Worki pod oczami - zwalcz je 6 naturalnymi metodami!
Worki pod oczami często są oznaką starzenia się skóry. Pojawiają się, ponieważ tkanki oraz mięśnie wokół oczu ulegają osłabieniu. Sprawia to, że skóra pod oczami wygląda na opuchniętą oraz obwisłą. Bez wątpienia żadna kobieta nie jest z tego zadowolona.
Worki pod oczami mogą się jednak pojawić również u osób młodych z powodu zaburzenia gospodarki hormonalnej, zatrzymania płynów w organizmie czy też w związku z problemami z krążeniem.
Chociaż często uważane są za zwyczajny problem estetyczny, większość z nas stara się im zapobiegać oraz zmniejszać ich widoczność, aby ich twarz nie wyglądała na przemęczoną.
Na szczęście istnieje obecnie wiele znanych nawyków oraz kuracji, które mogą pomóc nam zmniejszyć worki pod oczami bez potrzeby chirurgicznej interwencji.
Pragniemy skorzystać z tej okazji i podzielić się najpowszechniejszymi przyczynami ich powstawania oraz przedstawić kilka naturalnych metod na ich zwalczanie.
Przyczyny pojawiania się worków pod oczami
Worki pod oczami mogą być rezultatem biologicznego procesu starzenia się skóry. Tkanki oraz mięśnie składające się na powieki stają się coraz słabsze i zaczynają wiotczeć.
Inne czynniki to:
- Zatrzymanie płynów w organizmie
- Zmiany hormonalne
- Brak snu
- Alergie i choroby skóry
- Uwarunkowania genetyczne
Symptomy związane z workami pod oczami
Wyraźne stany zapalne pod oczami są głównym objawem worków pod oczami. Czasami opuchliźnie towarzyszy:
- Obwisła skóra
- Cienie pod oczami
- Zmęczone oraz podrażnione oczy
Worki pod oczami – naturalne metody leczenia
Obecnie istnieje wiele maseczek i kremów, które odżywiają skórę oraz ograniczają pojawianie się worków pod oczami. Jednakże ważne jest, by pamiętać o innych metodach, które mogą uzupełnić efekt komercyjnych kosmetyków.
1. Ogranicz spożycie soli
Nadmierne spożycie soli może powodować zatrzymanie płynów, co w następstwie prowadzi między innymi do pojawiania się worków pod oczami.
Ważne, abyśmy nie dodawali dużej ilości soli do posiłków przygotowywanych w domu oraz ograniczyli spożywanie produktów, które są nią przepełnione, m.in.:
- Kiełbasa
- Puszkowana żywność
- Wypieki
- Żywność smażona i pakowana
- Wędzone sery
Przeczytaj również: Pozbądź się nadmiaru soli z organizmu
2. Porządny sen
Relaksujący sen może zniwelować zmęczony wygląd oraz worki pod oczami.
- Sypianie 7-8 godzin dziennie gwarantuje nam dobre dotlenienie skóry, a to z kolei czyni ją świeżą i młodą.
- Dobrze jest spać z głową położoną nieco wyżej niż reszta ciała. Pozwala to na lepsze krążenie, a płyny nie gromadzą się w okolicach twarzy.
3. Pijaj więcej wody
Nie pijanie wystarczającej ilości wody ogranicza zdolność naszego organizmu do usuwania nagromadzonych płynów oraz negatywnie wpływa na krążenie i zdrowie skóry.
Ważne jest, aby pić 6-8 szklanek wody dziennie lub innych zdrowych płynów.
4. Myj twarz zimną wodą
Mycie twarzy zimną wodą jest świetną terapią na pobudzenie krążenia krwi w okolicach oczu.
Ta prosta metoda sprawia, że worki pod oczami są mniej widoczne, a także pozostawia skórę dobrze nawilżoną i o świeżym wyglądzie przez dłuższy czas.
Ponadto warto zauważyć, że gorąca woda zmywa naturalne oleje produkowane przez skórę, co sprawia, że jest ona bardziej osłabiona i traci jędrność.
5. Zastosuj okład z ziemniaków
Ziemniaki posiadają właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają worki pod oczami. Ich bezpośredni kontakt odświeża naszą skórę, a także działa relaksująco zmniejszając uczucie zmęczenia.
Schłódź plasterki ziemniaka w zamrażarce, a następne połóż je na zamknięte oczy na 5-10 minut.
6. Przyłóż do oczu łyżkę
Zwyczajna łyżka może stać się świetnym narzędziem, by ofiarować oczom świeży oraz odmłodzony wygląd.
Przedmiot ten masuje okolice oczu, pobudza krążenie oraz ujędrnia skórę, co zapobiega jej opadaniu.
- Umieść kilka łyżek w zamrażarce, a kiedy będą już schłodzone połóż je na zamkniętych oczach.
- Masuj okolice oczu, aż łyżka się ogrzeje.
- Aby otrzymać najlepsze rezultaty, stosuj tą kurację przez 5-10 minut.
Przeczytaj również: Masaż skóry łyżką – odkryj ten niesamowity sposób
Czy Twoja twarz wygląda na zmęczoną ze względu na worki pod oczami? Pamiętaj o powyższych wskazówkach oraz walcz z zapaleniami, aby Twoja skóra wyglądała na świeżą i odmłodzoną.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Trumble, T. N., & Southwood, L. L. (2014). Skin. In Equine Emergency and Critical Care Medicine. https://doi.org/10.1201/b17486
- Nutrition for Healthy Skin. (2010). Nutrition for Healthy Skin. https://doi.org/10.1007/978-3-642-12264-4
- Elias, P. M., & Wakefield, J. S. (2011). Skin barrier function. In Nutrition for Healthy Skin: Strategies for Clinical and Cosmetic Practice. https://doi.org/10.1007/978-3-642-12264-4_4
- Freitag, F. M., & Cestari, T. F. (2007). What causes dark circles under the eyes? Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1473-2165.2007.00324.x