Zalety czosnku - odkryj przeciwzakrzepowe właściwości
Zalety czosnku nie ograniczają się jedynie do aromatu. Ma on silne właściwości przeciwzakrzepowe, porównywalne z działaniem leków. Z tą różnicą, że spożywanie czosnku nie powoduje żadnych szkodliwych skutków ubocznych.
Czosnek to doskonały naturalny lek pomagający w leczeniu oraz prewencji chorób sercowo-naczyniowych. W niniejszym artykule dokładnie opiszemy zarówno przeciwzakrzepowe, jak i inne zalety czosnku. Podpowiemy Ci również, jak możesz włączyć go do swojej diety.
Zalety czosnku
Właściwości lecznicze czosnku są znane już od czasów starożytnych. Warzywo to należy do tej samej rodziny, co por i cebula, z którymi dzieli niektóre ze swoich prozdrowotnych zalet.
Czosnek wyróżnia się silnym zapachem i smakiem, dlatego w wielu przepisach stosuje się go jako przyprawy.
- Alicyna zawarta w czosnku to związek siarki – to właśnie jej zawdzięcza swój charakterystyczny zapach.
- Czosnek jest także źródłem witamin A, C i E, witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak mangan, selen, wapń i żelazo.
Przeczytaj również artykuł: Jak wyhodować czosnek w domu?
Właściwości przeciwzakrzepowe
Siarkowe składniki czosnku ajoen i allicyna, są znane nauce ze zdolności do blokowania agregacji płytek krwi, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się groźnych dla zdrowia skrzepów.
Oznacza to, że jedzenie czosnku może mieć takie same efekty, jak przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Najlepsze działanie wykazuje czosnek surowy, ale pieczony oraz gotowany również wykazuje stosunkowo silne właściwości przeciwzakrzepowe.
- Zanim rozpoczniesz stosowanie czosnku jako antykoagulantu, skontaktuj się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli bierzesz inne leki przeciwzakrzepowe.
- Pod żadnym pozorem nie jedz czosnku przed operacją, ponieważ może zwiększyć ryzyko krwotoku.
Inne zdrowotne zalety czosnku
Oprócz swoich właściwości przeciwzakrzepowych czosnek ma wiele innych korzyści zdrowotnych.
- Zapobiega również chorobom sercowo-naczyniowym, które wpływają na serce i naczynia krwionośne: cholesterol, trójglicerydy, nadciśnienie, arytmie serca, itp.
- Wspomaga krążenie krwi.
- Jest naturalnym antybiotykiem wzmacniającym układ odpornościowy i pomagającym zwalczać patogeny. Czosnek wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.
- Jest silnym przeciwutleniaczem, który minimalizuje szkody spowodowane przez wolne rodniki, a także przedwczesne starzenie.
- Pomaga oczyścić organizm z toksyn obecnych we krwi pochodzących z zewnątrz lub z organizmu.
- Jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym łagodzącym przypadki dyskomfortu i bólu.
- Chroni funkcje mózgu i przydaje się w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.
- Korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit.
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, szczególnie przewodu pokarmowego.
- Zmniejsza przekrwienie w przypadkach zaburzeń pracy górnych dróg oddechowych i wspomaga odkrztuszanie flegmy.
- Poprawia funkcjonowanie nerek i pęcherza.
- Reguluje procesy trawienne, pomaga zwalczać zaparcia i zwiększa apetyt.
Ale co jeśli nie lubię czosnku?
Jeśli chciałbyś wykorzystać zalety czosnku, ale przeszkadza Ci jego smak lub zapach, masz kilka możliwości:
- Nie jedz czosnku na pusty żołądek lub tuż przed snem.
- Zawsze możesz spożyć go z jedzeniem, szczególnie tym, które może zamaskować jego smak. Spróbuj czosnku z chlebem tostowym, ziemniakami, kremami, gazpacho, itp.
- Możesz również włączać go do swojej diety stopniowo.
- Wypróbuj czosnek w kapsułkach, żeby sprawdzić, czy lepiej go tolerujesz.
- Spożywaj czosnek w bulionach. Choć po obróbce termicznej jego skuteczność jest mniejsza, to wciąż ma właściwości lecznicze.
- Wypróbuj tybetańską kurację czosnkową. Ta pradawna technika jest bardzo skuteczna. Czosnek spożywa się w postaci płynnej, a jego ilość zwiększa się stopniowo, tak aby organizm mógł się do niego przyzwyczaić.
Polecamy również: Czosnek: poznaj jego właściwości odchudzające
Kiedy NIE należy jeść czosnku
Niektórzy ludzie nie powinni jeść czosnku, a zamiast wypróbowania kuracji czosnkowej powinni spróbować innych naturalnych metod. Odstawienie czosnku zaleca się w następujących przypadkach:
- W przypadkach alergii. Jeśli masz wątpliwości, lekarz alergolog może wykonać odpowiednie testy.
- U niektórych osób czosnek może powodować ataki astmy, w takim przypadku należy wykluczyć go z diety.
- Jeśli masz bardzo słabą tolerancję pokarmową na czosnek i powoduje on dolegliwości, takie jak podrażnienie jelit, biegunka, gazy itp.
- Osoby z niedokrwistością nie powinny nadużywać czosnku. Jednak w małych ilościach ma on korzystne działanie.
- W przypadkach choroby wrzodowej.
- Jeśli bierzesz leki przeciwzakrzepowe, zawsze przed zjedzeniem czosnku skonsultuj się z lekarzem.
- Przed zabiegiem chirurgicznym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Heidi Rubí Ramírez-Concepción, Liliana Narcedalia Castro-Velascoa, E. M.-S. (2016). Efectos Terapéuticos del Ajo. Salud y Administración.
- Torija, E., Cruz, M., & Chalup, N. (2013). El Ajo y la Cebolla : de las Medicinas Antiguas al Interés Actual. Boletín de La Real Sociedad Española de Historia Natural Sección Biología.
- Pérez, J. P. L. (2011). Observación de la actividad antimicrobiana del ajo (Allium sativum) en el laboratorio de Educación Secundaria. Revista Eureka Sobre Enseñanza y Divulgación de Las Ciencias.
- Frances Causape, M. del C. (2012). Aspectos culinarios y farmaceuticos del ajo. Botanica Complutensis. https://doi.org/10.5209/rev_BOCM.2012.v36.39451