Wrzody żołądka i dwunastnicy? Dowiedz się więcej!
Wrzody żołądka i dwunastnicy to nadżerki lub rany pojawiające się na wyściółce żołądka. Kiedy występują w górnej części jelita cienkiego, nazywamy je wrzodami dwunastnicy.
Co powoduje wrzody żołądka i dwunastnicy?
- Nadmierne wydzielanie kwasów: utrata równowagi kwasu żołądkowego z powodu nadmiernej produkcji kwasu solnego (kwasu potrzebnego do wspomagania trawienia) może powodować pojawienie się wrzodów trawiennych.
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): długotrwałe i nadmierne stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, w celu złagodzenia bólu, stanu zapalnego i gorączki, zwiększa ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i choroby wrzodowej.
- Stres, tytoń i alkohol: sprzyjają pojawieniu się wrzodów trawiennych.
Z drugiej strony wiemy, że istnieje bezpośredni związek między wrzodami żołądka i dwunastnicy a zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Charakterystyczna spiralna morfologia tej bakterii ułatwia jej przenikanie do błony śluzowej żołądka, przyleganie do niej i wytwarzanie toksyn, które powodują stan zapalny i pojawienie się wrzodów.
Szacuje się, że około 50% światowej populacji może być zakażonych H. pylori, chociaż tylko u 15% osób zakażonych tym mikroorganizmem przez całe życie rozwiną się wrzody żołądka i dwunastnicy.
Czytaj więcej: Wirusy a bakterie – najważniejsze różnice między nimi
Jakie są objawy?
Najczęstsze objawy związane z wrzodami żołądka i dwunastnicy to:
- Ból brzucha: głównym objawem jest pieczenie w jamie brzusznej. Zwykle uspokaja się po jedzeniu lub po zażyciu leków zobojętniających. W przypadku wrzodów żołądka ból jest bardziej charakterystyczny bezpośrednio po posiłku.
- Zgaga lub uczucie pieczenia w przełyku.
- Nudności i wymioty.
- Zmiany w ruchach jelit i obrzęk lub wzdęcia brzucha.
Możesz również doświadczyć bezobjawowego owrzodzenia, w którym dyskomfort nie jest tak charakterystyczny i jest rozpoznawany dopiero w przypadku wystąpienia poważniejszych powikłań, takich jak:
- Krwotok z przewodu pokarmowego: występują krwawe wymioty (pacjent wymiotuje krwią) i melena (czarne stolce spowodowane krwią w stolcu).
- Perforacja: wrzód pogłębia się aż do perforacji błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.
- Zwężenie żołądka: występuje, gdy obszar łączący żołądek i dwunastnicę jest zwężony, a pacjent ma uczucie sytości po bardzo niewielkim posiłku.
Jak to zdiagnozować?
Wrzody żołądka i dwunastnicy są wykrywalne poprzez test na Helicobacter pylori.
Rozpoznanie wrzodów żołądka i dwunastnicy jest dokonywane na podstawie historii choroby pacjenta, charakterystycznych objawów, które wykazuje, badania fizykalnego oraz wszelkich dodatkowych badań, które lekarz uzna za właściwe.
W celu postawienia diagnozy lekarze zwykle koncentrują się na wizualizacji wrzodu i wykryciu bakterii Helicobacter pylori.
Metody skoncentrowane na wizualizacji owrzodzenia
- Endoskopia przewodu pokarmowego: lekarze wprowadzają przez usta i przełyk rurkę z małą kamerą. To pozwala im zobaczyć cały przewód pokarmowy i wykryć wszelkie nieprawidłowości. Jeśli wykryją wrzodziejącą zmianę, pobiorą próbkę tkanki (biopsję) do analizy.
Metody skoncentrowane na wykrywaniu Helicobacter pylori
- Testy serologiczne do wykrywania przeciwciał przeciwko temu organizmowi.
- Wykrywanie Helicobacter w próbkach kału.
- Test oddechu: polega na najpierw spożyciu płynu z mocznikiem znakowanym węglem, a następnie na przedmuchaniu rurki w celu ustalenia, czy wydychany CO2 zawiera znaczony węgiel. To wskazywałoby, czy bakterie go metabolizowały, a zatem potwierdzałyby obecność helicobacter.
Na czym polega leczenie?
Leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów i zmniejszaniu bólu za pomocą metod farmakologicznych.
Leki zobojętniające kwas i chroniące żołądek
- Inhibitory pompy protonowej: takie jak dobrze znany omeprazol, który jest odpowiedzialny za blokowanie wydzielania kwasu solnego z żołądka.
- Antagoniści receptora H2: przykładem jest ranitydyna.
Leki wskazane w leczeniu Helicobacter pylori
Zabieg mający na celu wyeliminowanie tego mikroorganizmu polega na zastosowaniu inhibitora pompy protonowej w celu zmniejszenia wydzielania kwasu w połączeniu z antybiotykami, które zabijają bakterie.
Przez kilka dni będziesz przyjmować leki, a następnie powtórzysz test oddechowy, który potwierdzi, czy infekcja ustąpiła.
Leczenie powikłań owrzodzeń trawiennych, takich jak krwawienie lub perforacja, wymaga endoskopii i kauteryzacji krwawienia. W przypadku perforacji pacjent będzie wymagał pilnej interwencji chirurgicznej.
Zapobieganie wrzodom żołądka
Zapobieganie chorobom wrzodowym jest w Twoich rękach. Nie nadużywanie leków przeciwzapalnych, napojów bogatych w kofeinę, unikanie tytoniu i zdrowa dieta zmniejszają ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fundación Española del Aparato Digestivo (FEAD). Inicio. Enfermedades y síntomas. Úlcera péptica: https://www.saludigestivo.es/enfermedades-digestivas-y-sintomas/ulcera-peptica/#tratamien
- Shiotani A, Graham DY. Pathogenesis and therapy of gastric and duodenal ulcer disease. Med Clin North Am. 2002; 86: 1447-1466
- Agencia Española de Medicamentos y Productos Sanitarios. CIMA. Nexium mups 20 mg. Ficha técnica: https://cima.aemps.es/cima/dochtml/ft/63436/FT_63436.html
- Agencia Española de Medicamentos y Productos Sanitarios. CIMA. Alquen 150 mg. Ficha técnica: https://cima.aemps.es/cima/dochtml/ft/60298/FT_60298.html