Z dzieckiem do muzeum? Dowiedz się, jak je zachęcić
Wyjście z dzieckiem do muzeum może przysporzyć kłopotów. Dowiedz się, jak sprawić, by dzieci dobrze bawiły się podczas wizyty. Chciałbyś pójść z dzieckiem do muzeum? Przeczytaj więc ten artykuł.
Oto kilka praktycznych rad, jak zachęcić maluchy do takiej edukacyjnej aktywności.
Muzea to przestrzenie nauki, sztuki i wiedzy, które pomagają obudzić powołanie i zainteresowania od najmłodszych lat. Przybywa muzeów interaktywnych, przyciągających dzieci ogromem atrakcji. Dbaj o rozwój zainteresowań od małego.
Po co iść z dzieckiem do muzeum?
Wizyta z dzieckiem w muzeum zwykle jest denerwująca, a nawet stresująca, ponieważ maluchy od początku nastawione są negatywnie do wyjścia. “To nudne”, “nie ma tu nic ciekawego”, “sprawa dla dorosłych” – tak reagują dzieci na tego rodzaju propozycje.
Nie powinniśmy jednak się poddawać, ponieważ wyjście z dzieckiem do tej instytucji edukacyjnej potrafi być wyjątkowym doświadczeniem. To doskonała okazja do nauki dla najmłodszych (i nie tylko).
Można całkowicie zanurzyć się w tematyce i odkryciach będących na wyciągnięcie ręki. Oczywiście należy najpierw zainteresować dzieci, by się czegoś nauczyły i dobrze się bawiły.
Zachęcić dzieci do pójścia do muzeum
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak rozbudzić ciekawość dzieci, by nie mogły oprzeć się chęci pójścia do muzeum.
1. Starannie wybierz tematykę
Pierwszym krokiem do rozbudzenia zainteresowania dziecka muzeami jest wybór tematyki. Jeśli twój maluch lubi dinozaury, dlaczego nie wybierzesz się z nim do lokalnego muzeum z ekspozycją dinozaurów?
Zastanów się, co interesuje twoje dziecko i wybierz muzeum z tym powiązane. W ten sposób maluch chętniej zaakceptuje propozycję wyjścia. Nie brakuje muzeów, w których dzieciom nie zamykają się buzie ani na chwilę. Sprawdź, czy jedno z nich jest w twoim mieście!
Czytaj teraz: Komunikacja z dzieckiem – jak udzielać mu porad?
2. Porozmawiaj z dziećmi
Dzieci często wydają opinię bez wiedzy na dany temat lub powtarzają zdanie kolegów. Zastanów się: czy twoje dziecko wie, czym jest muzeum i co tam się znajduje? Jeśli nigdy w nim nie był, nie może tego wiedzieć!
Wytłumacz dzieciom, czego mogą się spodziewać, jak się zachowywać i co będą robić. Rozmowa jest bardzo ważna, by zrozumiały jaki jest cel zaproponowanej przez ciebie aktywności.
3. Podziel się doświadczeniem
Empatia jest ogromnie ważna na każdym kroku, również w kwestiach związanych z dziećmi. Opowiedz maluchom jakąś anegdotę z muzeum i spróbuj w ten sposób obudzić ich zainteresowanie. Jeśli twoje dziecko było już w muzeum i się tam nudziło, podziel się podobnym doświadczeniem, a potem innym, o miejscu, gdzie dobrze się bawiłeś.
Wejście w skórę dziecka pomaga pogłębić relację rodzic-dziecko. Maluch czuje się rozumiany, a my zyskujemy jego uwagę i szacunek.
Zobacz teraz: Utalentowane dziecko – jak je rozpoznać
4. Przygotuj wizytę
Zainteresowaniem wyjściem do muzeum zależy w dużym stopniu od przygotowania. Zaproponuj dziecku kilka muzeów do wyboru, a potem skoncentruj się na tematyce. Jeśli wybieracie się do muzeum pociągów, poczytaj o nich, obejrzyj jakiś film na ich temat i rozbudź zainteresowanie malucha.
Możesz przygotować parę aktywności na czas pobytu w muzeum:
- Zabierz czarno-białe obrazki do kolorowania związane z wystawą.
- Przygotuj pytania na temat tego, co zobaczycie w muzeum.
- Wydrukuj obrazki z dziełami sztuki, pociągami, dinozaurami czy inną, odpowiednią tematyką, by dzieci zaznaczały to, co widziały.
Przejrzyj stronę internetową wybranego muzeum. Wiele z nich oferuje materiały do wydrukowania z zadaniami dla dzieci, by uczynić wizytę przyjemniejszą.
5. Wykreuj przygodę
Wizyta w muzeum nie musi być wyizolowaną aktywnością. Lepiej przygotować całą przygodę. Na przykład, wyjść na obiad, udać się do muzeum, a w drodze powrotnej odwiedzić park. W ten sposób dzieci zrelaksują się bez “presji” wizyty w muzeum.
6. Obniż swoje oczekiwania
Nie miej nadziei na całe popołudnie w muzeum. Grunt, by dzieci czuły się tam swobodnie, a kiedy się zmęczą po prostu odpuść. Pamiętaj: komfort i dobre samopoczucie maluchów przede wszystkim.
7. Pełny brzuch i pusty pęcherz
Brzmi to jak oczywistość, ale dzieci będą bawić się lepiej najedzone i bez potrzeby pójścia do łazienki. Upewnij się, że potrzeby fizjologiczne zostały załatwione zanim udacie się do muzeum.
8. Uzbrój się w cierpliwość
Celem wyjścia jest spędzanie czasu z rodziną. Pamiętaj, że dla dzieci to nowe doświadczenie i uzbrój się w cierpliwość odpowiadając na pytania i podtrzymując ich uwagę, gdy zaczną się nudzić oraz odpoczywając, gdy zajdzie taka potrzeba.
Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą ci obudzić zainteresowanie wyjściem do muzeum w twoich dzieciach. Spróbuj odwiedzić muzeum w twoim mieście i cieszyć się rozwijającą aktywnością dla całej rodziny!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Institute of Museum and Library Services. (2017). Exploring the Learning Value of Children’s Museums Through a Research Network. https://www.imls.gov/blog/2017/02/exploring-learning-value-childrens-museums-through-research-network
- Queensland Museum. Enhancing your children’s museum experiences. http://www.qm.qld.gov.au/~/media/Documents/Learning+resources/QMSB/Manuals/enhancing-childrens-museum-experiences.pdf
- Jensen, Nina. Children’s Perceptions of Their Museum Experiences: A Contextual Perspective. Children’s Environments, Vol. 11, No. 4 (December 1994), pp. 300-324. https://www.jstor.org/stable/pdf/41514951.pdf?seq=1#page_scan_tab_contents
- Peralta, L. B., Elisondo, R., & Melgar, M. F. (2020). MUSEOS Y NIÑOS/AS. APORTES DESDE LA PSICOPEDAGOGÍA. Contextos de Educación, (29). http://www2.hum.unrc.edu.ar/ojs/index.php/contextos/article/view/1115/1207