Wysoki poziom ferrytyny: jak go obniżyć?

Wysoki poziom ferrytyny: jak go obniżyć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Wysoki poziom ferrytyny może powodować zmęczenie, ból brzucha i stawów oraz ciemnienie skóry.

Ferrytyna jest jednym z białek, które wpływają na metabolizm żelaza. Jest odpowiedzialna za przechowywanie go w niektórych komórkach naszego ciała, abyśmy nie cierpieli z powodu niedoboru. Jednak wysoki poziom ferrytyny we krwi może być oznaką, że coś jest nie tak z naszym ciałem.

Większość ferrytyny znajduje się w wątrobie, ale pewna jej ilość krąży również we krwi. W ten sposób, mierząc poziom ferrytyny we krwi możemy również oszacować stężenie żelaza u tej osoby.

Żelazo jest niezbędne, aby hemoglobina w czerwonych krwinkach wiązała tlen i transportowała go do wszystkich naszych komórek. W tym artykule wyjaśniamy, co dzieje się, gdy poziom ferrytyny we krwi jest wysoki i jak go obniżyć.

Wysoki poziom ferrytyny: co oznacza?

Jak już wspominaliśmy ferrytyna jest białkiem, które magazynuje żelazo w komórkach. Kiedy mierzy się jej stężenie we krwi, możemy dowiedzieć się, czy rezerwy żelaza są wysokie, niskie czy mieszczą się w normalnych granicach.

Normalne poziomy ferrytyny we krwi wynoszą od 12 do 300 nanogramów/mililitr u mężczyzn. W przypadku kobiet normalny poziom to od 12 do 150 ng/ml. Ta różnica wynika z faktu, że kobiety podczas miesiączki tracą znaczną ilość żelaza.

Suplement żelaza

Wysokie stężenie ferrytyny oznacza również wysoki poziom żelaza. Taka sytuacja może być spowodowana wieloma przyczynami, takimi jak uszkodzenie wątroby. Inne przyczyny, które możemy znaleźć to:

  • Picie alkoholu często lub w nadmiarze.
  • Procesy zapalne. Mogą występować w wielu chorobach, takich jak rak.
  • Dieta bardzo bogata w żelazo.
  • Niedokrwistość. Ta sprawa jest złożona. Chodzi o to, że ponieważ jest to niedobór żelaza, organizm stara się go dostarczyć zwiększając ilość krążącej we krwi ferrytyny, a tym samym dostępnego żelaza.
  • Transfuzje krwi.
  • Zespół aktywacji makrofagów. Jest to choroba, w której komórki układu odpornościowego, zwane makrofagami, są bardziej aktywowane niż normalnie. Są to komórki, w których przechowywana jest również ferrytyna.

Nie możemy zapominać, że wysokie stężenie ferrytyny zależy również od czynników genetycznych. W rzeczywistości istnieje dziedziczna choroba zwana hemochromatozą, która polega właśnie na nadmiernym gromadzeniu się żelaza.

Jakie objawy mogą się pojawić?

Zwykle ludzie na początku są bezobjawowi, ale z czasem mogą pojawić się pewne wskazówki. Po pierwsze, dana osoba często czuje się zmęczona i słaba.

Typowe jest również występowanie bólu brzucha lub stawów u osób z wysokim poziomem ferrytyny. Skóra zwykle staje się ciemniejsza. W rezultacie mogą pojawić się nawet problemy z sercem.

Anemia powoduje zmęczenie

Jak go obniżyć?

W celu obniżenia poziomu ferrytyny istnieją pewne opcje terapeutyczne. Po pierwsze, powinieneś spróbować ograniczyć spożycie pokarmów bardzo bogatych w żelazo, takich jak szpinak, wątroba zwierzęca lub czerwone mięso.

Ponadto zwykle zaleca się przyjmowanie chelatów. Chelaty są substancjami wiążącymi się z metalami znajdującymi się we krwi, takimi jak żelazo, i umożliwiają ich eliminację.

Wreszcie można wykonać flebotomię. Flebotomia to technika polegająca na pobieraniu krwi od osoby z wysoką ferrytyną. Musisz powtórzyć to kilka razy, aby obniżyć jej poziomy. Ponadto, aby to sprawdzić, konieczne są częste badania krwi.

Musimy pamiętać, że ważne jest, aby stosunkowo często chodzić do lekarza i przeprowadzać badania krwi. Dzięki temu prostemu pomiarowi można poznać wiele ważnych dla zdrowia parametrów, takich jak poziom ferrytyny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.