Wrotycz maruna - korzyści i przeciwwskazania

W medycynie naturalnej ziele gorączki stosuje się w celu obniżenia gorączki i różnych dolegliwości. Powiemy Ci, co nauka mówi o jej zastosowaniach leczniczych.
Wrotycz maruna - korzyści i przeciwwskazania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Wrotycz maruna to roślina o naukowej nazwie Tanacetum parthenium , należąca do rodziny Asteraceae, do której należą również chryzantemy i stokrotki. Co ciekawe, niektórzy nazywają go „dużą stokrotką”, ze względu na uderzające żółte kwiaty z białymi listkami.

Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, ale rozprzestrzenił się na części Europy, Azji i Afryki Północnej. Od połowy XIX wieku został wprowadzony do niektórych części Stanów Zjednoczonych. Dziś znany jest zarówno z zastosowań ozdobnych, jak i leczniczych.

Jak opisano szczegółowo w przeglądzie udostępnionym w Pharmacognosy Reviews , przypisuje się mu właściwości przeciwzapalne, kardiotoniczne, przeciwskurczowe i przeciwnowotworowe. Wynika to głównie z zawartości fitoskładników, w tym flawonoidów, laktonów seskwiterpenowych i pinenów. Chcieć wiedzieć więcej?

Wrotycz maruna – główne zalety

Wrotycz maruna jest często mylony z rumiankiem (Matricaria chamomilla), ze względu na podobieństwo kwiatów. Kwiaty wrotyczu są jednak nieco większe i zwykle wydzielają silny, gorzki zapach. Ponadto różni się również jego skład i zastosowania lecznicze. Spójrzmy.

Rumianek.
Rumianek rumiankowy.

Łagodzi migreny

Jednym z głównych zastosowań wrotyczu jest łagodzenie migreny. Zarówno napar, jak i inne pochodzące z niego suplementy są często stosowane w celu złagodzenia tej dolegliwości. W związku z tym badanie probówkowe ogłoszone w czasopiśmie Pain wykazało interesujące odkrycia.

Naukowcy ustalili, że partenolid – jeden z aktywnych związków rośliny – pomaga hamować receptory serotoninowe, jednocześnie zmniejszając rozszerzenie naczyń krwionośnych, stany zapalne i skurcze mięśni gładkich. Dzięki temu pomaga zmniejszyć częstotliwość i intensywność napadów migreny.

Działa przeciwbólowo

Migrena nie jest jedynym bólem, który można złagodzić za pomocą wrotyczu. W czasopiśmie Phytomedicine doniesiono o badaniu na zwierzętach, które sugeruje działanie przeciwbólowe w innych rodzajach bólu. Mówiąc dokładniej, naukowcy doszli do wniosku, że może pomóc złagodzić ostry ból, ból neuropatyczny oraz ból stawów.

Potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić te właściwości u ludzi.

Właściwości przeciwlękowe i przeciwdepresyjne

W medycynie ludowej roślina ta wykorzystywana była jako sprzymierzeniec poprawiający nastrój w stanach lękowych i depresyjnych. Jednak u ludzi nie ma dowodów na potwierdzenie takich efektów.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, badanie na myszach, opublikowane w Journal of Ethnopharmacology sugeruje, że roślina ma potencjał terapeutyczny. Stwierdza, że T. parthenium ma mechanizm działania podobny do leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych, działając na układ GABAergiczny.

Bezpieczeństwo i możliwe skutki uboczne

Doustne spożywanie gorączki jest uważane za bezpieczne dla większości ludzi. Suplementy i infuzje są zwykle sugerowane przez okres do 4 miesięcy.

Jednak niektórzy ludzie doświadczają niepożądanych reakcji, takich jak:

  • Biegunka
  • Wzdęcia
  • Niestrawność
  • Zaparcie
  • Zgaga
  • Nudności i wymioty
  • Zmiany menstruacyjne

Gdy do nich dochodzi, najlepiej przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Z drugiej strony, ze względu na brak badań dotyczących jego bezpieczeństwa, jego spożywanie nie jest zalecane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Ani u pacjentów z alergią na ambrozję w wywiadzie.

Ze względu na zawartość partenolidów nie zaleca się żucia świeżych liści rośliny. Substancja ta jest drażniąca i może prowadzić do problemów, takich jak owrzodzenia jamy ustnej, obrzęk lub utrata smaku. Nie należy go stosować bezpośrednio na skórę.

Wrotycz maruna może powodować owrzodzenia.
Owrzodzenie w jamie ustnej jest częstym działaniem niepożądanym zioła, gdy jego świeże liście są spożywane bezpośrednio.

Dawkowanie i zalecenia

Wrotycz maruna można kupić w postaci tabletek, proszku lub suszonych liści. Napar jest zwykle tradycyjną formą spożycia. Jednak nie ustalono dokładnej dawki. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta.

Magazyn Drugs podaje, że w przypadku migreny dawka może wahać się od 50 do 150 mg dziennie. Kuracja trwa maksymalnie 4 miesiące. Najlepiej jednak najpierw skonsultować się z lekarzem.

Zarówno w migrenie, jak i innych dolegliwościach, wrotycz maruna jest tylko uzupełnieniem. Dlatego nie powinien stanowi gwnego leczenia. Powinny mu towarzyszyć inne środki pielęgnacyjne lub terapeutyczne sugerowane przez specjalistę.

Niektóre możliwe działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku łączenia wrotyczu z lekami, takimi jak:

  • Leki przeciwzakrzepowe lub suplementy
  • Niesteroidowe środki przeciwzapalne
  • Leki prozakrzepowe
  • Salicylany

O czym należy pamiętać o gorączce?

Wrotycz maruna stał się popularny jako adiuwant w celu zmniejszenia objawów migreny i ich nawrotów. Próby i badania naukowe na zwierzętach potwierdzają te korzyści. Potrzebne są jednak bardziej rozstrzygające badania na ludziach, aby je potwierdzić.

Wrotycz może być przydatny w leczeniu innych dolegliwości, ale wciąż brakuje na to dowodów. W każdym razie jest to ogólnie dobrze tolerowany suplement ziołowy dla większości ludzi. Zaleca się ostrożne spożywanie, najlepiej pod nadzorem lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pareek A, Suthar M, Rathore GS, Bansal V. Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review. Pharmacogn Rev. 2011 Jan;5(9):103-10. doi: 10.4103/0973-7847.79105. PMID: 22096324; PMCID: PMC3210009.
  • Materazzi S, Benemei S, Fusi C, Gualdani R, De Siena G, Vastani N, Andersson DA, Trevisan G, Moncelli MR, Wei X, Dussor G, Pollastro F, Patacchini R, Appendino G, Geppetti P, Nassini R. Parthenolide inhibits nociception and neurogenic vasodilatation in the trigeminovascular system by targeting the TRPA1 channel. Pain. 2013 Dec;154(12):2750-2758. doi: 10.1016/j.pain.2013.08.002. Epub 2013 Aug 8. PMID: 23933184; PMCID: PMC3843982.
  • Di Cesare Mannelli L, Tenci B, Zanardelli M, Maidecchi A, Lugli A, Mattoli L, Ghelardini C. Widespread pain reliever profile of a flower extract of Tanacetum parthenium. Phytomedicine. 2015 Jul 15;22(7-8):752-8. doi: 10.1016/j.phymed.2015.05.006. Epub 2015 May 27. PMID: 26141762.
  • Ernst E, Pittler MH. The efficacy and safety of feverfew (Tanacetum parthenium L.): an update of a systematic review. 2000. In: Database of Abstracts of Reviews of Effects (DARE): Quality-assessed Reviews [Internet]. York (UK): Centre for Reviews and Dissemination (UK); 1995-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK68266/
  • Killoran CE, Crawford GH, Pedvis-Leftick A. Two cases of compositae dermatitis exacerbated by moisturizer containing feverfew. Dermatitis. 2007 Dec;18(4):225-9. doi: 10.2310/6620.2007.06063. PMID: 18021604.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.