Właściwości lecznicze cynamonu: poznaj jego działanie

Właściwości lecznicze cynamonu: poznaj jego działanie

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Liczne właściwości lecznicze cynamonu sprawiły, że używano go już w czasach starożytnych. Poznaj najważniejsze z nich czytając dzisiejszy artykuł.

Cynamon to aromatyczna roślina, która była znana już w czasach starożytnych. Właściwości lecznicze cynamonu sprawiły, że wykorzystywano go już wiele setek lat temu. Dopiero później odkryto, że stanowi doskonały dodatek do potraw i deserów.

Za względu na swój intensywny aromat cynamon jest często używany w deserach, podobnie jak czekolada i kawa. Jego najpopularniejsza odmiana to cassia cinnamon, którą cechuje również największa liczba właściwości zdrowotnych.

W dzisiejszym artykule przedstawimy w jaki sposób cynamon wpływa na schorzenia układu oddechowego, pokarmowego i reprodukcyjnego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Historia cynamonu i jego cechy charakterystyczne

Cassia cinnamon to wieloletnie drzewo, które może dorastać do wysokości 15 metrów. Jego gałęzie pokrywa podwójna kora, która jest niezwykle aromatyczna. Z natury rosło na południu Indii i w Sri Lance, ale dzisiaj jest uprawiane w wielu krajach o ciepłym klimacie.

Przyprawa określana jako cynamon pochodzi z wnętrza jego kory i zawiera duże ilości wapnia, potasu, witaminy A, węglowodanów, błonnika, witaminy C, żelaza, magnezu i fosforu.

Ta aromatyczna roślina była używana już od dawien dawna, co najmniej od czasów starożytnych Egipcjan, którzy umieścili ją na rysunkach w swoich piramidach. Egipcjanie zaczęli importować cynamon z Chin około 2000 p.n.e. i używali go do balsamowania mumii. W późniejszych czasach starożytni Grecy i Rzymianie używali tej przyprawy do poprawy trawienia.

Badania wykazały, że cynamon to jedna z pierwszych przypraw (wraz z kardamonem i pieprzem), jakich zaczęto używać w obszarze Morza Śródziemnego. W XIX w. zaczęto go uprawiać w innych częściach świata. Obecnie często można go znaleźć w licznych deserach, kawie i czekoladzie.

Jakie są najważniejsze właściwości lecznicze cynamonu?

Właściwości lecznicze cynamonu i jego liczne zalety sprawiają, że ma on wiele różnych zastosowań.

Laski cynamonu
Cynamon ma liczne właściwości i oddziałuje na różne układy w organizmie. Właśnie dlatego używano go już w starożytności.

Stosowany doustnie wspomaga układ pokarmowy, oddechowy, krążenia i rozrodczy. Przyjrzyjmy się dokładniej jego działaniu.

Układ pokarmowy

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości cynamon pomaga zapobiec występowaniu gazów, wymiotów i wrzodów. Stymuluje również wydzielanie śliny i soków gastrycznych. Możesz go używać w walce z następującymi schorzeniami:

  • Aerofagia: Aby zapobiec występowaniu nadmiernych wzdęć pij mieszankę wody z cynamonem w proporcjach łyżka stołowa cynamonu na litr wody.
  • Problemy trawienne: Spożywaj ćwierć łyżeczki cynamonu w proszku przed każdym posiłkiem.
  • Refluks przełykowo-żołądkowy: Posyp cynamonem swoje jedzenie.
  • Brak apetytu: Przed posiłkiem pij herbatę z łyżką stołową cynamonu na litr wody.
  • Wymioty: Posyp jedzenie jedną czwartą łyżeczki cynamonu w proszku.

Układ oddechowy

Dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym, cynamon jest wykorzystywany w calu leczenia zapalenia oskrzeli, przeziębień i kaszlu. Aby z nimi walczyć, powinnaś pić dwie krople wyciągu z cynamonu rozpuszczone w szklance gorącej wody z łyżką stołową miodu.

Układ krążenia

Cynamon ma właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe, dzięki czemu zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia.

Układ rozrodczy

Uważa się, że cynamon może:

  • Zmniejszać skurcze pojawiające się podczas okresu i regulować miesiączkę. W tym celu pij herbatę z łyżką stołową cynamonu na litr wody.
  • Działać jak silny afrodyzjak, stymulując libido i pomagając w przypadkach problemów z erekcją. Pij herbatę z połową łyżki stołowej na szklankę wody.

Wykorzystanie zewnętrzne cynamonu

Istnieją również różne mieszanki z dodatkiem cynamonu, które możesz kupić lub wykonać samodzielnie w domu, aby leczyć wiele schorzeń związanych z grzybami i bakteriami. Na przykład:

Herbata z cynamonu
Stosowanie cynamonu na skórze zapobiega rozmnażaniu się wielu mikroorganizmów.
  • Infekcje pochwy: Możesz w to wierzyć lub nie, ale cynamon pomaga zwalczać Candida albicans.
  • Grzybica paznokci stóp lub dłoni: Przygotuj kąpiel do stóp stosując wywar z dwóch łyżek stołowych kory cynamonowej rozpuszczonej w kilku litrach letniej wody. Pomoże Ci wyleczyć grzybicę stóp.
  • Infekcje układu oddechowego: Jeśli chcesz ułatwić leczenie anginy, zapalenia krtani i zapalenia gardła, płucz gardło naparem z cynamonu.
  • Wrzosy w ustach: Wykonaj mieszankę do płukania ust mieszając pół łyżeczki cynamonu w szklance wody.
  • Brzydki oddech: Wykonaj mieszankę do płukania ust mieszając kilka łyżeczek cynamonu z litrem wody.

Inne zalety

Tradycyjna medycyna chińska twierdzi, że właściwości lecznicze cynamonu wykraczają poza te opisane powyżej. Zgodnie z jej założeniami ta aromatyczna przyprawa może również pomóc w leczeniu:

  • Reumatyzmu,
  • Zapalenia stawów,
  • Choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • Bólu wywołanego przez zimno,
  • Problemów z nerkami,
  • Problemów z krążeniem krwi,
  • Chorób związanych ze stanem zapalnym,
  • Biegunki,
  • Gazów,
  • Cukrzycy,
  • Niestrawności.

Jednak warto podkreślić, że nadal należy przeprowadzić wiele badań, które udowodnią skuteczność takich naturalnych remediów jak cynamon. Mimo tego wiemy, że jest to bardzo zdrowa przyprawa, którą warto jest mieć w domu!

Przeciwwskazania do stosowania cynamonu

Cynamon bardzo mocno pobudza krążenie krwi, dlatego też nie powinny go spożywać osoby mające problem z jej krzepliwością. Poza tym powinny go unikać kobiety w ciąży, a przynajmniej ograniczyć jego spożycie.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, powinnaś skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Chociaż cynamon to naturalna przyprawa, może wywoływać działania niepożądane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • HARADA, M., & YANO, S. (1975). Pharmacological studies on Chinese cinnamon. II. Effects of cinnamaldehyde on the cardiovascular and digestive systems. CHEMICAL & PHARMACEUTICAL BULLETIN, 23(5), 941–947. https://doi.org/10.1248/cpb.23.941
  • Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: a multifaceted medicinal plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine : ECAM, 2014, 642942. https://doi.org/10.1155/2014/642942
  • PASTRANA PELUCHE, Y. I., Acevedo Correa, D., & DURANGO VILLADIEGO, A. M. (2017). EFECTO ANTIMICROBIANO DEL CLAVO Y LA CANELA SOBRE PATÓGENOS. Biotecnoloía En El Sector Agropecuario y Agroindustrial, 15(1), 56. https://doi.org/10.18684/BSAA(15)56-65

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.