Zalety octu jabłkowego według nauki

Ocet jabłkowy to wszechstronny produkt, który stał się popularny ze względu na swoje zastosowania w gastronomii i medycynie naturalnej. Co nauka mówi o przypisywanych mu korzyściach? Dowiedz się czytając ten artykuł!
Zalety octu jabłkowego według nauki

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zalety octu jabłkowego zostały udokumentowane w różnych badaniach. Chociaż prawdą jest, że wiele z jego zastosowań pochodzi z popularnej literatury, istnieją dowody na jego wartość odżywczą oraz potencjał przeciwzapalny i przeciwdrobnoustrojowy. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Na początek przypomnijmy, że ten produkt otrzymujemy z połączenia jabłek i drożdży. Te ostatnie fermentują cukry i przekształcają je w alkohol. Później do mieszanki dodaje się bakterie, a alkohol przekształca się w kwas octowy.

To właśnie ta substancja nadaje kwaśny smak i mocny aromat temu produktowi. Ponadto okazuje się, że właśnie ten kwas odpowiada za zalety octu jabłkowego. Oprócz tego ocet jabłkowy zawiera również wodę, śladowe ilości innych kwasów, witamin, minerałów i innych związków, które mają korzystny wpływ na zdrowie.

Zalety octu jabłkowego dla zdrowia

Ocet jabłkowy, podobnie jak inne odmiany octu, charakteryzuje się zawartością związków bioaktywnych o potencjale farmakologicznym. Według przeglądu opublikowanego w Food Chemistry, produkt ten zawiera polifenole, kwasy organiczne i mikroelementy, które mają korzystny wpływ, gdy organizm je przyswaja.

W szczególności przypisuje się mu właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, i przeciwcukrzycowe. Przeciwdziała również wysokiemu ciśnieniu krwi. Ponadto wpływa pozytywnie na stan skóry i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom octu jabłkowego popartym dowodami naukowymi.

Jabłka
Naukowcy zbadali ocet jabłkowy i jego wpływ na zdrowie, odkrywając jego pozytywne skutki.

1. Zalety octu jabłkowego – działanie przeciwbakteryjne

Ocet jabłkowy stosuje się jako środek dezynfekujący i jako naturalny konserwant. Dzięki zawartości kwasu octowego pomaga hamować rozwój bakterii, takich jak E. Coli, które mogą przyspieszać rozkład pokarmu i powodować infekcje.

W badaniu opublikowanym w 2018 roku naukowcy ustalili, że ocet ten ma wiele właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Okazało się, zwalcza patogeny, takie jak E. coli, Staphylococcus aureus i Candida albicans. Jednak wciąż brakuje dowodów, aby określić, jaka dawka jest skuteczna i bezpieczna.

2. Przyczynia się do regulacji poziomu glukozy we krwi

Jedna z najpopularniejszych zalet octu jabłkowego wiąże się z regulacją poziomu glukozy we krwi. Chociaż ten produkt nie jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu cukrzycy, jego spożycie w umiarkowanych ilościach służy jako środek wspomagający stabilizację glukozy.

Pewne studium opublikowane w Diabetes Care wykazało, że spożywanie octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie może poprawić wrażliwość na insulinę od 19% do 34%, szczególnie po posiłku bogatym w węglowodany.

Tymczasem w przeglądzie opublikowanym w Molecular Nutrition and Food Research stwierdzono, że ocet pomaga poprawić funkcje insuliny po posiłkach. W konsekwencji, w ten sposób obniża poziom cukru we krwi.

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Ocet kokosowy: główne zastosowania i korzyści

3. Pomaga w odchudzaniu

Tempo utraty masy ciała różni się w zależności od osoby, ponieważ zależy od czynników genetycznych i od stylu życia. Ocet jabłkowy to nie produkt-cud, nie jest więc  w stanie samodzielnie zwalczyć nadwagi. Jednak jego spożycie działa jako uzupełnienie u osób, które próbują schudnąć.

Badania na ludziach sugerują, że umiarkowane spożycie octu jabłkowego zwiększa uczucie sytości. W konsekwencji zmniejsza się spożycie kalorii i przyśpiesza się utrata masy ciała.

Badania opublikowane w Journal of the American Dietetic Association wykazały, że przyjmowanie tego składnika po posiłku bogatym w węglowodany zwiększa uczucie sytości. Wyniki wykazały nawet, że uczestnicy spożywali od 200 do 275 kalorii mniej w ciągu dnia.

Z drugiej strony, w badaniu opublikowanym w Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry zaobserwowano, że codzienne spożywanie octu jabłkowego powodowało redukcję tłuszczu brzusznego u osób poddanych badaniom.

4. Zalety octu jabłkowego – pozytywny wpływ na serce

W medycynie ludowej mówi się o korzystnym wpływie octu jabłkowego na stan zdrowia układu krążenia. Są nawet tacy, którzy sugerują, że jego dzienne spożycie obniża poziom cholesterolu i ryzyko chorób serca. Jednak do tej pory nie ma wystarczających dowodów naukowych.

Badania na zwierzętach wykazały, że składnik ten zmniejsza czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak gromadzenie się cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wydaje się również, że przeciwdziała wysokiemu ciśnieniu krwi. Mimo to nie ma solidnych danych potwierdzających takie same skutki u ludzi.

Tak czy inaczej, o ile spożywamy go w umiarkowanych ilościach, może stanowić uzupełnienie zdrowej i zbilansowanej diety. Jeśli jednak zażywasz leki, najlepiej najpierw skonsultuj się z lekarzem.

5. Przyczynia się do pielęgnacji skóry

Na temat stosowania octu jabłkowego na skórę istnieje kilka kontrowersji. Niektórzy dermatolodzy całkowicie odradzają jego stosowanie. Inni tymczasem twierdzą, że rozcieńczony w wodzie może przyczynić się do opanowania objawów takich problemów, jak wyprysk czy łupież.

Jak podają wyjaśnienie tego faktu? Skóra ma ochronną barierę kwasową. Kiedy zmienia się wspomniana kwasowość, zwiększa się suchość i powstaje stan zapalny. Wydaje się, że ocet, zawierający kwasy organiczne, pomaga przywrócić równowagę pH skóry. Jednak nie jest to do końca udowodnione.

W każdym przypadku, aby uniknąć niepożądanych efektów, zawsze należy go rozcieńczać w równych częściach z wodą. Dla większego bezpieczeństwa idealnym rozwiązaniem jest wykonanie małego testu na małym obszarze skóry przed nałożeniem go na całość. W przypadku zaobserwowania jakiejkolwiek niepożądanej reakcji należy spłukać skórę dużą ilością wody i przerwać stosowanie.

Jabłka w kuchni
Dermatologiczne zastosowanie octu jabłkowego ciągle podlega dyskusji. Najlepiej zrobić test na skórze przed zastosowaniem na większym obszarze.

Przeczytaj więcej na ten temat w tym artykule: Ocet jabłkowy i jego sekretne właściwości dla urody

Jak wykorzystać zalety octu jabłkowego?

Aby skorzystać z zalet octu jabłkowego, po prostu używaj go w kuchni. Świetnie nadaje się do sosów, domowego majonezu i innych przepisów. Są też tacy, którzy wolą rozcieńczyć jedną lub dwie łyżeczki (od 5 do 10 mililitrów) w szklance ciepłej wody. W takiej postaci najlepiej spożywać go z samego rana.

Należy jednak całkowicie unikać stosowania nierozcieńczonego octu jabłkowego, ponieważ może on powodować uszkodzenie szkliwa zębów a także problemy trawienne. Zachodzi również w interakcje z lekami. Należy się zawsze skonsultować z lekarzem w przypadku stosowania leków.

Ocet jabłkowy nie jest cudownym produktem

Jak widać, dowody wskazują na interesujące właściwości octu jabłkowego. Nie oznacza to jednak, że jest to produkt leczniczy. Chociaż wiąże się z korzyściami zdrowotnymi, nie zastępuje zabiegów medycznych i nie działa samodzielnie.

Konieczne jest, aby spożywanie octu jabłkowego połączyć ze zdrowym trybem życia. Również w przypadku chorób należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że składnik ten może wchodzić w interakcje z lekami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ho CW, Lazim AM, Fazry S, Zaki UKHH, Lim SJ. Varieties, production, composition and health benefits of vinegars: A review. Food Chem. 2017;221:1621-1630. doi:10.1016/j.foodchem.2016.10.128
  • Entani E, Asai M, Tsujihata S, Tsukamoto Y, Ohta M. Antibacterial action of vinegar against food-borne pathogenic bacteria including Escherichia coli O157:H7. J Food Prot. 1998;61(8):953-959. doi:10.4315/0362-028x-61.8.953
  • Yagnik D, Serafin V, J Shah A. Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Sci Rep. 2018;8(1):1732. Published 2018 Jan 29. doi:10.1038/s41598-017-18618-x
  • Johnston, C. S., Kim, C. M., & Buller, A. J. (2003). Vinegar Improves Insulin Sensitivity to a High-Carbohydrate Meal in Subjects With Insulin Resistance or Type 2 Diabetes. Diabetes Care, 27(1), 281–282. https://doi.org/10.2337/diacare.27.1.281
  • Lim J, Henry CJ, Haldar S. Vinegar as a functional ingredient to improve postprandial glycemic control-human intervention findings and molecular mechanisms. Mol Nutr Food Res. 2016;60(8):1837-1849. doi:10.1002/mnfr.201600121
  • Brighenti F, Castellani G, Benini L, et al. Effect of neutralized and native vinegar on blood glucose and acetate responses to a mixed meal in healthy subjects. Eur J Clin Nutr. 1995;49(4):242-247.
  • Halima BH, Sonia G, Sarra K, Houda BJ, Fethi BS, Abdallah A. Apple Cider Vinegar Attenuates Oxidative Stress and Reduces the Risk of Obesity in High-Fat-Fed Male Wistar Rats. J Med Food. 2018;21(1):70-80. doi:10.1089/jmf.2017.0039
  • Na L, Chu X, Jiang S, et al. Vinegar decreases blood pressure by down-regulating AT1R expression via the AMPK/PGC-1α/PPARγ pathway in spontaneously hypertensive rats. Eur J Nutr. 2016;55(3):1245-1253. doi:10.1007/s00394-015-0937-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.