Zaburzenia połykania - na czym one polegają?

Zaburzenia połykania zwykle objawiają się trudnością lub bólem podczas przełykania. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co ich dotyczy.
Zaburzenia połykania - na czym one polegają?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zaburzenia połykania to te, które zmieniają przepływ pokarmu z ust do żołądka. W rzeczywistości chodzi tu o zbiór różnych stanów patologicznych, bardzo różniących się od siebie, których wspólnym czynnikiem jest ich udział w procesie połykania.

Zaburzenia te, oprócz tego, że mają niejednorodne pochodzenie, mogą również wykazywać różne objawy. W niektórych przypadkach jasne jest, że występuje problem z przełykaniem (np. Niemożność przełknięcia). Jednak w wielu sytuacjach w obrazie klinicznym stwierdza się również szereg powikłań wynikających z niemożności prawidłowego odżywiania. Osoba cierpiąca na ten typ zaburzenia nawet nie jest świadoma, że ma problem z połykaniem.

Niestety zaburzenia połykania występują dość często. Najczęściej dotykają osoby starsze i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niedożywienie lub odwodnienie. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tym, z czym wiążą się zaburzenia procesu przełykania.

Co to jest za proces i na czym polegają zaburzenia przełykania?

Jest to złożony proces, który obejmuje różne mięśnie zarówno ust, jak i gardła, krtani i przełyku. Celem jest przesunięcie jedzenia, które spożywamy, z ust do żołądka, aby organizm mógł je je strawić.

Oprócz mięśni biorą w nim udział różne nerwy, które umożliwiają koordynację ruchu tych mięśni. Proces połykania dzieli się na trzy fazy: doustną, gardłową i przełykową.

Po pierwsze, w fazie doustnej przeżuwa się jedzenie. Pozwala to na uformowanie się masy pokarmowej, która przechodzi następnie do gardła. Tam rozpoczyna się druga faza.

Zaburzenia przełykania

W fazie gardłowej szczególnie ważna jest koordynacja wspomnianych mięśni. W ten sposób zapobiega się przenikaniu pokarmu do krtani, ponieważ spowodowałoby to problemy z oddychaniem, a nawet uduszenie osoby. Jak dotąd połykanie jest aktem, w którym świadomie używamy mięśni.

Działanie mięśni powoduje, że masa pokarmowa w końcu dociera do przełyku, po tym, jak uniemożliwiło mu przejście przez drogi oddechowe lub powrót do nosa. W fazie przełykowej masa dociera do żołądka dzięki perystaltyce układu pokarmowego. Jest to seria mimowolnych skurczów i rozluźnienia mięśni, które powodują opadanie pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

Dlaczego występują zaburzenia połykania?

Jak już wspomniano, zaburzenia połykania to szereg procesów patologicznych, których wspólną cechą jest to, że wpływają na ten mechanizm. Oznacza to, że mogą mieć różne pochodzenie i mogą też prezentować różne objawy.

Trudności w przełykaniu

Jednak większość zaburzeń połykania powoduje dysfagię, która jest trudnością w przełykaniu. Przypomina uczucie, że jedzenie nie przechodzi lub zatrzymuje się gdzieś na szyi. Szacuje się, że prawie 15% osób powyżej 50-tego roku życia odczuwa dysfagię. Ponadto jest to jeden z głównych objawów nowotworu przełyku lub gardła. Dlatego ważne jest, aby lekarz dokładnie zbadał przyczyny takiego stanu.

Ponadto mogą wystąpić zaburzenia połykania z niedomykalnością nosa lub objawami aspiracji, takimi jak kaszel i dławienie się. Czasami spożywane jedzenie zostaje wtedy natychmiast wydalone.

Jakie inne objawy powodują zaburzenia połykania?

Kolejnym objawem, który zwykle pojawia się w przypadku tych chorób, jest bolesne przełykanie. Medycznym terminem używanym do tego zjawiska jest odynofagia. Ma tendencję do pojawiania się, gdy dochodzi do uszkodzenia gardła lub przełyku. Jest również powszechna w niektórych infekcjach górnych dróg oddechowych.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie zaburzenia połykania maja tak wyraźne objawy. Jak już wspomnieliśmy, czasami jedyną rzeczą, której pacjent doświadcza, są komplikacje wynikające z zaburzenia tego procesu.

Na przykład często występują komplikacje oddechowe. Dzieje się tak dlatego, że masa pokarmowa dostaje się do układu oddechowego. Takie zaburzenie może skutkować licznymi infekcjami, takimi jak zapalenie płuc, ponieważ płuca nie są przygotowane na przyjęcie pokarmu.

Inna sytuacja, w której zaburzenia połykania nie wywołują typowej symptomatologii, występuje u pacjentów z chorobą Parkinsona. U takich osób szczególnie dotknięty jest układ trawienny, a ponadto nie są one w stanie opisać swoich objawów z całkowitą jasnością. Cierpią z tego powodu na niedożywienie i odwodnienie.

Podsumowując

W przypadku każdego rodzaju problemu, który wpływa na proces połykania, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Przyczyny tych zaburzeń są różnorodne i konieczne jest ustalenie odpowiedniej diagnozy, aby podjąć ukierunkowane leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.