Zapach kociego moczu - jak skutecznie go wyeliminować
Koty to zwierzęta, które wyróżniają się niezależnością i świetną higieną. Istnieją jednak pewne powody, dla których mogą oddawać mocz poza kuwetą. Zarówno w tych przypadkach, jak i w celu utrzymania czystości ściółki, ważne jest, aby jak najszybciej usunąć zapach kociego moczu.
To nie tylko kwestia estetyki czy higieny. Jeśli koty oddają mocz w nieodpowiednich miejscach, a te nie są szybko sprzątane, prawdopodobnie powtórzą czynność. Przyczyną tego zachowania mogą być problemy lękowe, stres lub stan dróg moczowych. Tak czy inaczej, zapach kociego moczu powinien być wyeliminowany bezzwłocznie!
Różne obszary domu, takie jak dywany, meble, a nawet łóżko, mogą mieć wpływ na przestrzenie. Na szczęście eliminacja zapachu jest możliwa dzięki produktom komercyjnym i prostym domowym rozwiązaniom.
Zapach kociego moczu – dlaczego kot omija kuwetę?
Często myśli się, że koty sikają poza kuwetę, aby zemścić się na swoich właścicielach za jakąś sytuację, która ich nie podobała. Jednak inne przyczyny mogą być poważniejsze, takie jak problemy zdrowotne. Jeśli zachowanie się powtarza, musisz najpierw wykluczyć choroby związane z układem moczowym.
Na przykład przyczyną może być cukrzyca, nadczynność tarczycy lub choroba nerek. Kiedy zwierzę odczuwa ból, może skojarzyć go z pudełkiem, dlatego staraj się do niego nie wracać. W takim przypadku powinieneś udać się do weterynarza.
Wiek i lokalizacja
Kolejnym czynnikiem jest wiek. Jeśli twój kot jest bardzo mały, może to wynikać z braku doświadczenia, co można skorygować z czasem i wskazaniami. Z drugiej strony w wieku dorosłym mogą pojawić się problemy z artretyzmem, co utrudnia im dostęp do ściółki.
Ogólnie rzecz biorąc, nie należy umieszczać ściółki w trudno dostępnej przestrzeni. Nie powinno być zbyt daleko od aktywności społecznej ani zbyt blisko hałaśliwych urządzeń, takich jak pralki czy zmywarki.
Inne powody
Samce mają tendencję do oddawania moczu, aby zaznaczyć terytorium. Z drugiej strony samice robią to, aby być gotowym do krycia. Wskazane jest kastrowanie samców i sterylizacja samic w wieku sześciu miesięcy.
Inne przyczyny, takie jak spory terytorialne z innymi kotami lub sytuacje niezadowolenia ze zmian jedzenia, mogą prowadzić do problemów lękowych. Konieczne jest zwrócenie uwagi na zidentyfikowanie tych przyczyn i jeśli to konieczne, skonsultowanie się ze specjalistą. Jeśli w domu jest więcej niż jeden kot, każdy z nich powinien mieć pudełko.
Co powoduje silny zapach siusiu kota?
Mocz każdego zwierzęcia ma silny zapach. U kotów można jednak wyróżnić szczególny zapach, który szybko wpływa na higienę domu.
Wynika to z różnych czynników:
- Czas: Plama moczu może pozostać niezauważona przez chwilę, gdy tylko zostanie. Po kilku godzinach uwalnia się typowy zapach powodowany przez amoniak.
- Rozkład: Gdy proces rozkładu trwa, zapach kociego siusiu nasila się z powodu emisji związku organicznego zwanego merkaptanem metylu lub metanotiolem.
- Wiek: jest to czynnik obciążający zapach. Im starsze zwierzę, tym jego nerki pracują mniej wydajnie, przez co gorszy zapach moczu.
- Hormony: Niekastrowane samce oddają mocz z wyższym składnikiem testosteronu. Zwiększa to również siłę zapachu.
- Materiały: W zależności od powierzchni, na której kot oddaje mocz, zapach może być silniejszy lub słabszy.
Przydatne wskazówki, jak wyeliminować zapach siusiu kota
Usunięcie silnego zapachu moczu zwierząt domowych jest możliwe dzięki różnym produktom, zarówno handlowym, jak i domowym. Na ogół są to płynne roztwory rozcieńczone w wodzie, dlatego do ich nakładania najlepiej używać rękawiczek lateksowych.
Cytryna i soda oczyszczona
To domowe rozwiązanie.
Dwie łyżki sody rozcieńczyć w wodzie i cytrynie i nanieść na plamę ściereczką. Siła ścierna produktu działa na bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach.
Nadtlenek wodoru, soda oczyszczona i mydło
Inną skuteczną kombinacją jest połączenie tych trzech składników w pojemniku. Ilość sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru musi być podobna.
Środek czyszczący na bazie enzymów
W przypadku powierzchni z tkaniny lub skóry, takich jak dywany, materace, a nawet sofa, przydatnym produktem jest środek czyszczący na bazie enzymów. Chociaż jest to produkt komercyjny, jest łatwo dostępny w każdym sklepie ze środkami czystości. Jego właściwości rozkładają i odparowują kwas moczowy, który wytwarza zapach kociego siusiu.
Detergent
To kolejne rozwiązanie w zasięgu ręki. Jednak lepiej jest używać detergentów pochodzenia aktywnego.
Zalecaną procedurą jest zmieszanie ich z wodą i nałożenie na plamę moczu. Następnie wyczyść okrężnymi ruchami w okolicy.
Ocet
Ten produkt, również rozcieńczony w wodzie, jest zalecany do moczu na niektórych powierzchniach. Świetnie sprawdza się na przykład na ścianach i podłogach, ponieważ neutralizuje nieprzyjemny zapach. Chociaż zapach octu jest również silny, z czasem oba znikną.
Unikaj amoniaku
Wreszcie ważne jest, aby unikać środków czyszczących zawierających amoniak, jeśli celem jest wyeliminowanie zapachu kociego siusiu. Mocz zawiera również amoniak, więc można uzyskać dodatkowe efekty.
Ponadto zwierzę może zostać zwabione zapachem i wrócić, aby załatwić sobie sprawę na miejscu.
Techniki eliminowania zapachu kociego siusiu
Jeśli kot oddał mocz na dywan, usuń jak najwięcej płynu za pomocą chłonnego papieru. Następnie spłucz miejsce czystą wodą, osusz i nałóż środek czyszczący na bazie enzymu. Pozostaw na około 15 minut i ponownie wysusz. Przykryj teren na pewien czas, aby zwierzę nie mogło wrócić.
Jeśli płyn lub zapach dotarł do podłoża, usuń tę część dywanu. W przypadku poduszek i materacy proces jest podobny. W tym drugim przypadku do wyschnięcia należy użyć kilku ręczników, ponieważ jest to gruby przedmiot z wieloma warstwami. Ponieważ jest to miejsce, w którym śpisz, jego odkażanie musi być kompletne i skuteczne.
W przypadku ubrań i prześcieradeł zastosuj technikę sody oczyszczonej lub octu. Najpierw spłucz zimną wodą, zarówno ręcznie jak i w pralce. Po nałożeniu produktu pozostaw do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Im szybciej usuwany jest mocz, tym większe masz szanse na usunięcie plamy i jej zapachu.
Higiena kuwety
Chociaż koty oddają mocz w wyznaczonym miejscu, ważne jest utrzymanie ogólnej czystości ich ściółki. Zapobiega to gromadzeniu się bakterii i minimalizuje zapach kociego siusiu.
W razie potrzeby wykonuj codzienną wymianę ściółki i cotygodniowe dokładne czyszczenie. Po umyciu wodą z mydłem pozostawić do wyschnięcia i nałożyć warstwę trocin sosnowych do wchłonięcia. Na koniec wypełnij nowym piaskiem lub sepiolitem.
Przeczytaj również: Jak naturalnie usuwać bakterie i zarazki z rąk przez prawidłowe mycie
Czego unikać podczas czyszczenia siusiu kota
Powszechnym błędem jest karcenie zwierząt, które źle się zachowują. Jednak taka postawa nie jest zalecana w przypadku problemu moczu u kotów. W rzeczywistości może to nawet pogorszyć sytuację. Lepiej zapewnić odpowiednią przestrzeń i czystą kuwetę.
Zwierzę należy delikatnie wprowadzać z powrotem do kuwety – np. przesuwając je wraz z miskami na karmę. Z drugiej strony najlepiej jest unikać używania pary lub ciepła na obszarach dotkniętych moczem, ponieważ mogą one utrwalić plamę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mangas J, Ferrari HR. Relación humano-gato doméstico en el hogar y su impacto en el bienestar animal . RevPsi [Internet]. 27 de septiembre de 2021 [citado 23 de noviembre de 2021];:132. Disponible en: https://doi.org/10.24215/2422572xe132
- Calle Saldarriaga, Juliana, Manejo comportamental de un felino con eliminación inadecuada/ Reporte de caso. Revista CES Medicina Veterinaria y Zootecnia [Internet]. 2007;2(1):35-40. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=321428097004
- Brousset Hernández-Jáuregui, Dulce Ma., Galindo Maldonado, Francisco, Valdez Pérez, Ricardo A., Romano Pardo, Marta, Schuneman de Aluja, Aline, Cortisol en saliva, orina y heces: evaluación no invasivaen mamíferos silvestres. Veterinaria México [Internet]. 2005;36(3):325-337. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=42336308
- Del-Ángel-Caraza, Javier, Pérez-García, Carlos César, Quijano-Hernández, Israel Alejandro, Mendoza-López, Claudia Iveth, Diez-Prieto, Inmaculada, Martínez-Castañeda, José Simón, Xantinuria: una causa rara de urolitiasis en el gato. Veterinaria México [Internet]. 2012;43(4):317-325. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=42325501005
- Meléndez Samó, Liza M., EL VÍNCULO HUMANO-ANIMAL Y SUS IMPLICACIONES PARA LA PSICOLOGÍA EN PUERTO RICO. Revista Puertorriqueña de Psicología [Internet]. 2014;25(2):160-182. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=233245622002