Wrotycz maruna - korzyści i przeciwwskazania
Wrotycz maruna to roślina o naukowej nazwie Tanacetum parthenium , należąca do rodziny Asteraceae, do której należą również chryzantemy i stokrotki. Co ciekawe, niektórzy nazywają go „dużą stokrotką”, ze względu na uderzające żółte kwiaty z białymi listkami.
Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, ale rozprzestrzenił się na części Europy, Azji i Afryki Północnej. Od połowy XIX wieku został wprowadzony do niektórych części Stanów Zjednoczonych. Dziś znany jest zarówno z zastosowań ozdobnych, jak i leczniczych.
Jak opisano szczegółowo w przeglądzie udostępnionym w Pharmacognosy Reviews , przypisuje się mu właściwości przeciwzapalne, kardiotoniczne, przeciwskurczowe i przeciwnowotworowe. Wynika to głównie z zawartości fitoskładników, w tym flawonoidów, laktonów seskwiterpenowych i pinenów. Chcieć wiedzieć więcej?
Wrotycz maruna – główne zalety
Wrotycz maruna jest często mylony z rumiankiem (Matricaria chamomilla), ze względu na podobieństwo kwiatów. Kwiaty wrotyczu są jednak nieco większe i zwykle wydzielają silny, gorzki zapach. Ponadto różni się również jego skład i zastosowania lecznicze. Spójrzmy.
Łagodzi migreny
Jednym z głównych zastosowań wrotyczu jest łagodzenie migreny. Zarówno napar, jak i inne pochodzące z niego suplementy są często stosowane w celu złagodzenia tej dolegliwości. W związku z tym badanie probówkowe ogłoszone w czasopiśmie Pain wykazało interesujące odkrycia.
Naukowcy ustalili, że partenolid – jeden z aktywnych związków rośliny – pomaga hamować receptory serotoninowe, jednocześnie zmniejszając rozszerzenie naczyń krwionośnych, stany zapalne i skurcze mięśni gładkich. Dzięki temu pomaga zmniejszyć częstotliwość i intensywność napadów migreny.
Przeczytaj również: Zioła na nadciśnienie – 5 skutecznych remediów
Działa przeciwbólowo
Migrena nie jest jedynym bólem, który można złagodzić za pomocą wrotyczu. W czasopiśmie Phytomedicine doniesiono o badaniu na zwierzętach, które sugeruje działanie przeciwbólowe w innych rodzajach bólu. Mówiąc dokładniej, naukowcy doszli do wniosku, że może pomóc złagodzić ostry ból, ból neuropatyczny oraz ból stawów.
Potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić te właściwości u ludzi.
Właściwości przeciwlękowe i przeciwdepresyjne
W medycynie ludowej roślina ta wykorzystywana była jako sprzymierzeniec poprawiający nastrój w stanach lękowych i depresyjnych. Jednak u ludzi nie ma dowodów na potwierdzenie takich efektów.
Podobnie jak w poprzednim przypadku, badanie na myszach, opublikowane w Journal of Ethnopharmacology sugeruje, że roślina ma potencjał terapeutyczny. Stwierdza, że T. parthenium ma mechanizm działania podobny do leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych, działając na układ GABAergiczny.
Bezpieczeństwo i możliwe skutki uboczne
Doustne spożywanie gorączki jest uważane za bezpieczne dla większości ludzi. Suplementy i infuzje są zwykle sugerowane przez okres do 4 miesięcy.
Jednak niektórzy ludzie doświadczają niepożądanych reakcji, takich jak:
- Biegunka
- Wzdęcia
- Niestrawność
- Zaparcie
- Zgaga
- Nudności i wymioty
- Zmiany menstruacyjne
Gdy do nich dochodzi, najlepiej przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Z drugiej strony, ze względu na brak badań dotyczących jego bezpieczeństwa, jego spożywanie nie jest zalecane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Ani u pacjentów z alergią na ambrozję w wywiadzie.
Ze względu na zawartość partenolidów nie zaleca się żucia świeżych liści rośliny. Substancja ta jest drażniąca i może prowadzić do problemów, takich jak owrzodzenia jamy ustnej, obrzęk lub utrata smaku. Nie należy go stosować bezpośrednio na skórę.
Dawkowanie i zalecenia
Wrotycz maruna można kupić w postaci tabletek, proszku lub suszonych liści. Napar jest zwykle tradycyjną formą spożycia. Jednak nie ustalono dokładnej dawki. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta.
Magazyn Drugs podaje, że w przypadku migreny dawka może wahać się od 50 do 150 mg dziennie. Kuracja trwa maksymalnie 4 miesiące. Najlepiej jednak najpierw skonsultować się z lekarzem.
Zarówno w migrenie, jak i innych dolegliwościach, wrotycz maruna jest tylko uzupełnieniem. Dlatego nie powinien stanowi gwnego leczenia. Powinny mu towarzyszyć inne środki pielęgnacyjne lub terapeutyczne sugerowane przez specjalistę.
Niektóre możliwe działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku łączenia wrotyczu z lekami, takimi jak:
- Leki przeciwzakrzepowe lub suplementy
- Niesteroidowe środki przeciwzapalne
- Leki prozakrzepowe
- Salicylany
O czym należy pamiętać o gorączce?
Wrotycz maruna stał się popularny jako adiuwant w celu zmniejszenia objawów migreny i ich nawrotów. Próby i badania naukowe na zwierzętach potwierdzają te korzyści. Potrzebne są jednak bardziej rozstrzygające badania na ludziach, aby je potwierdzić.
Wrotycz może być przydatny w leczeniu innych dolegliwości, ale wciąż brakuje na to dowodów. W każdym razie jest to ogólnie dobrze tolerowany suplement ziołowy dla większości ludzi. Zaleca się ostrożne spożywanie, najlepiej pod nadzorem lekarza.
To może Cię zainteresować ...