Wszy u dzieci: zwalcz je przy pomocy octu!

Twoje dziecko zaraziło się w szkole lub przedszkolu wszami? Działaj szybko!
Wszy u dzieci: zwalcz je przy pomocy octu!

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada, 2018

Pomimo intensywnego, nieprzyjemnego zapachu, ocet to idealny domowy środek na pozbycie się wszy u dzieci. Możesz wzmocnić jego właściwości łącząc go z innymi składnikami.

Wszy u dzieci to częsty problem. Jedno z nich może przynieść je z przedszkola czy szkoły i bardzo szybko łapie je też rodzeństwo. Z tego powodu ważne jest używanie środków zapobiegawczych. Zawsze miej pod ręką naturalne lekarstwa na wszy!

W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak wykorzystać ocet na cztery sposoby aby pozbyć się męczącego problemu wszy. Nie musisz sięgać po sztuczne środki chemiczne.

Wystarczy Ci baza z octu oraz inne naturalne środki takie jak rozmaryn, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, czosnek, eukaliptus i olej kokosowy.

Pomocy, dziecko ma wszy!

Wszy u dzieci są bardzo powszechnym problemem. Maluchy najczęściej przynoszą je ze szkoły lub przedszkola. Kontakt fizyczny i duże grupy sprzyjają rozprzestrzenianiu się pasożytów.

Te niewielkie organizmy żyją na owłosionej skórze głowy i żywią się krwią. To właśnie dlatego ich obecność powoduje męczące swędzenie.

Jak tylko dowiesz się, że w szkole Twojego dziecka pojawiły się przypadki zarażenia wszami, natychmiast podejmij kroki zapobiegawcze.

Istnieje wiele różnych produktów i szamponów które opanowują problem wszy. Jednakże większość z nich opiera swoje działanie o silne substancje chemiczne, które mogą mieć efekty uboczne. Przy tym środki te nie zawsze skutecznie zwalczają wszy u dzieci.

Z drugiej strony jest wiele naturalnych sposobów, które pozwolą Ci na wyleczenie dziecka bez ryzyka pojawienia się skutków ubocznych.

Jak pozbyć się wszy u dzieci przy pomocy octu: cztery przepisy

Podstawą wszystkich tych przepisów jest ocet. Możesz skorzystać z jego dobroczynnych właściwości lecząc różnego rodzaju schorzenia. Ocet ma też zastosowanie w domowej kosmetyce. Na pewno słyszałaś również o możliwościach użycia go jako środka do sprzątania.

Jeśli chodzi o leczenie wszy u dzieci, działanie octu opiera się o to, że dzięki niemu wszy nie będą przyczepiały się do skóry głowy.

Co więcej, ocet świetnie dezynfekuje i reguluje poziom pH. Wiele osób używa go jako domowej odżywki: zakwaszanie włosów sprawia, że są one miękkie i błyszczące.

Aby pozbyć się wszy u dzieci możesz sięgnąć po ocet jabłkowy lub inne jego odmiany. Najlepiej żeby był to ocet naturalny i niepasteryzowany. Pamiętaj także, że wszystkie te środki możesz rozcieńczyć z wodą, aby dostosować ich stężenie.

Wszy u dzieci skutecznie wyleczysz octem połączonym z innymi składnikami.

1. Ocet i rozmaryn

Pierwszy przepis jest najbardziej tradycyjny. Jest to przepis na ocet z rozmarynem. Możesz go łatwo przygotować macerując rozmaryn – roślinę leczniczą o silnych właściwościach antyseptycznych.

W ten sposób będziesz zawsze miała pod ręką gotowe lekarstwo. Taka mieszanka nigdy się nie przeterminuje, pilnuj jedynie by nie wywietrzała.

Składniki

  • 2 szklanki octu (400 ml)
  • 2 do 4 gałązek świeżego rozmarynu

Sposób przygotowania

  • Umieść oba składniki w szklanym słoiku.
  • Zakręć go dokładnie i pozostaw w zaciemnionym miejscu na miesiąc, aby powstał macerat.
  • Możesz zacząć używać mieszanki po upływie miesiąca, a pozostałą porcję zostawić, by macerat robił się silniejszy.

2. Ocet i olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to uniwersalny produkt o potężnych właściwościach. Właśnie dlatego zawsze powinnaś mieć go w swojej apteczce. Ten silny olejek eteryczny pomaga zwalczać różne rodzaje patogenów: wirusów, bakterii i grzybów.

Olejek z drzewa herbacianego pomaga zwalczać różne rodzaje patogenów.

Dzięki temu ten olejek jest idealnym składnikiem do dodania do szamponu. Zadziała prewencyjnie. (Dodaj 2-3 krople olejku do porcji szamponu i podpowiedz dziecku, żeby pozostawiło na głowie pianę na 5-10 minut.)

Jeśli natomiast wszy u dzieci już się pojawiły, olejek z drzewa herbacianego sprawdzi się jako środek leczniczy. Możesz go natychmiast użyć, mieszając go z octem. Pamiętaj tylko, że zapach olejku jest specyficzny i bardzo mocny.

Składniki

  • 1 szklanka octu (200 ml)
  • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego

Sposób przygotowania

  • Wymieszaj oba składniki w butelce ze sprayem.
  • Dobrze wstrząśnij przed każdym użyciem.

3. Ocet, czosnek i eukaliptus

Czosnek zawsze działa skutecznie w domowych środkach leczniczych. Jest on naturalnym antybiotykiem, dlatego zaleca się stosowanie go w przeróżnych schorzeniach.

Natomiast właściwości czosnku w połączeniu z jego intensywnym zapachem sprawdzą się w preparacie do odstraszania wszy. Najważniejszą zaletą czosnku jest to, że najprawdopodobniej zawsze masz go w kuchni, więc jest pod ręką!

Eukaliptus ma potężne właściwości zdrowotne.

Sięgnij więc po ząbek czosnku i dodaj do niego eukaliptusowy olejek eteryczny. Taki dodatek nie tylko wzmocni działanie czosnku, ale zneutralizuje też nieco jego zapach (nie zmniejszając przy tym właściwości odstraszających wszy).

Składniki

  • 1 szklanka octu (200 ml)
  • 1 ząbek czosnku
  • 10 kropli eukaliptusowego olejku eterycznego

Sposób przygotowania

  • Czosnek zetrzyj lub przeciśnij przez praskę. Następnie zmieszaj go z octem.
  • Odcedź powstałą mieszankę i przelej ją do pojemnika, najlepiej do butelki ze sprayem.
  • Dodaj olejek eukaliptusowy.
  • Mocno wstrząśnij przed każdym użyciem.

4. Ocet i olej kokosowy

Ostatni przepis na domowy środek zwalczający wszy u dzieci oparty jest o połączenie octu i oleju kokosowego. Ten roślinny olej staje się coraz bardziej popularny nie tylko ze względu na swoje właściwości spożywcze.

Olej kokosowy pozwoli Ci też pozbyć się patogenów z powierzchni skóry – również skóry głowy. Ponadto świetnie zatrzymuje w skórze nawilżenie!

Przygotuj balsam mieszając ocet z olejem kokosowym.

Składniki

  • 1 szklanka octu (200 ml)
  • ½ szklanki nierafinowanego oleju kokosowego (100 ml)

Sposób przygotowania

  • Podgrzej olej, aby się rozpuścił.
  • Następnie wlej oba składniki do słoika i dokładnie wymieszaj.
  • Pamiętaj, że olej kokosowy zastygnie w temperaturze poniżej 23ºC, więc ten balsam może wymagać podgrzania przed użyciem.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Meister, L., & Ochsendorf, F. (2016). Head Lice. Deutsches Arzteblatt International. https://doi.org/10.3238/arztebl.2016.0763
  • Sangaré, A. K., Doumbo, O. K., & Raoult, D. (2016). Management and Treatment of Human Lice. BioMed Research International. https://doi.org/10.1155/2016/8962685
  • Chang, P., & Solares, A. (2013). Pediculosis. Dermatologia Revista Mexicana.
  • Johnston CS, Gaas CA. Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect. MedGenMed. 2006;8(2):61. Published 2006 May 30.
  • Takano-Lee M, Edman JD, Mullens BA, Clark JM. Home remedies to control head lice: assessment of home remedies to control the human head louse, Pediculus humanus capitis (Anoplura: Pediculidae). J Pediatr Nurs. 2004;19(6):393-398. https://doi.org/10.1016/j.pedn.2004.11.002.
  • Young-Cheol Yang, Hoi-Seon Lee, JM Clark, Young-Joon Ahn, Actividad insecticida de aceites vegetales esenciales contra Pediculus humanus capitis (Anoplura: Pediculidae), Journal of Medical Entomology , Volumen 41, Número 4, 1 de julio de 2004, Páginas 699–704, https://doi.org/10.1603/0022-2585-41.4.699.
  • Di Campli, E., Di Bartolomeo, S., Delli Pizzi, P. et al. Actividad del aceite de árbol de té y nerolidol solo o en combinación contra Pediculus capitis (piojos) y sus huevos. Parasitol Res 111, 1985–1992 (2012). https://doi.org/10.1007/s00436-012-3045-0.
  • Bayan, L., Koulivand, PH y Gorji, A. (2014). Ajo: una revisión de los posibles efectos terapéuticos. Avicenna journal of phytomedicine , 4 (1), 1–14.
  • González González, Emilio (2013) Aplicación topica del ajo (Allium sativum) en dos presentaciones (tintura y polvo) como tratamiento de pediculosis en gallinas (Gallus gallus) de traspatio en san Lucas Sacatepéquez. Licenciatura thesis, Universidad de San Carlos de Guatemala.  http://www.repositorio.usac.edu.gt/2089/.
  • Burgess IF, Brunton ER, Burgess NA. Clinical trial showing superiority of a coconut and anise spray over permethrin 0.43% lotion for head louse infestation, ISRCTN96469780. Eur J Pediatr. 2010;169(1):55-62. doi:10.1007/s00431-009-0978-0.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.