Wrastające włosy? Pożegnaj ten problem

Do usuwania wrastających włosów nie należy wykorzystywać pęsety, gdyż nieprawidłowo przeprowadzony zabieg może doprowadzić do infekcji.
Wrastające włosy? Pożegnaj ten problem

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wrastające włosy to bolesny i uciążliwy problem. Wiele z nas oddałoby wiele, by wreszcie móc się z nim uporać. Trzeba jednak wiedzieć, że konieczna jest odpowiednia technika, która nie podrażni skóry i nie wywoła infekcji.

Chcesz raz na zawsze pożegnać wrastające włosy? Przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka najlepszych sposobów.

Wrastające włosy – Jak tego uniknąć?

Kiedy mieszek włosowy chce wydostać się na powierzchnię, musi przebić delikatną warstwę skóry. Czasami jednak jest zbyt słaby, a skóra zbyt gruba, by mu się to udało. Kiedy włos nie może wyrosnąć spod skóry, zaczyna rozwijać się pod nią, w kierunku przeciwnym do naturalnego. Właśnie wtedy najczęściej orientujemy się, że coś jest nie tak.

Metody polegające na wyrywaniu włosów, takie jak depilacja woskiem są szybkie i efektywne, mogą jednak wywoływać różne reakcje alergiczne, podrażniać skórę czy nawet prowadzić do wrastania włosków.

Jeśli wrastające włosy to również Twój problem, sięgnij lepiej po metody depilacji mniej inwazyjne dla Twojej skóry. Aby usunąć owłosienie wybierz golarkę lub krem do depilacji.

Nawilżanie skóry

Regularne złuszczanie naskórka

Kluczowym rozwiązaniem, by nie rozwinęły się takie problemy jak wrastające włosy, jest regularne złuszczanie naskórka, tak aby martwe komórki nie odkładały się na powierzchni skóry i nie blokowały mieszków włosowych.

Możesz wykorzystać do tego komercyjne produkty złuszczające, naturalny peeling lub specjalną rękawicę z końskiego włosia. Zabieg ten przeprowadzaj 2-3 razy w tygodniu, aby wrastające włosy nie powracały.

Nawadnianie

Nawadniając się od wewnątrz i nawilżające skórę od zewnątrz zapobiegasz jej wysuszaniu i wielu towarzyszącym temu dolegliwościom. Jeśli Twoja skóra jest sucha i twarda, mieszek nie będzie w stanie przebić się przez nią na zewnątrz, a stąd właśnie biorą się takie bolesne problemy jak wrastające włosy.

Nawadnianie organizmu

Ciepła woda

Jest to bardzo prosty i skuteczny trik – przed depilacją weź gorącą kąpiel, która nie tylko nawilży skórę, ale także otworzy pory, co ułatwi usunięcie włosów. Jeśli już cierpisz z powodu wrastających włosów, przykładaj na skórę kompresy z gorącej wody, co zmiękczy skórę i pomoże mieszkom wydostać się na zewnątrz.

Podsmażana cebula

Jeśli zauważyłaś u siebie wrastające włosy i niepokoisz się o bąbel, który pojawi się na skórze, podsmaż odrobinę cebuli i przyłóż do tego miejsca. Taki zabieg sprawi, że pęcherz pęknie, a włos będzie mógł przebić się przez warstwę skóry.

Cebule

Leki na trądzik

Pod pewnymi względami wrastające włosy to problem zbliżony do trądziku, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że krostkach czy pęcherzach gromadzi się ropa. Na wrastające włosy możesz więc zaaplikować leki czy maści na trądzik, np. kwas salicylowy czy nadtlenek benzoilu.

Unikaj pęset!

Bardzo często, gdy widzimy, że włos nie może wydostać się na zewnątrz, chcemy mu pomóc i na siłę usuwamy go pęsetą. Jest to jednak poważny błąd, gdyż zabieg nieprzeprowadzony prawidłowo może doprowadzić do rozwinięcia się infekcji.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz użyć pęsety pamiętaj, żeby zawsze zdezynfekować zarówno ją, jak i ranę, na przykład kwasem glikolowym. Gdy zauważysz objawy infekcji czy stanu zapalnego, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Wszystkie opisane wyżej sposoby, wraz z regularnym peelingiem, powinny wystarczyć, by uporać się z wrastającymi włosami. Zwalczając stan zapalny i ułatwiając włosom wydostanie się spod skóry, możesz wreszcie pożegnać ten nieestetyczny i bolesny problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anand P, Sarin N, Misri R, Khurana VK. Eruptive Vellus Hair Cyst: An Uncommon and Underdiagnosed Entity. Int J Trichology. 2018;10(1):31–33. doi:10.4103/ijt.ijt_61_17
  • Grajqevci-Kotori M, Kocinaj A. Exfoliative Skin-peeling, Benefits from This Procedure and Our Experience. Med Arch. 2015;69(6):414–416. doi:10.5455/medarh.2015.69.414-416
  • Kraft J, Freiman A. Management of acne. CMAJ. 2011;183(7):E430–E435. doi:10.1503/cmaj.090374

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.