Zaldiar: wskazania i działania niepożądane
Zaldiar to lek złożony z dwóch składników aktywnych o działaniu przeciwbólowym o różnych mechanizmach działania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat jego wykorzystania oraz skutków ubocznych.
W dzisiejszym artykule zamieściliśmy najważniejsze informacje na temat stosowania i skutków ubocznych leku o nazwie Zaldiar.
Zaldiar to nazwa rynkowa leku zawierającego dwa składniki aktywne: tramadol i paracetamol. Obie te substancje mają działanie przeciwbólowe, co sprawia, że lekarze przepisują Zaldir głównie w celu leczenia bólu. Innymi słowy jest to lek przeciwbólowy.
Jest przydatny zwłaszcza w objawowym leczeniu bólu o natężeniu od średniego do silnego, kiedy lekarz uważa, że połączenie tramadolu i paracetamolu jest niezbędne. Dawka paracetamolu wynosi 325 miligramów, zaś dawka tramadolu to 37,5 miligramów.
Lek ten może być stosowany u pacjentów, którzy ukończyli 12. rok życia. Lekarz ustali właściwą dawkę w zależności od cech charakterystycznych pacjenta. Jednak nie powinna nigdy przekraczać 8 tabletek na dzień z przerwą między dawkami wynoszącą 6 godzin.
Może również wywoływać uzależnienie fizyczne i psychologiczne oraz tolerancję. Dlatego też kluczową rolę odgrywa przestrzeganie wytycznych ustalonych przez lekarza.
Czym jest paracetamol?
Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który należy do rodziny niesteroidowych leków przeciwzapalnych, chociaż nie ma działania przeciwzapalnego charakterystycznego dla tej grupy farmaceutyków.
Takie właściwości sprawiają, że lekarze przepisują go w celu leczenia bólu o natężeniu od łagodnego do średniego oraz stanów gorączkowych. Pacjenci zazwyczaj przyjmują go doustnie, chociaż jest dostępny również do stosowania odbytyczniego i dożylnego.
Eksperci twierdzą, że aby osiągnąć takie działanie, paracetamol hamuje jeden z wariantów enzymu COX, który znajduje się jedynie w mózgu: COX-3. Właśnie dlatego nie ma działania przeciwzapalnego. Jednak eksperci nie są pewni w jaki sposób działa ten lek.
Enzymy COX są odpowiedzialne za syntezę tromboksanów oraz prostaglandyn, substancji, które są odpowiedzialne za gorączkę i ból. Ich hamowanie poprawia stan takich procesów patologicznych.
A co z tramadolem?
Tramadol to kolejny lek przeciwbólowy, który należy do rodziny opioidowych leków przeciwbólowych. Dlatego też nie zmniejsza bólu, ale wpływa na postrzeganie tego symptomu.
Dzieje się tak zarówno ze strony zmiany chorobowej, jak i w ośrodkowym oraz obwodowym układzie nerwowym. Aby osiągnąć ten efekt, tramadol wpływa na transmisję i intensywność sygnału bólowego.
Lek ten również podaje się drogą doustną. Drabina przeciwbólowa WHO umiejscawia go na drugim stopniu, zaś paracetamol znajduje się na pierwszym stopniu. Drabina ta jest często wykorzystywana przez pracowników ochrony zdrowia, ponieważ pełni rolę przewodnika po leczeniu bólu.
Dowiedz się również: Tramadol: co to za lek i kiedy należy go stosować?
Zaldiar i jego skutki uboczne
Zaldiar, podobnie jak wszystkie leki dostępne na rynku, może wywoływać różne działania niepożądane. Mówiąc o działaniach niepożądanych mamy na myśli wszystkie niechciane i niezamierzone skutki, które pojawiają się i których można oczekiwać podczas leczenia tym środkiem.
Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych Zaldiaru, które zostały zbadane podczas prób klinicznych, zaliczamy:
- Wzdęcia,
- Mdłości i wymioty,
- Suchość w ustach,
- Bóle głowy,
- Problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia lub biegunka.
Poza tym, jak wspomnieliśmy już na początku artykułu, Zaldiar może wywoływać uzależnienie i tolerancję z powodu działania tramadolu, który jest lekiem opioidowym. Takie skutki mogą pojawić się po przyjmowaniu dawek przepisanych przez lekarza.
Właśnie dlatego stan pacjentów, którzy przyjmują ten lek przeciwbólowy, musi być regularnie monitorowany, aby uniknąć spadku skuteczności farmakologicznej. Poza tym należy wykazać się nadzwyczajną ostrożnością w przypadku osób, które w przeszłości naużywały leków lub cierpiały z powodu jakiegokolwiek innego uzależnienia.
Z kolei aby uchronić się przed wystąpieniem komplikacji natury zdrowotnej, należy stopniowo odstawiać Zaldiar. Nagłe przerwanie terapii lekiem tego rodzaju może prowadzić do wystąpienia zespołu odstawienia.
Przeczytaj również: Antydepresanty i alkohol: co wynika z ich łączenia?
Na co zwracać uwagę stosując Zaldiar?
Zaldiar to lek, który składa się z dwóch aktywnych składników przeciwbólowych o różnym sposobie działania. Jeden z nich to paracetamol, który hamuje działanie enzymu COX. Z kolei drugi to tramadol, lek z rodziny opioidowych leków przeciwbólowych.
Korzystne działanie Zalidiaru sprawia, że jest powszechnie stosowany w celu zwalczania epizodów bólowych. Jednak nie można go nadużywać, ponieważ może wywoływać uzależnienie i tolerancję. Dlatego też należy regularnie przyglądać się jego dawkowaniu.
Zadaj swojemu lekarzowi wszystkie pytania związane z działaniem tego leku. Powiedz mu również o wszelkich nowych objawach, które się u Ciebie pojawiły od momentu rozpoczęcia terapii z jego użyciem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dhillon, S. (2010). Tramadol/paracetamol fixed-dose combination: A review of its use in the management of moderate to severe pain. Clinical Drug Investigation. https://doi.org/10.2165/11205830-000000000-00000
- Altun, D., Çınar, Ö., Özker, E., & Türköz, A. (2017). The effect of tramadol plus paracetamol on consumption of morphine after coronary artery bypass grafting. Journal of Clinical Anesthesia. https://doi.org/10.1016/j.jclinane.2016.10.030
- Serrie, A., Ganry, H., Creuzé, A., & Schatz, B. (2011). Epidemiological data, efficacy and safety on a fixed combination of paracetamol (325mg) and tramadol (37.5mg) in the treatment of moderate to severe pain, in general practice (ELZA survey: Efficacite et to lerance de ZAldiar®). Journal of Applied Therapeutic Research.