Zanieczyszczenie powietrza - jak chronić się przed jego skutkami

Zanieczyszczenie powietrza może wpływać na Twoje zdrowie bardzo negatywnie. Co możesz zrobić, aby skutecznie chronić się przed jego skutkami?
Zanieczyszczenie powietrza - jak chronić się przed jego skutkami

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zanieczyszczenie powietrza wywołuje u człowieka bardzo negatywne skutki. Dziś nie są już dla nas niejasnym zagrożeniem, ale czymś bardzo realnym, zagrożeniem, przed którym należy się chronić. Ostrzegają przed tym jednogłośnie organizacje pozarządowe, instytucje państwowe i organy międzynarodowe.

Rok po roku miliony ludzi cierpią na problemy alergiczne, oddechowe, a nawet kardiologiczne z powodu złej jakości powietrza. Od kataru i kaszlu oskrzelowego do śmierci. Wśród wielu przyczyn wymienia się między innymi zanieczyszczenie powietrza.

Oprócz pracy nad redukcją emisji gazów i cząstek musimy starać się chronić siebie w miejscach i w czasie, gdy ma to wpływ na jakość powietrza. W tym celu w tym artykule podajemy kilka zaleceń.

Czym jest zanieczyszczenie powietrza i jak ono występuje?

Zanieczyszczenie powietrza definiuje się jako obecność w powietrzu substancji toksycznych, a także różnych cząstek stałych. Należą do nich tlenek węgla, dwutlenek siarki lub tlenek azotu, kurz, materiały budowlane i inne, a nawet pierwiastki promieniotwórcze.

Takie substancje i pierwiastki mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt podczas wdychania. Mogą również osadzać się w roślinach, glebie i wodzie.

Kilka czynników może powodować zanieczyszczenie powietrza. Niektóre z nich mają związek z przyczynami naturalnymi; na przykład aktywność wulkaniczna, niesprowokowane pożary lasów, nawiane przez wiatr cząstki pyłu, burze piaskowe.

Jednak w dużej mierze zanieczyszczenie powietrza wynika z uwalniania substancji do atmosfery w wyniku działalności człowieka. Obejmuje to transport, fabryki i przemysł budowlany, a także spalanie odpadów stałych.

Poziomy zanieczyszczenia powietrza

Stężenia cząstek stałych (PM) są wskaźnikiem używanym do określenia, czy występuje zanieczyszczenie powietrza. Ogólnie rzecz biorąc, pomiary ustalają średnie dzienne lub roczne stężenie tych cząstek na metr sześcienny (m3) gazów.

Jednakże niektóre z tych cząstek mają 10 mikrometrów lub mniej (PM10), a inne 2,5 mikrona lub mniej (PM2,5). PM10 może przenikać i osadzać się w płucach, ale PM2,5 jest jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia, jako że może przechodzić przez barierę płuc i dostać się do krwiobiegu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niekorzystne efekty stwierdzono w ilości od 3 do 5 mikrograma na metr sześcienny (mg/m3) do mpcm PM2,5 cząstek. A to tylko nieznacznie więcej niż średnia koncentracja zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie Zachodniej.

Ale nie chodzi tylko o cząsteczki. Ważna jest również znajomość składu powietrza pod względem tlenku węgla, a także dwutlenku siarki i azotu. Nie powinny one przekraczać następujących poziomów:

  • CO: 9,4 cząstek na milion przez okres 8 godzin.
  • SO2: 0,075 ppm w ciągu 4 godzin.
  • NO2: 0,1 ppm w ciągu godziny.
Zanieczyszczenie powietrza nad miastem. Smog
Działalność człowieka odpowiada przede wszystkim za zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w miastach.

Skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza

Chociaż niektóre poziomy jakości powietrza mogą nie mieć wpływu na ogólną populację, istnieją grupy, które są szczególnie wrażliwe. Dotyczy to osób z alergiami lub chorobami układu oddechowego, osób z chorobami serca, osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci.

Kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może powodować lub wywoływać różne objawy, takie jak podrażnienie oczu i nosa, ból gardła, kaszel oskrzelowy i zmęczenie. Z drugiej strony przewlekła ekspozycja na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko rozwoju niektórych chorób. Należą do nich alergiczny nieżyt nosa i astma.

Szacuje się, że każdego roku ponad 7 milionów ludzi umiera na całym świecie z powodu pewnych patologii (udar, rak płuc i zawał serca), które zostały powikłane zanieczyszczeniem powietrza. W szczególności badania wykazały, że wzrost stężenia SO2 i NO2 wiąże się z częstszym występowaniem zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).

Zanieczyszczenie powietrza – jak się chronić

Oto kilka wskazówek, jak chronić się przed skutkami zanieczyszczenia powietrza i zapobiegać szkodom na zdrowiu.

1. Bądź świadomy zmian

Obecnie mamy kilka sposobów dostępu do informacji. Skorzystaj z tego i uzyskaj informacje o zdarzeniach takich jak pożary lasów i dowiedz się, kiedy powietrze jest niezdrowe.

2. Pozostań w domu

Następną rzeczą, o której należy pamiętać, szczególnie w przypadku osób najbardziej wrażliwych, jest nienarażanie się na zanieczyszczone powietrze, a tym samym uniknięcie zanieczyszczenia cząstkami. Zaleca się pozostawanie w pomieszczeniach w domach, biurach lub pojazdach, gdy powietrze nie jest odpowiednie.

3. Przestrzenie szczelności hermetycznej

Musimy trzymać wszystko zamknięte, jeśli poziom zanieczyszczeń poza domem jest wysoki. Osoby z alergiami lub problemami z oddychaniem powinny upewnić się, że drzwi i okna są szczelnie zamknięte i jak najbardziej szczelne.

4. Oczyszczacze powietrza

Jedną z opcji do rozważenia są oczyszczacze powietrza w celu zmniejszenia zanieczyszczenia, a także stężenia różnych cząstek. Mogą być bardzo przydatne dla alergików, pomagając zapobiegać powstawaniu objawów lub łagodzeniu już istniejących.

5. Dostosuj klimatyzator

W niektórych przypadkach istnieje możliwość wyregulowania klimatyzatora tak, aby powietrze krążyło wewnętrznie, zapobiegając przedostawaniu się powietrza z zewnątrz.

6. Filtry HEPA

Zarówno w klimatyzatorach, jak i systemach grzewczych wskazane jest stosowanie filtrów HEPA. Są uważane za bardziej wydajne w pochłanianiu małych cząstek. Również te filtry powinny być regularnie wymieniane.

7. Korzystanie z wyciągu kuchennego

Zalecamy używanie wyciągów, zwłaszcza podczas gotowania, aby pomóc rozproszyć dym i wszelkie zapachy, na które ludzie są uczuleni. Jest to szczególnie ważne, jeśli drzwi i okna pozostają zamknięte.

8. Zakaz palenia

Jakość powietrza zaczyna się w domu. Dlatego nigdy nie powinniśmy zanieczyszczać wnętrza naszych domów, paląc lub pozwalając innym palić. W zamkniętych pomieszczeniach rozproszenie dymu trwa dłużej.

9. Wietrzenie pomieszczeń

Chociaż zaleca się, aby pomieszczenia były zamknięte, kiedy to możliwe, należy również przewietrzyć dom, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

10. Rośliny są dobrymi sojusznikami

Istnieje kilka korzyści z posiadania roślin w domu. Mogą nawet pomóc w oczyszczeniu powietrza, a także być elementem dekoracyjnym.

11. Ochrona podczas wychodzenia na zewnątrz

Nie jest dobrze wychodzić na zewnątrz, kiedy powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Ale jeśli jest to nieuniknione, chroń się, nosząc maskę, w tym okulary, aby zapobiec podrażnieniu błony śluzowej oka.

12. Zatłoczone ulice

Niezależnie od tego, czy idziesz pieszo, czy w samochodzie, unikaj najbardziej zatłoczonych ulic. Boczne ulice i ulice o mniejszym natężeniu ruchu mogą zmniejszyć narażenie na emisje spalin z pojazdów.

13. Miejskie aleje

To stosunkowo wąskie drogi z bardzo wysokimi budynkami po obu stronach. Przestrzenie te były badane w różnych badaniach naukowych, ponieważ zatrzymują zanieczyszczenia z powodu zmniejszonej cyrkulacji powietrza.

14. Godziny szczytu

Postaraj się dostosować godziny podróżowania tak bardzo, jak to możliwe. Należy unikać przebywania na ulicy w godzinach szczytu, kiedy na drodze jeździ więcej pojazdów, a emisja spalin jest najwyższa.

15. Oddychaj przez nos

Oddychanie przez nos jest lepsze niż oddychanie przez usta, ponieważ rzęski lub włoski wyściełające wnętrze nozdrzy zatrzymują niektóre cząsteczki kurzu.

16. Pij wodę

Nie tylko zapobiega to odwodnieniu, ale także pomaga lepiej oddychać, utrzymując wilgoć w błonach śluzowych. Ponadto dym i kurz powodują suchość w gardle, co może powodować kaszel.

17. Bądź zdrowy

Dobra kondycja i możliwość dobrego oddychania idą w parze. I osiąga się to z dobrego odżywiania i aktywności fizycznej.

18. Ćwicz w pomieszczeniu

Chociaż nie zawsze jest to zalecane, gdy powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone, lepiej jest ćwiczyć w pomieszczeniach. Przynajmniej do czasu poprawy jakości powietrza. Pamiętaj, że kiedy ćwiczysz, wdychasz więcej.

19. Leki i urządzenia ratunkowe

W razie potrzeby zawsze miej pod ręką leki lub urządzenia ratunkowe, niezależnie od tego, czy są to inhalatory, czy antyalergiczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy zostali już zdiagnozowani i otrzymali receptę od specjalisty.

Jak wcześniej zabezpieczyć się przed zanieczyszczeniem powietrza?

Oprócz ochrony przed skutkami zanieczyszczenia powietrza, które już istnieje, możemy również przyczynić się do zapobieżenia dalszemu wzrostowi ilości pyłu zawieszonego i emisji toksycznych gazów do środowiska. W związku z tym sugerujemy rozważenie następujących zaleceń:

  • Unikaj spalania drewna lub węgla drzewnego, zarówno do ogrzewania, jak i do grilla.
  • Nie używaj dmuchaw do liści do trawników, ponieważ wznoszą one kurz i cząstki.
  • Zminimalizuj korzystanie z pojazdów silnikowych. Zamiast tego korzystaj z transportu publicznego, jedź rowerem lub spaceruj.
  • Zastanów się nad przejściem na samochód elektryczny, hybrydowy lub energooszczędny.
  • Nie pal i nie pozwalaj na palenie w biurze.
  • Recykling pomaga również ograniczyć procesy przemysłowe, które generują toksyczne gazy.
  • Sadź drzewa.

Jeżeli pomimo zabezpieczenia się wszystkimi tymi środkami, objawy utrzymują się, ze względu na skutki zanieczyszczenia powietrza, należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy też zapominać o wnętrzu domu. Zanieczyszczenia w pomieszczeniach mogą być tak samo szkodliwe jak zanieczyszczenia z zewnątrz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alarcón C, Poveda J. Control de material particulado en espacios cerrados (laboratorio, preclínica y oficinas) a través de la utilización de un filtro portátil. Bogotá: Universidad Antonio Nariño, 2021.
  • Boquete M, Cortada Macías J, García González J, Ibero M, Martínez Cócera C. Eficacia de un purificador de aire con filtro HEPA en el control ambiental domiciliario. Rev. Esp. Alergol Inmunol Clín. 1997; 12(4): 258-264.
  • Gascon M, Sunyer J. Contaminación del aire y salud respiratoria en niños. Barcelona: Universitat de Barcelona, 2015.
  • Jerrett, M. The death toll from air-pollution sources. Nature. 2015; 525: 330–331.
  • Laville S. Living near busy road stunts children’s lung growth, study says. The Guardian [en línea]. 2019 [fecha de acceso: 04-11-2021]. URL disponible en: https://www.theguardian.com/environment/2019/nov/25/living-near-busy-road-stunts-childrens-lung-growth-study-says
  • Tchernitchin A, Tchernitchin N. Propuesta para reducir las muertes causadas por la contaminación del aire en Santiago. Cuad. méd.-soc. 2005; 45(2): 77-80.
  • Vargas Valverde E. Condiciones de control, fuentes de contaminación y agentes desinfectantes empleados en una sala blanca. Pensamiento Actual. 2017; 17(28):  DOI 10.15517/pa.v17i28.29526.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.