Wrzody żołądka - Naturalne lekarstwa
Wrzody żołądka to bardzo dokuczliwe schorzenie, wywoływane najczęściej przez takie czynniki jak stres, zła dieta czy długotrwałe stosowanie pewnych leków.
Jeśli cierpisz z powodu tej dolegliwości, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, w którym zdradzimy Ci kilka naturalnych sposobów na wrzody żołądka.
Stosując je regularnie i wprowadzając pewne zmiany do swojego życia, pożegnasz ból i dyskomfort, a także unikniesz dalszych komplikacji zdrowotnych.
Wrzody żołądka – co trzeba o nich wiedzieć?
Wrzody to zmiany chorobowe występujące w błonie śluzowej żołądka. Najczęściej są one wywoływane przez takie czynniki jak:
- obecność konkretnego szczepu bakterii (helicobacter pylori)
- stres
- siedzący tryb życia
- brak aktywności fizycznej
- nadmierne spożycie tłustych i pikantnych potraw
- nerwy
- stany lękowe
- złe nawyki żywieniowe
- stosowanie pewnych rodzajów leków (głównie przeciwzapalnych i przeciwbólowych)
Wrzody żołądka bywają bardzo bolesne, a u wielu pacjentów towarzyszą im także nudności i wymioty.
Jeśli leczenie nie jest podjęte odpowiednio wcześnie, choroba ta może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych i schorzeń, które wymagać będą interwencji chirurgicznej w celu odbudowania błony śluzowej. Wrzody żołądka zwiększają także ryzyko zachorowania na nowotwór.
Jak już wspominaliśmy, przyczyną występowania wrzodów jest bardzo często nieprawidłowa dieta. W związku z tym warto zastosować się do kilku poniższych porad:
- Zwiększ spożycie owoców i warzyw, a także białek roślinnych obecnych między innymi w orzechach czy fasoli.
- Wybieraj chude mięso, drób i ryby.
- Zamiast białego pieczywa, ryżu czy mąki wybieraj produkty pełnoziarniste.
- Unikaj alkoholu i kawy. Zrezygnuj z przetwarzanej żywności, kiełbasek, smażonego jedzenia oraz bardzo słodkich lub pikantnych produktów.
Przeczytaj również: Zdrowie żołądka – połączenia produktów mu szkodzą?
Naturalne lekarstwa na wrzody żołądka
Oprócz poprawy swoich nawyków żywieniowych, możesz także zwalczać wrzody żołądka innymi naturalnymi sposobami, takimi jak rośliny lecznicze, które przyspieszą proces regeneracji błony śluzowej.
Pamiętaj jednak, by przed ich wypróbowaniem, skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który określi zalecaną dla Ciebie dawkę i oceni, czy nie jesteś zagrożony skutkami ubocznymi. Oto nasze propozycje naturalnych sposobów leczenia wrzodów:
Koper
Roślina ta jest wykorzystywana w wielu różnych przepisach. Możesz kupić świeży koper, jednak nie jest on zalecany osobom cierpiącym na nadciśnienie, gdyż ma tendencję do pogłębiania tego problemu. Zamiast tego można za to wybrać wyciąg z lukrecji (DGL), który nie posiada skutków ubocznych.
Lukrecja ma zdolność chronienia żołądka przed czynnikami drażniącymi. Spróbuj stosować ją przed każdym posiłkiem, aby zapewnić wyściółce tego organu dodatkową ochronę.
Żeń-szeń
Żeń-szeń to produkt łatwo dostępny w większości sklepów, jako że jest już powszechnie znany ze swoich właściwości zdrowotnych.
Korzeń ten działa antybakteryjnie, pomaga więc zwalczyć wszelkie infekcje wywoływane przez helicobacter pylori. Dodatkowo, pomaga także zregenerować śluzówkę żołądka.
Aloes znakomicie zwalcza wrzody żołądka
Aloes to roślina o wszechstronnym zastosowaniu, zarówno wewnętrznym jak i zewnętrznym. Żel uzyskiwany z łodyg tej rośliny jest doskonałym środkiem przyspieszającym gojenie się ran, można więc skorzystać z tej jego właściwości również w przypadku uszkodzeń błony śluzowej żołądka.
Pij szklankę wody z żelem aloesowym codziennie na pusty żołądek. Można też spożywać łodygę w całości, oczywiście po usunięciu z niej kolców.
Jest to jeden z mniej znanych i zbadanych sposobów na wrzody żołądka, jednak przynosi znaczną ulgę w krótkim czasie. Stosuj go jednak rozważnie, gdyż w nadmiernej ilości aloes może mieć działanie przeczyszczające – nie spożywaj go więcej niż 2 razy w tygodniu.
Pieprz cayenne
Jest to pikantna przyprawa, która w nadmiarze może podrażniać żołądek, jednak badania wykazały, że jeden z głównych jej składników – kapsaicyna – ma w rzeczywistości działanie chroniące wyściółkę żołądka przed rozwojem bakterii, które mają tendencję do wywoływania wrzodów.
Przeczytaj również: Bóle żołądka na podłożu nerwowym – wylecz je ziołami
Kapusta na wrzody żołądka
Kapusta, a dokładniej sok z kapusty, to kolejny naturalny i skuteczny sposób na wrzody. Możesz przygotować go samodzielnie w blenderze, dodając odrobinę wody.
Zamiast soku możesz wykorzystać też świeżą kapustę do przygotowywania sałatek. Ważne jednak, by podawać ją na surowo.
Borówki
Te niepozorne i niewielkie owoce zyskują coraz większe rzesze fanów na całym świecie. Ich właściwości sprawiają bowiem, że są idealnym lekarstwem na problemy z nerkami, podwyższony cholesterol, nadwagę czy nadciśnienie.
Z kolei jeśli cierpisz na wrzody żołądka, pomoże Ci sok z borówek. Nie tylko zapobiegnie powstawaniu nowych wrzodów, ale także zredukuje stan zapalny i przyniesie ulgę układowi trawiennemu.
Nagietek
Te przepiękne pomarańczowe kwiaty są niezwykle korzystne dla skóry – posiadają bowiem zdolności regenerujące. Właśnie dlatego warto przygotować z nich napar, który pomoże Ci uporać się z wrzodami żołądka.
Składniki
- 1 garść kwiatów nagietka
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania
Doprowadź wodę do wrzenia i dodaj kwiaty. Pozostaw do zaparzenia na 5 minut, a następnie zdejmij z palnika i odstaw na kolejne 5 minut. Odcedź napar i dodaj łyżkę miodu, który ma działanie antybakteryjne. Pij od razu po przygotowaniu.
Zielona herbata
A konkretniej zielona herbata lub jakikolwiek inny produkt o dużej zawartości przeciwutleniaczy. Zamiast zielonej herbaty możesz więc wybrać między innymi:
- ciemne winogrona
- jabłka
- śliwki
- pietruszkę
- soję
- soczewicę
Badania wykazały, że wszystkie te produkty posiadają zdolność redukowania stanu zapalnego i zapobiegają rozwojowi bakterii w żołądku.
Zawarte w nich przeciwutleniacze przyspieszą również proces odbudowy wyściółki żołądka. Wzbogać swoją dietę w wymienione wyżej produkty i ciesz się szybkimi efektami w walce z nieżytem żołądka.
Banany na wrzody żołądka
Jak donoszą naukowcy, banany pomagają chronić błonę śluzową żołądka przed powstawaniem wrzodów. Dzieje się tak za sprawą proteazy, która posiada właściwości bakteriobójcze.
Co więcej, wzmacnia ona ścianki żołądka i zwiększa produkcję wydzieliny, dzięki czemu szkodliwe kwasy żołądkowe nie są już zagrożeniem dla tego organu.