Woda z ryżu – wykorzystaj jej właściwości!

Woda z ryżu z łatwością łagodzi podrażnienia skóry, a także jest naturalnym tonikiem o wielu korzystnych właściwościach.
Woda z ryżu – wykorzystaj jej właściwości!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Woda z ryżu ostatnimi czasy bardzo zyskała na popularności, ponieważ jak się okazuje oferuje ona sporo korzyści nie tylko dla włosów i skóry, ale również wiele innych.

Jest ona bogata w witaminy i minerały, zaleca się jej picie w przypadki biegunki lub wymiotów, a także znany jest jej wpływ na stymulowanie produkcji mleka u matek karmiących.

W Azji woda z ryżu jest jednym z najlepiej strzeżonych sekretów urody z uwagi na wysoką zawartość witamin i składników odżywczych, które niezwykle korzystnie wpływają na skórę i włosy.

Czy potrzebujesz więcej powodów, aby przekonać się, że woda z ryżu to naprawdę cenny składnik?

Woda z ryżu jako produkt zdrowotny

Woda z ryżu cechuje się wysoką zawartością witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza, potasu, magnezu i cynku, które to właściwości uzyskuje podczas gotowania ryżu.

Ryż biały

Ryż biały jest idealny do tego celu. Wynika to z tego, że podczas gotowania traci znacznie więcej swoich cennych właściwości, niż ryż pełnoziarnisty. Do największych zalet jakie zaoferować może woda z ryżu należą:

  • Naturalna energia naturalna.
  • Skuteczność w przypadku wystąpienia problemów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak biegunka, nudności i wymioty.
  • Zapobieganie zapaleniom żołądka i jelit.
  • Pomoc w regulowaniu temperatury ciała.
  • Stymulacja wytwarzania mleka przez gruczoły piersiowe, przez co zalecana jest szczególnie dla matek karmiących.
  • Łagodzenie podrażnień skóry.
  • Zapobiega i leczy zaparcia.

Woda z ryżu jako produkt dla urody

Woda z ryżu zawiera przeciwutleniacze, witaminy i również minerały, które potrafią zrobić prawdziwe cuda z Twoją skórą.

Może ona pomóc ochronić Twoją skórę przed szkodliwymi promieniami słońca. A także dodatkowo zwalczać zapalenia i podrażnienia,  oraz zapobiegać przedwczesnemu starzeniu.

Woda ryżowa na skórę

Jednak jednym z najważniejszych elementów, jakie zawiera ta woda jest inozytol. Jest to złożony związek chemiczny, który wspomaga rozwój komórek oraz stymuluje przepływ krwi. Może to pomóc w powstrzymywaniu występowania oznak starzenia oraz zmniejszyć widoczność porów skóry.

Prawdopodobnie najbardziej będą interesować Cię jednak następujące korzyści wynikające z obecności inozytolu:

  • Gładka i jednorodna skóra.
  • Doskonałej jakości tonik naturalny.
  • Oczyszczanie zablokowanych porów.
  • Dodanie warstwy ochronnej skóry.
  • Przede wszystkim w przypadku posiadania słabych i cienkich włosów woda z ryżu może przysporzyć wiele korzyści.  Wystarczy nanosić ją regularnie na skórę głowy.

Jak przygotować wodę ryżową?

Wiele osób uważa, że woda z ryżu jest po prostu pozostałością po ugotowaniu ryżu, ale jest to błędne przekonanie. Możesz oczywiście używać tej wody, ale nie oferuje one takich samych korzyści jak prawdziwa woda, która pozostaje po doprowadzeniu ryżu do wrzenia.

Mleko ryżowe

Składniki:

  • 1/2 szklanki białego ryżu.
  • 4 szklanki wody.

Przygotowanie:

  • Przelej wodę do garnka i doprowadź do wrzenia. Następnie dodaj ryż i gotuj co najmniej 20 minut.
  • Po upływie tego czasu odsącz ryż i przelej wodę do szklanego pojemnika. Jeśli chcesz wykorzystać ją na swoją skórę, wystarczy schłodzić wodę w lodówce i nakładać za pomocą wacika.

Kobietom w ciąży zaleca się pić od 8 do 10 szklanek schłodzonej wody z ryżu na dzień.

W krajach takich jak Meksyk woda z ryżu tradycyjnie podawana jest w postaci posłodzonej cukrem i dodatkiem cynamonu do smaku. Można także podawać ją z nabiałem lub suszonymi owocami.

W przypadku leczenia biegunki należy pić ją bez żadnych dodatków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Russell, K., & Delahunty, C. (2004). The effect of viscosity and volume on pleasantness and satiating power of rice milk. Food Quality and Preference. https://doi.org/10.1016/j.foodqual.2003.07.005
  • Deeseenthum, S., Luang-In, V., & Chunchom, S. (2017). Characteristics of Thai Pigmented Rice Milk Kefirs with Potential as Antioxidant and Anti-Inflammatory Foods. Pharmacognosy Journal. https://doi.org/10.5530/pj.2018.1.26

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.