5 wskazówek, jak zapobiec wypadkom w łazience

Aby zapobiec wypadkom w łazience, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć.
5 wskazówek, jak zapobiec wypadkom w łazience
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2023

Wzięcie prysznica może wydawać się czynnością nieszkodliwą. Jednak wiąże się z pewnym potencjalnym zagrożeniem. Dlatego warto wziąć pod uwagę wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w łazience, które pozwalają zapobiec wypadkom. Może dojść do upadku na wilgotnych powierzchniach, skaleczenia ostrymi przedmiotami, problemu z elektrycznością, a nawet zatrucia.

Szczególne środki ostrożności należy zachować w przypadku osób starszych lub małych dzieci, które są bardziej narażone na wypadki. Według statystyk osoby starsze częściej się przewracają w łazience. A jak podaje Wojewódzkie Centrum Zdrowia Dziecka w Buenos Aires, łazienka jest także miejscem wielu zdarzeń niebezpiecznych dla zdrowia małych dzieci.

Jakie są najczęstsze wypadki w łazience?

Do najczęstszych wypadków w łazience należą upadki. Chodzi o poślizgnięcia w wannie lub prysznicu spowodowane wilgocią. Pewnie już nie raz poślizgnąłeś się podczas kąpieli, więc rozumiesz o co nam chodzi.

Zdarzają się też poważniejsze wypadki, takie jak zakrztuszenie czy niezamierzone utonięcie w wannie. Przykre jest to, że dzieci często ulegają wypadkom z powodu braku nadzoru dorosłych.

Oparzenia to kolejny częsty rodzaj wypadków. Zwykle zdarzają się, gdy woda jest zbyt gorąca lub nadmiar pary podrażnia skórę.

W łazience istnieje również ryzyko porażenia prądem. Pamiętaj, że elektryczność i woda nie idą w parze. Jeśli obszar jest bardzo wilgotny i używasz urządzenia elektrycznego, takiego jak golarka, istnieje większe prawdopodobieństwo wypadku.

Częste dochodzi również do zatrucia chemikaliami lub lekami. Ludzie zwykle przechowują leki i chemikalia do czyszczenia w łazience. W tym wypadku dzieci znowu są narażone na przypadkowe połknięcie. Zgodnie z hiszpańskimi dokumentami istnieją ogólnie dostępne leki, które mogą doprowadzić do śmierci dziecka po jednorazowym zażyciu. Ryzyko związane z nieuwagą może więc zakończyć się tragicznie.

5 zasad bezpieczeństwa, które pomogą zapobiec wypadkom w łazience

Istnieją sposoby zapobiegania zdarzeniom, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego podajemy tutaj kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, aby zapobiec wypadkom w łazience. Zobacz i zastosuj.

1. Trzymaj wodę i elektryczność z dala od siebie

Unikaj wypadków elektrycznych, instalując gniazdka, żarówki i przełączniki w odpowiedniej odległości i jak najdalej od wody. W ten sposób kontakt między elektrycznością a wilgocią będzie mniejszy. W przypadku instrukcji budowlanych zgodnych z obowiązującymi normami wykonawcy w Hiszpanii korzystają z przepisów dotyczących elektrotechniki niskiego napięcia (Reglamento electrotécnico para baja tensión).

Każdy kraj ma zazwyczaj własne przepisy, z którymi możesz się zapoznać, więc pamiętaj, aby to zrobić.

Nie dotykaj też urządzenia, gdy jesteś mokry. Rób to tylko wtedy, gdy masz suche ręce. Jeśli więc chcesz wyprasować włosy, wysuszyć je suszarką lub się ogolić, lepiej uzbroić się w cierpliwość.

Upewnij się, żeby odłączyć produkty elektryczne, gdy przestajesz ich używać. Ponadto umieść je w innym pomieszczeniu, w którym nie ma wody, gdy nie będą już przydatne danego dnia.

2. Aby zapobiec wypadkom w łazience, zmniejsz ryzyko poślizgnięcia

Produkty takie jak szampony, odżywki, żele czy mydła mogą zawierać substancje, które powodują, że stają się śliskie. Dlatego stąpaj ostrożnie, aby uniknąć upadków pod prysznicem. Jeśli ich nie używasz, zamknij dobrze pojemniki, aby nie dopuścić do rozlania.

Wyjdź spod prysznica w butach z antypoślizgowymi podeszwami, które zapewniają większą stabilność. Chodzi o to, aby zwiększyć równowagę. Dobrym rozwiązaniem są też antypoślizgowe podłogi lub listwy antypoślizgowe, które przykleja się do prysznica lub wanny.

Maty antypoślizgowe pochłaniają wilgoć i zwiększają przyczepność do podłoża.

Przy wyjściu z prysznica można również zamontować podpórki zabezpieczające przed upadkiem. Są to metalowe elementy, których można się trzymać, aby zapobiec poślizgowi.

3. Nadzoruj dzieci, aby zapobiec utonięciu

Nigdy nie zostawiaj dziecka bez nadzoru w wannie. Według badań dotyczących tych wypadków brak opiekunów jest kluczowym czynnikiem ryzyka.

Możesz zainstalować siedziska lub kółka do kąpieli, w których dzieci siadają, aby mieć kontakt z wodą, pozostając w bezpiecznej, stałej pozycji. Ponadto istnieją zalecenia określone przez pediatrów, jeśli chodzi o kąpiel niemowlęcia.

Unikaj pozostawiania wody w wannie po kąpieli. Otwórz odpływ i pozwól, aby woda spłynęła. Zapomnienie o tym tworzy ryzyko, że maluch podejdzie do wanny i wpadnie do wody.

Upewnij się, że masz pod ręką wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli. W ten sposób nie musisz wybiegać z łazienki w poszukiwaniu tego, o czym zapomniałeś.

Jeśli czegoś potrzebujesz, najlepiej zawiń malucha w ręcznik i zabierz go ze sobą.

4. Reguluj temperaturę wody

Dostosuj temperaturę grzałki tak, aby nie przekraczała 45 °C, aby zapobiec wypadkom w łazience związanym z poparzeniem. Jeśli nie masz regulacji grzałki, włóż łokieć lub wnętrze nadgarstka, aby sprawdzić, jak gorąca jest woda. Jeśli masz małe dziecko, naucz je najpierw odkręcać kran z zimną wodą, a potem z ciepłą.

5. Bezpiecznie przechowuj leki

Przechowuj leki w wysokiej szafce, do której dzieci nie mają łatwego dostępu i która jest wyposażona w klucz lub dodatkowe zabezpieczenie. Postaraj się również zabezpieczyć pojemniki, których używasz do przechowywania leków, takie jak butelki czy kubki.

Nie przechowuj przedmiotów codziennego użytku razem z lekami. Mamy tu na myśli pasty do zębów, mydła lub szampony. Powinieneś mieć osobną szafkę na każdy rodzaj produktu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Nigdy nie przechowuj tych przedmiotów w swojej łazience

Jeśli zrobisz wszystko, by zapobiec w łazience zwiększysz bezpieczeństwo w domu

Najlepszą radą, aby uniknąć wszelkiego rodzaju wypadków, jest nadzór, przewidywanie i wykorzystanie mechanizmów, które już istnieją na rynku. Warto skorzystać z zaleceń hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia, jak zachować czujność:

  • Ostrzeż zagrożoną osobę, jeśli istnieje bezpośrednie ryzyko lub sytuacja, która może spowodować szkodę.
  • Oceń realne ryzyko i jego konsekwencje.
  • Przyjmij bezpieczną postawę: postępuj zgodnie z zasadami ostrożności, jeśli uznasz coś za ryzykowne.

Wypadki to nieszczęśliwe zdarzenia. Jednak nawet w obliczu ryzyka, możemy się przygotować, by zapobiec wypadkom zarówno w łazience jak i w innych częściach domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.