Woda utleniona w zabiegach upiększających

Czy wiesz, że woda utleniona może być stosowana w wielu domowych zabiegach kosmetycznych? Przekonaj się o jej działaniu na własnej skórze!
Woda utleniona w zabiegach upiększających
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Woda utleniona to produkt, który niemal każdy z nas ma w swojej domowej apteczce. Przydaje się ona bowiem w wielu różnych sytuacjach. Nie każdy jednak wie, że woda utleniona może być stosowana nie tylko do odkażania ran, ale również do przeprowadzania domowych zabiegów kosmetycznych.

Woda utleniona – wszechstronne właściwości

Woda utleniona (H2O2) jest powszechnie stosowana do dezynfekcji skóry, kiedy ulegnie ona drobnemu uszkodzeniu.

Możesz ją również wykorzystać na różne sposoby w zabiegach upiększających. Poniżej znajdziesz kilka najciekawszych zastosowań.

1. Woda utleniona do rozjaśniania przebarwień na skórze

Wraz z wiekiem zauważamy na skórze coraz więcej przebarwień. Dotyczy to szczególnie twarzy, która jest nieustanie wystawiana na działanie promieni słonecznych. Przebarwienia mogą również wynikać z braku regularnego złuszczania martwego naskórka.

Na szczęście woda utleniona pomaga dość szybko rozjaśnić przebarwienia. Trzeba jej tylko używać w odpowiednich ilościach.

Zastosowanie

  • Oczyść cerę i wykonaj peeling. Spłucz twarz letnią wodą i ją osusz.
  • Zmocz wacik w wodzie utlenionej i przetrzyj nim wszystkie miejsca, gdzie masz przebarwienia.
  • Zostaw na kilka minut, a następnie spłucz wodą.
  • Powtarzaj zabieg jeden lub dwa razy w tygodniu, zawsze wieczorem.

2. Usuwanie pryszczy

Trądzik nie jest problemem, który dotyczy tylko nastolatków. Może się on pojawiać również w późniejszym wieku. Czasem występuje podczas menstruacji, kiedy jesteśmy zestresowani lub gdy w naszej diecie znajduje się dużo tłuszczów.

Pryszcze powstają na skutek zablokowania porów. Jako że woda utleniona ma silne działanie antyseptyczne, eliminuje ona bakterie, które gromadzą się na powierzchni skóry.

Kobieta wyciska pryszcze

Zastosowanie
  • Po wieczornym prysznicu i oczyszczeniu cery przetrzyj każdy wyprysk wacikiem z wodą utlenioną.
  • Powtarzaj ten zabieg codziennie. Nie zapomnij umyć twarz z rana.

3. Wybielanie zębów

Marzysz o pięknym, białym uśmiechu niczym z reklamy pasty do zębów? Masz dość żółtawych zębów, które pokrywa nalot z kawy czy dymu tytoniowego?

Z pomocą może przyjść woda utleniona. Oprócz wybielających zabiegów z jej użyciem, warto wypróbować naturalne sposoby oczyszczania szkliwa takimi produktami spożywczymi jak surowe marchewki, jabłka czy seler.

Zastosowanie

  • Wyszoruj zęby szczoteczką i pastą, a następnie wypłucz usta. Zmocz wacik lub patyczek kosmetyczny w wodzie utlenionej i przetrzyj nim dokładnie powierzchnie każdego zęba.
  • Jeśli nie masz czasu na tak precyzyjny zabieg, zmieszaj jedną część wody utlenionej z trzema częściami ciepłej wody i płucz tą mieszanką jamę ustną przez 10 minut.
  • Stosuj ten zabieg tylko jeden raz w tygodniu, aby nie uszkodzić szkliwa.

4. Woda utleniona do usuwania przebarwień na paznokciach

Jeśli często malujesz paznokcie, ich płytka nie ma czasu na odpowiednią regenerację, przez co może słabnąć, a na jej powierzchni mogą się pojawiać białe lub żółtawe przebarwienia.

Zadbane dłonie a woda utleniona

Zastosowanie

  • Aby pozbyć się przebarwień z paznokci, namocz końce palców przez pięć minut w roztworze ciepłej wody z kilkoma kroplami wody utlenionej.
  • Po upływie tego czasu, opłucz dłonie ciepłą wodą i osusz je. Nie nakładaj lakieru na paznokcie przez przynajmniej dwa dni.
  • Powtarzaj ten zabieg za każdym razem, kiedy zmyjesz lakier z paznokci.

5. Rozjaśnianie włosów

Jeśli nie chcesz wydawać majątku na zabiegi rozjaśniające włosy, możesz uzyskać świetne efekty stosując wodę utlenioną. Jest to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie latem.

Woda utleniona znajduje się w składzie większości farb do włosów, ale w innym stężeniu niż w przypadku środka, którego używamy do odkażania ran. Woda z apteczki może jednak pomóc rozjaśnić niektóre odcienie włosów.

Zastosowanie

  • Wlej nieco wody utlenionej do buteleczki z rozpylaczem i dodaj taką samą ilość zwykłej wody.
  • Umyj włosy szamponem. Osusz je nieco ręcznikiem i rozpyl mieszankę na włosach, jednocześnie rozczesując włosy.
  • Nie spłukuj. Powtarzaj zabieg dwa razy w tygodniu.
  • Po około miesiącu zauważysz efekty. Warto na nie poczekać, ponieważ twoje włosy będą miały dużo bardziej naturalny kolor niż w przypadku balejażu czy pasemek wykonanych w salonie.

6. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Jeśli twoje ciało wydziela dużo potu, szczególnie latem lub kiedy wykonujesz intensywne ćwiczenia fizyczne, woda utleniona może pomóc ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Dzięki właściwościom antybakteryjnym, woda utleniona pomaga wyeliminować mikroorganizmy, który wywołują nieprzyjemny zapach na ciele, głównie pod pachami i na stopach.

Nadmierne pocenie

Zastosowanie

  • Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu za pomocą wody utlenionej, rozpyl jej niewielką ilość na skórze pod pachami i pod stopami.
  • Możesz nią również spryskać wnętrze butów przed ich założeniem.

7. Woda utleniona do rozjaśniania owłosienia na ciele

Podobnie, jak w przypadku włosów na głowie, woda utleniona może pomóc rozjaśnić także włosy na rękach czy nogach, aby były one mniej widoczne.

Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą depilować np. przedramion i wystarcza im jeśli włoski będą po prostu nieco jaśniejsze.

Zastosowanie

  • Zmocz wacik w wodzie utlenionej i przetrzyj nią obszar, gdzie chcesz rozjaśnić włosy na ciele.
  • Zostaw na kilka minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
  • Jeśli chcesz przyspieszyć proces rozjaśniania, wystaw dany obszar skóry na działanie promieni słonecznych.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.