Woda zasadowa - regulujemy pH naszego organizmu
Woda jest bardzo ważną częścią naszego ciała. Oprócz tego, że stanowi niemal 60% jego masy, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu organów. Woda musi być dostarczana do organizmu regularnie. Aby być odpowiednio nawodnionym, eksperci mówią o wypijaniu 6 – 8 szklanek dziennie.
Niewątpliwie, aby móc cieszyć się wszystkimi właściwościami, których dostarcza nam woda, musi być ona odpowiedniej jakości i z odpowiednim współczynnikiem zasadowym.
Woda z kranu – ostrożnie!
Woda z kranu może wyglądać na pitną, ale prawda jest taka, że w większości przypadków jest pełna chloru, antybiotyków, hormonów, zanieczyszczeń i metali, które trafiają bezpośrednio do naszego organizmu.
Woda nieodpowiedniej jakości może wpłynąć na nasz system immunologiczny, spowodować różne rodzaje chorób i zaszkodzić układowi trawiennemu. Dlatego też należy sięgać po nią świadomie, starając się, żeby była jak najlepszej jakości. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się zdrowiem.
Woda zasadowa reguluje pH
Na pewno nieraz słyszałaś o równowadze kwasowo – zasadowej organizmu. Jeżeli nieodpowiednio się odżywiamy i prowadzimy siedzący tryb życia, nasze ciało najprawdopodobniej jest zakwaszone, niosąc za sobą problemy gastryczne, ciągłe zmęczenie, nadwagę i choroby.
Aby zmniejszyć kwasowość naszego organizmu, najważniejszą rolę spełnia zarówno wysokiej jakości woda, jak też niektóre produkty spożywcze, zdolne wyregulować poziom pH.
pH mierzy się w skali od 0 do 14. 7 jest punktem neutralnym. Powyżej 7 mówimy o stanie zasadowym, a poniżej 7 o stanie kwasowym. Zdrowy organizm powinien mieć pH pomiędzy 7,35 y 7,45.
Jednym ze sposobów na znormalizowanie pH w organizmie jest woda zasadowa. Można ją uzyskać za sprawą kosztownych systemów filtrujących. Istnieją też domowe sposoby, dzięki którym nasza woda zasadowa będzie równie skuteczna, ale dużo bardziej ekonomiczna.
Woda zasadowa – przepis#1
Ten przepis jest jednym z najbardziej popularnych na całym świecie. Zawiera tanie składniki i jest bardzo łatwy w przygotowaniu.
Składniki
- 1 dzbanek czystej wody.
- 1 świeża cytryna.
- 1 łyżeczka różowej soli himalajskiej.
Sposób przygotowania
Do dzbanka czystej wody wrzucamy pokrojoną na osiem części cytrynę. Dodajemy łyżeczkę różowej soli himalajskiej i przykrywamy. Odstawiamy na 12 godzin w temperaturze pokojowej. Następnego ranka, przed śniadaniem, wypijamy 3 szklanki.
Woda zasadowa – przepis#2
Drugi sposób jest niezwykle prosty. Wystarczy gotować wodę przez 5 minut. pH wody wynosi standardowo 7,2. Jeżeli ją zagotujemy i poczekamy aż ostygnie, pH wzrasta do 8,4.
Niektórzy twierdzą, że przegotowaną wodę powinno się pić na ciepło. Prawda jest taka, że po ostygnięciu zachowuje swoją zasadowość. Ważne, żeby przechowywać ją w szklanej, zamkniętej butelce. Ewentualnie można użyć pojemnika ze stali nierdzewnej.
Woda zasadowa – przepis#3
Ostatnim sposobem, którym się z Wami podzielimy, to woda z dodatkiem niezastąpionej sody oczyszczonej.
Sposób przygotowania
Wystarczy, że dodasz łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki z wodą, a sprawisz, że pH wzrośnie z 7,2 do 7,9.
Aby woda była uważana za zasadową, jej pH musi być wyższe niż 7,3. Im wyższe pH, tym bardziej zasadowa będzie nasza woda.
Woda zasadowa – korzyści
Oprócz tego, że pomaga uregulować pH naszego organizmu, woda zasadowa przynosi inne, równie ważne korzyści:
- Pomaga zapobiec chorobom układu trawienia.
- Może pomóc zapobiec chorobom przewlekłym, takim jak nowotwory.
- Uniemożliwia gromadzenie się wolnych rodników w organizmie i stymuluje eliminację toksyn.
- Wspiera układ krążenia i reguluje pH krwi.
- Nawadnia organizm i spowalnia proces starzenia się.