwy. Dzięki temu mikrobiota się stabilizuje i patogeny takie jak Escherichia coli, Proteus mirabilis, Staphylococcus saprophiticus i Klebsiella pneumoniae nie mogą się rozwijać.

Zapobiega to więc rozwijaniu się zapalenia pęcherza moczowego w ciąży. Najwłaściwszy sposób przyjmowania probiotyków polega początkowo na ich skojarzeniu z leczeniem antybiotykami. Następnie należy regularnie kontynuować ich przyjmowanie, aby uniknąć nawrotów.

Pij sok żurawinowy

Różne badania wykazały, że żurawina ma właściwości ściągające i antyseptyczne. Stanowi skuteczny sposób na zapobieganie zapaleniu pęcherza moczowego w ciąży, ponieważ uniemożliwia przywieranie bakterii do ścian dróg moczowych.

Najlepiej jest rozpuścić pół szklanki jagód w jednej szklance wody i pić ten sok rano przez 10 kolejnych dni. Obecnie na rynku można znaleźć również gotowe preparaty na bazie żurawiny.

Możesz cię także zainteresować ten artykuł: Zespół pęcherza nadreaktywnego: unikaj tych produktów

Zwiększ spożycie witaminy C

Nie ma wystarczających badań dotyczących skuteczności witaminy C w zapobieganiu lub leczeniu zapalenia pęcherza moczowego. Jednak niektórzy autorzy zwracają uwagę, że substancja ta przyczynia się do zakwaszania moczu, a to z kolei ma pomagać osobom, które cierpią na ten problem.

Spożycie witaminy C u zdrowej osoby dorosłej powinno wynosić od 75 do 90 miligramów dziennie. U osób z zapaleniem pęcherza wskazanie jest większe, ale powinien to ustalić lekarz.

Zapalenie pęcherza moczowego w czasie ciąży – zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania zapaleniu pęcherza moczowego w ciąży jest utrzymywanie aktywnych nerek, przestrzeganie odpowiedniej diety i stosowanie odpowiednich środków higieny. Zawsze lepiej unikać chorób i stanów zapalnych, niż przyjmować antybiotyki.

Środki higieniczne

Ważne jest, aby po oddaniu moczu prawidłowo oczyścić okolice narządów płciowych. Należy to robić od przodu do tyłu, aby zapobiec przedostawaniu się kału do pochwy.

Wskazane jest również noszenie bawełnianej bielizny, która nie jest zbyt obcisła. Ponadto zaleca się oddawanie moczu przed i po seksie.

Kupowanie borówek
Spożywanie borówek wiąże się ze zmniejszeniem infekcji dróg moczowych podczas ciąży.

Jedzenie i picie

Picie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia i całkowite opróżnianie pęcherza, gdy czujesz potrzebę oddania moczu, to proste środki zapobiegawcze. Celem jest utrzymanie aktywności nerek i unikanie zalegania moczu.

Z drugiej strony unikanie spożywania napojów bogatych w cukier i alkoholu ograniczy czynniki sprzyjające kolonizacji bakterii. Poza tym, nie zaleca się częstego spożywania pikantnych, tłustych lub smażonych potraw. Zamiast tego zwiększ obecność bogatych w wodę warzyw i czerwonych owoców, takich jak żurawina.

Kontroluj zapalenie pęcherza moczowego w ciąży

Jeśli po infekcji ból lub pieczenie podczas oddawania moczu zaczyna ustępować, uważa się, że nastąpiła poprawa. Jeśli wręcz przeciwnie, dyskomfort się zwiększa, zwiększa się częstotliwość oddawania moczu, a mocz ma nienormalny wygląd, oznacza to, że stan się pogorszył. Należy o tym jak najszybciej powiadomić lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hooton, T. M. (2018, 1 noviembre). Effect of Increased Daily Water Intake in Premenopausal Women With Recurrent Urinary Tract Infections: A Randomized Clinical Trial. Urology | JAMA Internal Medicine | JAMA Network. https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2705079
  • Mulero, Lorena Amador, et al. “Efectividad de la ingestión de arándano rojo sobre las infecciones del tracto urinario en embarazadas.” Matronas profesión 2 (2014): 50-55.
  • Jiménez-Pacheco, A., & Jiménez-Pacheco, A. (2013). El uso de probióticos como alternativa en la prevención de las infecciones urinarias recurrentes en mujeres. Revista médica de Chile, 141(6), 809-810.
  • Martínez, E., Osorio, J., Delgado, J., Esparza, G. E., Motoa, G., Blanco, V. M., … & Ospina, W. (2013). Infecciones del tracto urinario bajo en adultos y embarazadas: consenso para el manejo empírico. Infectio, 17(3), 122-135.
  • García Hurtado, Kely Deyanira. Prevalencia de infecciones de vías urinarias en el embarazo. BS thesis. JIPIJAPA-UNESUM, 2019.
  • Martínez, Jesús Francisco Hernández, et al. “Efecto del embarazo en la prevalencia de vejiga hiperactiva.” Anales Médicos de la Asociación Médica del Centro Médico ABC 57.4 (2012): 276-279.
  • Kanashiro, A., et al. “Retención de orina en el embarazo y el postparto.” Departamento de servicios médicos-Dirección: Vacante (asume: H. Isábal) (2013): 121.
  • Osorio, María José Alonso. “Cistitis, una infección de alta incidencia.” El farmacéutico: profesión y cultura 576 (2019): 21-26.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.