Woda imbirowa korzystna dla zdrowia

Choć sam jej smak może wydawać się dziwny, imbir to roślina, której wschodnie kultury używały od tysiąca lat w leczeniu chorób i licznych przypadłości. W tym artykule przedstawiamy korzyści jakie daje nam woda imbirowa.
Woda imbirowa korzystna dla zdrowia
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Woda imbirowa – czy kiedykolwiek jej próbowałeś? Przede wszystkim imbir jest rośliną, którą wyróżnia bardzo wyraźny aromat i interesujący ostry smak. Pochodzi z rodziny Zingiberacea, których kłącza są najczęściej zbierane i wykorzystywane. Kłącze to podziemna łodyga, z której wychodzą korzenie.

Wiele lat temu imbir był w zasadzie niemożliwy do pozyskania. Jednakże dziś to jeden z najczęściej wykorzystywanych i przepisywanych środków leczniczych w naszych domach. Stał się dobrze znany dzięki chińskiej medycynie i jest obecnie dostępny w praktycznie każdym sklepie spożywczym czy w licznych supermarketach.

Jedną z wielu jego zalet jest fakt, iż imbir wyróżnia się w zakresie stymulowania funkcji trzustki  i układu trawiennego. Jest także przydatny w leczeniu problemów oddechowych, takich jak kaszel czy grypa, czy jako środek uśmierzający, przynoszący ulgę w bólu.

Zawiera duże ilości witaminy C i B6, a także minerałów takich jak potas. Sprawia to, że imbir jest dobrym środkiem w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości. Co więcej, ma również właściwości antyoksydacyjne. Dowiedź się jak woda imbirowa ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Jak można wykorzystać imbir?

Imbir oraz woda imbirowa mogą być wykorzystywane w wielu przepisach, między innymi w sałatkach, sosach, ciastkach, deserach i wielu innych. Jednocześnie można go dodać do soków, herbat, syropów czy po prostu do startych owoców.

Wiele produktów kosmetycznych wykorzystuje imbir jako jeden z podstawowych składników.

Imbir i cytryna.

Jest tak w przypadku szamponów, mleczek do ciała oraz kremów, których główne działanie polega na usuwaniu lub redukcji niedoskonałości skóry, takich jak cellulit.

Jedynym problemem, jaki może pojawić się przy stosowaniu imbiru jest fakt, iż niekiedy prowadzi do podwyższenia temperatury ciała.

Z tego powodu nie jest polecany w następujących przypadkach:

  • Dla osób z gorączką,
  • Kobiet w ciąży,
  • Dzieci,
  • Osób z wysokim ciśnieniem lub przyjmujących aspirynę w celu jego ustabilizowania (ponieważ pogarsza to efekty działania).

Jak przygotowywana jest woda imbirowa?

Składniki:

  • 4 szklanki wody (1 litr)
  • 4 łyżki posiekanego lub startego imbiru (40 g)

Przygotowanie:

  • Najpierw podgrzej wodę. Kiedy zacznie się gotować, dodaj imbir.
  • Następnie gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut, po czym zdejmij z palnika na 15 sekund.
  • Odcedź wodę.
  • Woda imbirowa  może być spożywana na zimno lub ciepło.
  • Jeśli chcesz, możesz ją trochę osłodzić miodem lub stewią.

Woda imbirowa może być przyprawiana niezliczoną ilością przypraw, jednakże to kardamon, cynamon i sok z cytryny są składnikami najczęściej dodawanymi do tej herbaty.

Oto pięć najważniejszych korzyści płynących z picia wody imbirowej.

1. To przyspiesza Twój metabolizm

Przede wszystkim imbir jest doskonale znany dzięki swoim właściwościom termogenicznym

Metabolizm, kobieta

Dlatego właśnie jest świetny w przyspieszaniu metabolizmu i redukcji tkanki tłuszczowej u osób otyłych lub z nadwagą.

2. Woda imbirowa usprawnia twoje trawienie

Ten korzeń zawiera duże ilości błonnika, co usprawnia funkcjonowanie Twoich jelit. Pomaga także twojemu ciału absorbować więcej elementów odżywczych przy jednoczesnym eliminowaniu niepotrzebnych toksyn, które powodują wzdęcia i poczucie dyskomfortu.

3. Woda imbirowa jest doskonałym antyoksydantem

Tak jak wspominaliśmy na początku, imbir jest świetnym źródłem minerałów i witamin.

Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym jest bardzo korzystny dla zdrowia twojego serca. Zapobiega twardnieniu i zwężaniu arterii. To ma wpływ na odpowiedni przepływ krwi.

W kwestii dbania o urodę, imbir może być wykorzystywany by eliminować łupież, nawadniać organizm i zapobiegać przesuszaniu włosów. Jednocześnie zapobiega także wypadaniu włosów i przyspiesza ich wzrost.

Przeczytaj również: Produkty antyrakowe – moc antyoksydantów

4.  Woda imbirowa utrzymuje stabilny poziom cholesterolu

Woda imbirowa może pomagać ciału regulować poziom złego cholesterolu (LDL).

Jak powiedzieliśmy wcześniej, podwyższone poziomy cholesterolu w krwiobiegu mogą zatykać arterie i prowadzić do zaburzeń w układzie krążenia.

5. To świetny środek przeciwzapalny

Dzięki właściwościom jakie posiada woda imbirowa można pomóc redukować bóle w określonych częściach ciała. Jest bardzo korzystna jeśli cierpisz na:

  • Bóle stawów,
  • Dolegliwości mięśniowe,
  • Bóle reumatyczne,
  • Artretyzm.

Na co czekasz? Ciesz się tym świetnym, zdrowym napojem już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Wang S, Zhang C, Yang G, Yang Y., “Biological properties of 6-gingerol: a brief review”, Nat Prod Commun. 2014 Jul;9(7):1027-30.
    • Mansour MS, Ni YM, Roberts AL, Kelleman M, Roychoudhury A, St-Onge MP. Ginger consumption enhances the thermic effect of food and promotes feelings of satiety without affecting metabolic and hormonal parameters in overweight men: a pilot study. Metabolism. 2012;61(10):1347–1352. doi:10.1016/j.metabol.2012.03.016
    • Khandouzi N, Shidfar F, Rajab A, Rahideh T, Hosseini P, Mir Taheri M. The effects of ginger on fasting blood sugar, hemoglobin a1c, apolipoprotein B, apolipoprotein a-I and malondialdehyde in type 2 diabetic patients. Iran J Pharm Res. 2015;14(1):131–140.
    • Funk JL, Frye JB, Oyarzo JN, Chen J, Zhang H, Timmermann BN. Anti-Inflammatory Effects of the Essential Oils of Ginger (Zingiber officinale Roscoe) in Experimental Rheumatoid Arthritis. PharmaNutrition. 2016;4(3):123–131. doi:10.1016/j.phanu.2016.02.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.