Wystrój wnętrz - 8 podstawowych zasad, o których należy pamiętać

Oto podstawowe zasady i elementy, które pozwolą Ci samodzielnie wykonać wystrój wnętrz w Twoim domu tak, aby były przytulne i funkcjonalne.
Wystrój wnętrz - 8 podstawowych zasad, o których należy pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Projektowanie i wystrój wnętrz to bardzo ciekawa dziedzina, która bada między innymi harmonię, fakturę i konfigurację przestrzeni, aby tworzyć funkcjonalne i przyjemne miejsca. W tym artykule nauczymy Cię pewnych pojęć, zasad i podstawowych elementów, które należy brać pod uwagę jeśli chodzi o wystrój wnętrz.

Barcelona School of Design wyjaśnia, że projektowanie wnętrz jako dziedzina nauki różni się od dekoracji wnętrz tym, że bada strukturę przestrzeni, a nie tylko dekoracyjne wykończenia. W przeciwieństwie do tego dekoracja wnętrz interweniuje, aby nadać ostateczną wartość estetyczną.

W ten sposób specjalista od projektowania wnętrz bada strukturę budynków lub domów, aby określić sposoby rozmieszczenia przestrzeni oraz sposoby połączenia z innymi elementami, takimi jak oświetlenie czy meble. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Wystrój wnętrz — podstawowe zasady

Decyzji związanych z projektowaniem i wystrojem domu nie należy lekceważyć. Jednak nie każdy decyduje się na zatrudnienie profesjonalisty, który zajmie się tymi sprawami. Oto podstawowe zasady, o których należy pamiętać, aby udekorować swoje przestrzenie, przestrzegając jasnych wskazówek. Zamiast sztywnych zasad są to wytyczne, które należy wziąć pod uwagę. Można dostosować je do własnych upodobań, intencji i potrzeb.

Dodatkowo, zanim zaczniesz projektować przestrzeń, której chcesz ożywić, powinieneś wziąć pod uwagę, jakie działania będą tam miały miejsce. W ten sposób łatwiej jest mieć na uwadze konfigurację elementów.

1. Harmonia

Harmonia przestrzeni polega na tym, aby elementy, które je tworzą, były ze sobą w równowadze i nie sprzeciwiały się ani ze sobą nie rywalizowały. Tę równowagę uzyskuje się poprzez takie rozmieszczenie elementów, aby ich wizualna waga nie rozpraszała.

Należy szukać równowagi między estetyką a optymalizacją przestrzeni, aby były funkcjonalne. Pojęcie harmonii jest chyba najważniejsze, ponieważ jest przekrojem innych podstawowych zasad i elementów wystroju wnętrz.

Sypialnia. Wystrój wnętrz
Przestrzenie muszą być funkcjonalne i przyjemne. Kluczowe jest połączenie obu czynników.

2. Proporcja i skala

Czy byłeś kiedyś w miejscu, które wydaje się zbyt małe, ponieważ jest pełne przedmiotów? To jeden z najczęstszych błędów. Pomieszczenie nie zachowuje właściwych proporcji. Przede wszystkim skala odnosi się do wielkości obiektów w odniesieniu do wielkości pomieszczenia. Z drugiej strony proporcja ocenia wielkość jednej rzeczy w stosunku do drugiej.

Na przykład mały stolik obok ogromnej sofy nie jest proporcjonalny. Podobnie mały pokój z łóżkiem, które zajmuje prawie całą przestrzeń, nie zachowuje dobrej skali.

3. Kolor

Kolor to jeden z podstawowych elementów dekoracji i wystroju wnętrz. Prawidłowe zastosowanie koloru może stworzyć środowiska o różnych intencjach, zgodnie z życzeniem każdej osoby lub rodziny. Na przykład niektóre odcienie mogą sprawić, że pomieszczenie wywoła wrażenie relaksu.

Wpływ koloru na emocje i zachowania znany jest jako psychologia koloru. Na przykład niebieskie odcienie stymulują spokój; odcienie pomarańczy zachęcają do kreatywności; żółte odcienie zachęcają do radości i energii, a zielone odcienie wpływają na poczucie spokoju.

4. Tekstury

Tekstury nadają zastosowane w pomieszczeniu meble i przedmioty dekoracyjne. Są jednak również obecne w ścianach, podłogach i innych materiałach tworzących przestrzeń. Powinny być ujęte strategicznie, zgodnie ze stylem dekoracji, jaki chcesz osiągnąć. Ważne jest, aby dodać ograniczoną różnorodność. W przeciwnym razie możesz wygenerować przesycenie tekstur.

5. Oświetlenie

Publikacja Uniwersytetu w Palermo mówi, że wystrój wnętrz powinien mówić językiem oświetlenia, ponieważ komunikuje się i ma teatralny cel. W ten sposób stara się stworzyć określoną atmosferę. Planując projekt pomieszczenia, należy ocenić, jakie światło naturalne otrzymuje i jak można je uzupełnić światłem sztucznym. Ponadto dobrym pomysłem jest poszukanie kilku punktów ogniskowych, które chcesz oświetlić.

6. Dystrybucja przestrzeni

W ramach dystrybucji przestrzeni i przedmiotów ważne jest, aby mieć pod ręką pojęcie praktyczności. Chodzi o ocenę relacji ludzi z otoczeniem. To znaczy, należy pamiętać, jak obiekty i przestrzenie dostosowują się do wykonywanych tam czynności.

W tym sensie konieczne jest zorganizowanie przestrzeni tak, aby meble i przedmioty dekoracyjne ułatwiały komunikację i nie przeszkadzały w wejściach. Dlatego tak ważne jest oszacowanie wysokości, na jakiej będą zawieszone obrazy, półki i szuflady.

7. Kształty i linie

Linie i kształty to elementy służące do definiowania i konfiguracji przestrzeni życiowych. Kształt tych obiektów i sposób, w jaki są one ze sobą ułożone, określają, w jaki sposób zostanie przeprowadzona wizualna i fizyczna wycieczka po tym miejscu. Pomagają również tworzyć doznania.

Pionowe linie na ścianie pomagają stworzyć wrażenie wysokości. Z drugiej strony linie poziome generują w przestrzeniach amplitudę i nieformalność. Włączenie okręgów wprowadza dynamikę, a zaokrąglone linie pomagają zmiękczyć przestrzeń.

8. Nacisk lub punkt centralny

Centralny punkt lub punkt nacisku w dekoracji to ten, który przyciąga najwięcej uwagi w przestrzeni. Oznacza to, że wyróżnia się od reszty i definiuje resztę dekoracji. Czasami można to zdefiniować celowo. Jednak występuje niemal naturalnie w innych, takich jak kominki czy duże okna.

Możesz również tworzyć celowe punkty centralne, umieszczając przedmioty w wyrazistym kolorze lub na wysokości oczu, takie jak obraz lub wazon. Znajomość centralnego punktu pomaga określić, na co należy zwrócić największą uwagę.

Wieszanie obrazów na ścianie
Obrazy są często centralnym punktem dekoracji, gdy są duże i umieszczone na wysokości oczu.

Wskazówki dotyczące korzystania z podstaw projektowania wnętrz

Przed udekorowaniem swoich przestrzeni warto poszukać inspiracji i pomysłów. W dzisiejszych czasach jest to bardzo proste, ponieważ wiele odniesień można znaleźć na portalach społecznościowych, blogach czy stronach projektantów. Następnie dobrze jest zrobić spis, aby wiedzieć, jakie masz zasoby.

Ważne jest również, abyś zastanowił się, co chcesz osiągnąć dzięki reformie projektu lub dekoracji przestrzeni — na przykład stworzenie przyjemnego środowiska do czytania, miejsca do telepracy, miejsca do medytacji lub placu zabaw dla dzieci. Możesz tworzyć rysunki, mieć tablicę pomysłów, szkiców lub sporządzić listę zadań. Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie budżetu i ustalenie priorytetów.

Teraz gdy już znasz podstawowe zasady i elementy wystroju wnętrz, zdobyłeś cenną wiedzę, aby całkowicie odmienić swój dom! Pamiętaj, że dobra aranżacja wnętrz opiera się na pięknej dekoracji i polega na tworzeniu przestrzeni, które generują dobre samopoczucie i są użyteczne.

Poszukaj przyjemnych doznań, zwracając także uwagę na zapach, temperaturę i czystość pomieszczenia. Domy powinny być dostosowane do potrzeb domowników. W końcu inaczej jest zaprojektować przestrzeń dla niemowląt lub dzieci, niż dla starszych dorosłych czy młodej pary.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.