Wysypki u niemowląt: jak z nimi walczyć

Wysypki u niemowląt mogą pojawić się w wyniku reakcji organizmu na kontakt z alergenami środowiskowymi. Jednak prawie zawsze możesz je kontrolować w domu dzięki prostym nawykom.
Wysypki u niemowląt: jak z nimi walczyć

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wysypki u niemowląt są przemijającymi wykwitami, które powodują, że skóra wygląda na zaognioną i czerwonawą. Jest to częsty objaw, który zazwyczaj budzi obawy rodziców, choć w większości przypadków nie oznacza on czegoś poważnego.

Czasami wysypki u dzieci pojawiają się w postaci małych wyprysków lub plam, podobnych do tych, które występują z powodu zapalenia skóry lub rumienia. Częściej pojawiają się wkrótce po porodzie, ponieważ skóra noworodka rozpoczyna proces adaptacji do środowiska.

Jednak nie możemy przeoczyć, że czasami są one objawem nietolerancji pokarmowych lub chorób wymagających większej uwagi. Dlatego też, jeśli są nawracające lub zawierają ropne wypryski lub inny poważny objaw, najlepiej udać się do lekarza, aby ustalić, co jest przyczyną.

Ale zanim zaczniesz alarmować lekarza, zapraszamy do przejrzenia niektórych częstych przyczyn wysypki oraz kilku strategii kontrolowania jej w domu. Przeczytaj uważnie!

Przyczyny wysypki u niemowląt

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na pojawianie się wysypki u niemowląt. Chociaż czasami jest to spowodowane chorobą skóry, większość przypadków jest łagodna. Bardzo często jest to po prostu reakcja organizmu na alergeny lub brak pewnych składników odżywczych.

Wysypka na twarzy niemowlaka.

Możliwe są następujące czynniki powodujące wysypkę:

  • Używanie odzieży z materiałów syntetycznych
  • Kontakt z produktami chemicznymi, takimi jak mydła, perfumy i szampon
  • Narażenie skóry na chlor w basenie
  • Nadmierne ciepło
  • Tarcie o materiał pieluszek
  • Przedwczesne wprowadzenie jakiegoś pokarmu do diety dziecka
  • Brak niektórych składników odżywczych
  • Nietolerancja pokarmowa
  • Podrażnienie, gniew lub lęk

Objawy wysypki u niemowląt

Niewielkie wykwity w różnych rejonach ciała są najbardziej oczywistymi objawami wysypki u niemowląt. Jednak czasami można zaobserwować inne objawy:

  • Sucha, zaczerwieniona skóra
  • Swędzenie i łuszczenie się skóry
  • Pęcherze lub małe wypukłe plamki
  • Grubsza skóra (w przypadku zapalenia skóry)
  • Skóra ciepła w dotyku lub umiarkowana gorączka

Wskazówki dotyczące zwalczania wysypki u niemowląt

W większości przypadków nie jest konieczne wzywanie pogotowia pediatrycznego do dzieci z powodu wysypki. W rzeczywistości, często można łatwo zauważyć wysypkę na skórze dziecka, ale najwyraźniej nie ma innych objawów. Jeśli jest to łagodny przypadek, zastosowanie poniższych wskazówek może pomóc w opanowaniu sytuacji.

Używaj kremów lub proszków dla dzieci

W aptece można kupić kremy i proszki do miejscowego stosowania u dzieci. Pomagają one zmniejszyć guzki i zaczerwienienia spowodowane wysypką. Ważne jest, aby zapytać farmaceutę, czy można go bezpiecznie stosować również u noworodków.

  • Musimy również wykonać test miejscowy, aby wykluczyć niepożądane reakcje wtórne.

Zakładaj dziecku bawełniane ubranka

Ubranka dla dzieci wykonane z materiałów syntetycznych mogą powodować alergie skórne. Dlatego, aby kontrolować ich objawy, najlepiej wybierać ubrania z bawełny lub z innych naturalnych tkanin.

  • Ubrania wykonane z tych materiałów są bardziej przewiewne i lepiej odprowadzają pot, dzięki czemu nie pozwalają, żeby niemowlęta dusiły się z powodu gorąca.

Unikaj jednorazowych pieluszek

Materiały, z których wytwarza się jednorazowe pieluchy, są odpowiedzialne za stany, takie jak zapalenie skóry. Ponieważ ocierają się o skórę i gromadzą wilgoć, powodują zaczerwienienie i swędzenie.

  • Aby tego uniknąć, możesz skorzystać z opcji ekologicznych, takich jak klasyczne pieluszki z tetry.

Zrób dziecku kąpiel w ciepłej wodzie

Czasami wysypkom u niemowląt towarzyszy wyraźny dyskomfort, taki jak niepokój lub płacz. W takim przypadku korzystna może być kąpiel w ciepłej wodzie i użycie neutralnego mydła.

  • Pozwala to na odświeżenie dziecka i jednocześnie pomaga, aby złagodzić uczucie gorąca i swędzenie.

Karm piersią jak najdłużej

Pokarm matki jest niezbędny dla wzmocnienia układu odpornościowego dziecka. Dlatego też, gdy nie zapewnia się go w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, dziecko jest bardziej podatne na alergie, choroby skóry i infekcje.

Mama i dziecko

Zastosuj napar z rumianku

Jednym z tradycyjnych środków zmniejszających wysypkę u niemowląt jest napar z rumianku. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i odświeżające, tonik ten zmniejsza wysypki.

  • Najlepiej nanosić go czystą, miękką ściereczką na dotknięte obszary ciała.

Unikaj napiętej atmosfery

Chociaż wielu rodziców przeocza ten fakt, dzieci cierpią często z powodu napiętej atmosfery w rodzinie. W rzeczywistości te objawy na skórze mogą być wynikiem stresu i niepokoju, jaki wywołują podobne sytuacje.

Czy widzisz jakieś objawy wysypki u Twojego dziecka? Postępuj zgodnie ze wszystkimi wskazówkami i unikaj innych szkodliwych warunków. Jeśli jednak zauważysz, że niemowlak jest niespokojny lub jeśli temperatura jego ciała wzrasta, skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • C. Ribes Bautista, F. A. Moraga Llop, “Recién nacido: lesiones cutáneas benignas transitorias”, Documento en web de la Asociación Española de Pediatría.
  • Carrascosa JM, Ferrándiz C. “Dermatosis neonatales transitorias”, Piel 1996; 11:478-85.
  • Moraga Llop FA. Lesiones benignas y transitorias de la piel del recién nacido. La dermatología y el pediatra. Ed. Ergón: Barcelona 1997; 3-20.
  • Rutter N. “The newborn skin”, Semin Neonatol 2000;5: 271, 281-7 y 297-302.
    Verbov J. “Common skin conditions in the newborn”, Semin Neonatol 2000; 5:303-10

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.