Wychować dziecko, czyli niedaleko pada jabłko od jabłoni
Z pewnością wielu z nas przeraża fakt, że dzieci są lustrzanym odbiciem swoich rodziców. Rzeczywiście coś w tym jest, skoro nawet stare porzekadło mówi, że „niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Jak więc wychować dziecko, by przekazać mu wyłącznie dobre i wartościowe cechy?
Pamiętajmy, że dzieci są jak gąbki – chłoną wszystko, co widzą i słyszą. Dlatego tak ważna jest odpowiednia, zdrowa atmosfera w domu. Otoczone pozytywnymi emocjami i prawdziwymi wartościami dzieci wyrastają na mądre osoby. Jeśli jednak zamierzasz wychować dziecko pośród krzyków, wyrzutów i wiecznych gróźb, konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Bycie rodzicem to wielkie wyzwanie, gdyż nie tylko musisz podzielić swój czas na pracę i wychowanie, ale także powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, co ty sam robisz i mówisz. Spójność w tym aspekcie jest kluczem do utrzymania pozytywnej atmosfery w domu. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że dzieci zachowują się dokładnie tak, jak ich rodzice.
Jak wychować dziecko na wartościową osobę?
Dzieci zwykle bardzo kochają swoich rodziców i widzą w nich autorytet do naśladowania. Będą one zatem powielały twoje własne wzorce zachowania. Jeśli ty sam jako rodzic nie dasz im dobrego przykładu, musisz się liczyć z tym, że wychowasz osobę łudząco cię przypominającą, co nie zawsze bywa powodem do zadowolenia.
Jeśli chcesz, by twoje pociechy wyrosły na mądre i wartościowe osoby, sam musisz postarać się o to, by miały kim się inspirować. Staraj się żyć dobrze, zgodnie z wyznawanymi wartościami, patrząc optymistycznie na świat i zawsze wierząc we własne siły. Daj dzieciom to, co w tobie najlepsze, a z pewnością będą potrafiły to docenić.
Postaraj się jak najwcześniej utworzyć pozytywną więź ze swoimi dziećmi. Im bardziej autorytarny model wychowania będziesz im narzucać, tym gorzej będzie się między wami układało. Wychowanie swoich pociech rozpocznij od przeanalizowania swojego własnego zachowania i zastanów się, w jaki sposób można lepiej wychować dzieci. Oto kilka sugestii.
1. Zadbaj o przyjazną i pełną zaufania atmosferę w domu
Fundamentalnym elementem harmonijnego współżycia w rodzinie jest umiejętność szczerej komunikacji. Im łatwiej jest się nam porozumieć z własnymi dziećmi, tym większym darzą nas one zaufaniem.
Przyjazna atmosfera w domu sprzyja przyswajaniu pozytywnych wzorców i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Kiedy relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny są ciepłe i szczere, łatwiej nawiązujemy zdrowy kontakt z otoczeniem: w szkole, pracy, z sąsiadami itp.
Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie miało problemów z wyobcowaniem ani z nawiązywaniem kontaktów, zacznij od poprawy atmosfery w domu, a potem przeanalizuj swoje relacje z przyjaciółmi i znajomymi. Być może i ty sam masz z tym problemy…
Przeczytaj koniecznie artykuł: Atmosfera w domu – 8 sposobów na jej poprawę
2. Prowadź zdrowy i aktywny styl życia
Kiedy już zdajesz sobie sprawę z faktu, że dzieci są lustrzanym odbiciem swoich rodziców, z pewnością wiesz, że będą one prowadziły taki sam styl życia co ty. Jeśli chcesz, by twoje dzieci jadły warzywa i uprawiały sporty, ty też powinieneś to robić. Jak chcesz wychować dziecko kochające ruch na świeżym powietrzu, skoro ty nigdy nie ćwiczysz?
Jak już wspomnieliśmy powyżej – wychowanie swoich dzieci zacznij od siebie samego. Daj dobry przykład i pokaż im, że jedząc warzywa i owoce oraz uprawiając sport będą zdrowsze i szczęśliwsze.
Jak mówi porzekadło: „Lepszy przykład niż wykład”. Pamiętaj, że dziecko nie potrafi samodzielnie oceniać, który wzorzec jest dobry, a który zły. Chcesz czy nie, będzie ono cię naśladowało i buntowało się przeciw zakazom, które nie mają odzwierciedlenia w twoim własnym zachowaniu.
Wyjaśnij dziecku, jakie korzyści płyną z jedzenia warzyw i owoców. Graj z nim w piłkę. Zabieraj je na wycieczki i weekendowe wypady w za miasto. Róbcie fajne rzeczy razem!
3. Nie krzycz!
Doskonale wiemy, że nie jest łatwo być rodzicem. Wychowanie dziecka to wielkie i nieustające wyzwanie dla twojej cierpliwości. Staraj się jednak kontrolować nerwy i nigdy nie podnoś głosu ani na swoje pociechy, ani na pozostałych członków rodziny.
Jeśli będziesz krzyczeć i podnosić głos w rozmowach z innymi, dziecko przyjmie to za coś zupełnie normalnego – przecież mama czy tata tak robią, to jest w porządku.
Jak zatem w momencie, gdy dziecko krzyczy, chcesz uświadomić mu, że nie należy tak robić i że jest to oznaka złego wychowania? Z pewnością malec lub nastolatek odbąknie ci, że przecież ty też się tak zachowujesz.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Kłótnie na oczach dzieci – jakie mają konsekwencje?
4. Bądź uczciwy
Jeśli chcesz wychować dziecko na uczciwą osobę, nie kłam. Nie zasypuj wszystkich tysiącem wymówek, bo i tak twoja pociecha zauważy, że nie jesteś szczery ani z nim, ani z innymi ludźmi z twojego otoczenia.
Jeśli cokolwiek obiecałeś swojemu dziecku, spełnij swoją obietnicę. W ten sposób nie tylko nauczysz je, jak być szczerym i słownym, ale także wszczepisz mu poczucie odpowiedzialności za swoje słowa i czyny.
Co więcej, dotrzymane obietnice fantastycznie poprawią wasze relacje oraz zacieśnią więzy. Dziecko będzie miało świadomość, że zawsze może na ciebie liczyć.
5. Nie stosuj przemocy
Bez wątpienia dzieci przyswajają złe nawyki znacznie szybciej niż dobre. Nie stosuj więc przemocy jako narzędzia wychowawczego. Jeśli twoja pociecha coś przeskrobie lub zrobi coś złego, porozmawiają z nią i spraw, by zrozumiała swój błąd.
Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko wyrosło na agresywną osobę, sam wyzbądź się nawyku stosowania przemocy i krzyków w codziennej komunikacji.
Dobrze wychować dziecko to nauczyć je rozwiązywania problemów bez stosowania przemocy ani innych agresywnych zachowań. Najskuteczniejszą metodą harmonijnego współżycia jest komunikacja. Szczery dialog to znakomity sposób na rozwiązywanie problemów oraz kształtowanie postawy młodego człowieka.
Ludzie, którzy nie znają przemocy są otwarci na dialog, mają w sobie wiele empatii oraz są w stanie zrozumieć, że istnieją różne punkty widzenia.
6. Szanuj innych ludzi
Szanuj ludzi, których spotykasz na co dzień. Nie wytykaj nieustannie ich wad, nie oceniaj ani nie przypinaj im krzywdzących etykiet. Takie zachowanie rodziców sprzyja zdrowemu rozwojowi dziecka z poczuciem szacunku dla innych. Młody człowiek, który nie ma uprzedzeń, łatwiej nawiązuje kontakty i nie ma problemu z codzienną komunikacją.
Nie pozwól, aby twoje dzieci zwracały się do ciebie z lekceważącym tonem. W takich momentach skarć je i przypomnij o tym, jak należy traktować innych. Na tym właśnie polega wychowanie – na dawaniu przykładu i upominaniu, jeśli to konieczne.
Naucz swoje dziecko wchodzić w relacje opierające się na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Zacznijcie od polepszenia kontaktów między wami.
7. Walcz o swoje marzenia
Bycie rodzicem nie oznacza, że powinieneś skupiać się wyłącznie na życiu rodzinnymi i zapomnieć o sobie. Nic bardziej mylnego – przecież nadal masz marzenia i plany, które chciałbyś kiedyś zrealizować.
Dbaj o swój samorozwój i dąż do swoich celów. Dzieci, które widzą, jak rodzice rozwijają swoje pasje, wyrastają na wartościowsze osoby – same zaczynaj się czymś interesować i nigdy się nie nudzą. Z drugiej strony nabywają świadomość, że wszystko jest możliwe. Potrzeba tylko dobrej woli i wysiłku.
8. Bądź szczęśliwym rodzicem
Chociaż dla każdego rodzica największym szczęściem jest bliski kontakt z dziećmi, nie zapominaj również o innych aspektach swojego życia. Dzieci pogodnych i zadowolonych z życia rodziców również są szczęśliwe.
Dobrze wychować dziecko to także umiejętność okazywania mu uczuć: przytulanie, rozpieszczanie od czasu do czasu oraz mówienie mu, jakie jest dla ciebie ważne. Cieszcie się wspólnie spędzanymi momentami i wykorzystujcie każdą wolną chwilę na wspólne zajęcia.
Pamiętaj, że kiedy dajemy miłość, otrzymujemy miłość. Prędzej czy później twoje dzieci oddadzą ci wszystkie dobre słowa, objęcia i uśmiechy. W pogodnej atmosferze twoje pociechy wyrosną na mądre i wartościowe osoby.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Szacunek i miłość to fundamenty szczęśliwej rodziny
9. Nie bój się popełniać błędy
Każdy z nas czasem się myli, nawet najlepszy rodzic na świecie. Tylko, że ten potrafi przyznać się do błędu i stara się go naprawić w najlepszy możliwy sposób. Idąc za twoim przykładem, dziecko nauczy się, że przyznanie się do błędu to wielka życiowa wartość oraz sposób na ciągłe samodoskonalenie i ciągły wewnętrzny rozwój.
Bez wątpienia dzieci są lustrzanym odbiciem swoich rodziców. Bądź więc takim człowiekiem, jakiego chciałbyś zobaczyć, obserwując po latach swoje pociechy. Pamiętaj, że radość ze wspólnie spędzonych chwil jest warta każdego wysiłku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Educrea. [Internet]. Educar en valores es preparar para la vida. Disponible en: https://educrea.cl/educar-en-valores-es-preparar-para-la-vida/
- El teu espai. [Internet]. 5 razones para dejar de gritar a tus hijos y 10 claves para conseguirlo. Disponible en: https://www.psicologosantacoloma.es/razones-para-dejar-de-gritar-a-tus-hijos/
- Hospital Sant Joan de Déu. [Internet]. Cómo ayudar a nuestros hijos en su educación psicológica y emocional. 2017. Disponible en: https://faros.hsjdbcn.org/es/articulo/como-ayudar-nuestros-hijos-su-educacion-psicologica-emocional