Zabieg rekonstrukcji piersi - co to jest i kiedy jest zalecany?
Zabieg rekonstrukcji piersi pozwala przywrócić piersiom w miarę normalny wygląd. Jest to operacja wykonywana na różne sposoby, w zależności od stanu każdej kobiety i pierwotnej choroby.
Zabieg rekonstrukcji piersi jest zwykle konieczny po mastektomii z powodu raka. Mastektomia to operacja polegająca na usunięciu jednej lub obu piersi w celu leczenia lub profilaktyki raka piersi.
Niestety rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Ponadto piersi mają ogromne znaczenie dla poczucia własnej wartości i pewności siebie każdej kobiety. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o rekonstrukcji piersi i sposobie wykonywania tego zabiegu.
Dlaczego wykonuje się zabieg rekonstrukcji piersi?
Rekonstrukcja piersi, jak wyjaśniliśmy we wstępie, to zabieg, który zwykle wykonuje się po mastektomii. Mastektomia to operacja wykonywana w celu leczenia lub profilaktyki raka piersi.
Zabieg rekonstrukcji piersi, według Hiszpańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Estetycznej i Rekonstrukcyjnej, poprawia wizerunek i ułatwia stabilność emocjonalną kobiet, które przeszły operację mastektomii. Ponadto pozwala na bardziej pozytywne podejście do choroby i zmniejsza jej wpływ na codzienne życie.
Rekonstrukcja piersi ma na celu przywrócenie naturalnego wyglądu piersi. Chodzi o to, aby wypełnić lukę lub deformację, która pozostała po mastektomii. Dąży się również do tego, aby obie piersi były jak najbardziej do siebie podobne. W większości przypadków sutek i otoczka są odtwarzane, aby poprawić wynik estetyczny.
Często uważa się, że zabieg rekonstrukcji piersi można wykonać tylko za pomocą implantów. Jednak dzięki postępowi w medycynie jest na to coraz więcej sposobów. W rzeczywistości w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tym problemem i i świadomość jego wagi.
W wielu krajach, takich jak Hiszpania, rekonstrukcja stanowi jeden z etapów leczenia raka piersi. Zaraz po postawieniu diagnozy zwykle planowana jest cała strategia. Zarówno onkolodzy, jak i chirurdzy plastyczni współpracują ze sobą, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie oraz najbardziej estetyczny i najbezpieczniejszy wynik.
Kiedy można wykonać zabieg rekonstrukcji piersi?
Rekonstrukcję piersi można wykonać u prawie wszystkich kobiet, które przeszły mastektomię. Zależy to jednak od stanu zdrowia pacjentki. A przede wszystkim od stanu raka.
W niektórych przypadkach rekonstrukcję przeprowadza się już podczas samej operacji mastektomii. Nazywa się to natychmiastową odbudową. Ma tę zaletę, że wymaga mniejszych nakładów i interwencji. Ponadto zakłada mniejszy wpływ psychologiczny na pacjentkę.
Jednak nie zawsze można to zrobić w ten sposób. Jak wyjaśnia artykuł z National Cancer Institute, konieczne jest również rozważenie, czy kobieta będzie wymagała radioterapii.
Problem polega na tym, że radioterapia powoduje komplikacje w ranie i tym samym utrudnia jej gojenie. Istnieją jednak przypadki, w których nie uważa się tego za przeciwwskazanie.
Rodzaj raka jest również czynnikiem decydującym. Jeśli rak piersi jest zapalny, zwykle podczas mastektomii konieczne jest usunięcie dużej ilości skóry. Dlatego odbudowa w tym samym czasie może być skomplikowana.
Znaczenie porady medycznej
Porada lekarska ma fundamentalne znaczenie w rekonstrukcji piersi. Jak widzieliśmy w poprzednich sekcjach, strategię zwykle uzgadniają między sobą lekarze różnych specjalności medycznych.
Pacjentka musi zrozumieć, jakie są opcje leczenia i ocenić je. Istnieje wiele czynników, które wpływają na rodzaj techniki wybranej do rekonstrukcji. Na przykład wiek, rozmiar biustu i kształt. Oczywiście wszystko należy oceniać indywidualnie.
Ponadto, czasem sama kobieta woli wybrać moment, w którym podda się rekonstrukcji piersi. Niektóre kobiety nie chcą tego robić od razu.
Z drugiej strony należy zauważyć, że chirurdzy plastyczni bardzo dobrze znają ten rodzaj interwencji. Z tego powodu ich kryteria są zwykle obiektywne i bardzo dobrze potrafią przewidzieć wynik.
Opcje rekonstrukcji piersi
Zabieg rekonstrukcji piersi można wykonać różnymi technikami. Jak wyjaśniliśmy wcześniej, staramy się znaleźć, który z nich jest najbardziej odpowiedni dla każdej pacjentki. W kolejnych sekcjach wyjaśniamy główne opcje.
1. Odbudowa wykorzystująca implanty
Jedną z najczęściej używanych opcji rekonstrukcji piersi jest użycie implantów piersi. Jak tłumaczą specjaliści z Kliniki Mayo, są to specjalnie dostosowane masy, które pomagają zmienić kształt piersi, nadając im objętość. Zazwyczaj są wypełnione solą fizjologiczną lub żelem silikonowym.
Wszczepianie implantu często odbywa się natychmiast, podczas samej mastektomii. Jednak często konieczne jest przeprowadzenie całego zabiegu w ciągu kilku kolejnych interwencji. W niektórych przypadkach w trakcie pierwszej operacji umieszczany jest ekspander.
Ekspander to urządzenie pozwalające na rozciąganie skóry klatki piersiowej. Dodatkowo pomaga zrobić miejsce na umieszczenie protezy w drugim podejściu. To narzędzie instrument stopniowo powiększa tworzącą się przestrzeń.
Po osiągnięciu pożądanej ekspansji umieszcza się implanty. Następnie zwykle wykonuje się operację rekonstrukcji brodawki sutkowej i otoczki, co wyjaśnimy później.
Możesz być zainteresowana również tym tematem: Rak jamy ustnej: czynniki ryzyka
2. Zabieg rekonstrukcji piersi przy użyciu własnych tkanek
Rekonstrukcję piersi można wykonać również przy użyciu tkanek pobranych z innej części ciała pacjentki. Noszą nazwę przeszczepów lub płatów. Według artykułu w Breast Cancer tkankę pozyskuje się z obszarów takich jak uda, brzuch czy pośladki. Po jej pozyskaniu służy do modelowania piersi.
Ponieważ mamy do czynienia z tkanką tłuszczową z innej części, może ona przybierać na wadze lub tracić na wadze w zależności od zmian wagi kobiety. Główną korzyścią jest to, że wynik estetyczny jest zwykle bardziej naturalny niż implanty.
Problem w tym, że ten zabieg rekonstrukcji piersi pozostawia więcej blizn na ciele kobiety. Jedną w miejscu pobrania tkanki, a drugą w samej klatce piersiowej. Ponadto zwykle koniecznych jest kilka interwencji chirurgicznych.
Z drugiej strony nie zaleca się wykonywania tej techniki u kobiet, które mają problemy z krążeniem krwi. Ani jeśli są palą papierosy, chorują na cukrzycę jakiś rodzaj choroby dotyczący tkanki łącznej.
3. Późniejsza rekonstrukcja brodawki sutkowej i otoczki
Sutek i otoczka stanowią najbardziej widoczną część piersi. Rekonstrukcja piersi zwykle wymaga interwencji mającej również na celu naprawę tych tkanek. To sprawia, że piersi są bardziej do siebie podobne. Podejmuje się próbę dopasowania ich położenia, kształtu i rozmiaru.
Otoczkę zwykle tworzy się poprzez tatuaż wykonywany przez specjalistę. Ze swojej strony sutek może pochodzić ze skóry innej części ciała. Jeśli drugi sutek jest duży i dobrze zachowany, można usunąć niewielką jego część i umieścić na zrekonstruowanej piersi.
Istnieją nawet techniki projekcji nowego sutka ze skóry tej samej piersi. Na ogół interwencja ta jest wykonywana około 3 lub 4 miesiące po operacji.
Możesz być zainteresowana również tym tematem: Genetyczne podstawy raka – co o nich wiesz?
Ograniczenia i powikłania po rekonstrukcji piersi
Należy pamiętać, że przy rekonstrukcji piersi nie zawsze osiąga się pożądane rezultaty. Jest to technika, która może być złożona. Wszystko zależy od sytuacji, od której zaczyna się zabieg i od tego, jak wcześniej wyglądały piersi pacjentki.
Podobnie jak w przypadku każdej innej operacji, mogą wystąpić komplikacje. Na przykład infekcje, siniaki i opóźnione gojenie. W niektórych przypadkach pojawiają się seroma (wysięk płynu surowiczego), pęknięcie implantów lub nawet ich wytłoczenie.
Odbudowa wymaga czasu na regenerację
Zbieg rekonstrukcji piersi jest bardzo przydatny, gdyż pozwala przywrócić naturalny, symetryczny i atrakcyjny wygląd piersi. W ten sposób kobieta, która przeszła mastektomię, ma lepszą samoocenę i większą pewność siebie.
Jednak nadal jest to zabieg chirurgiczny, który może być złożony. Jak każda inna operacja, wymaga czasu na rekonwalescencję. Należy też wziąć pod uwagę wiele czynników przed jej wykonaniem. Dlatego ważne jest, aby zawsze przy podejmowaniu decyzji oprzeć się na radach specjalisty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Autologous or “Flap” Reconstruction. (n.d.). Retrieved March 10, 2021, from https://www.breastcancer.org/treatment/surgery/reconstruction/types/autologous
- Reconstrucción mamaria con implantes – Mayo Clinic. (n.d.). Retrieved March 10, 2021, from https://www.mayoclinic.org/es-es/tests-procedures/breast-reconstruction-implants/about/pac-20384934
- Reconstrucción del seno después de una mastectomía – Instituto Nacional del Cáncer. (n.d.). Retrieved March 10, 2021, from https://www.cancer.gov/espanol/tipos/seno/hoja-informativa-reconstruccion
- CÁNCER DE MAMA Y RECONSTRUCCIÓN | SECPRE. (n.d.). Retrieved March 10, 2021, from https://secpre.org/cancer-de-mama-y-reconstruccion
- Masià, Jaume, and Elena Rodríguez Bauzà. “Reconstrucción mamaria y calidad de vida.” Psicooncología 14 (2017): 295.
- Flórez, Genny Liliana Meléndez. “Reconstrucción mamaria.” Revista Médicas UIS 31.3 (2018): 73-75.